Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

9 uživatelů půjde

hledání


http://www.crossclub.cz/program-detail/1108/

Předposlední neděli měsíci dubnu nás čeká další pokračování projektu GHETTOLLEGE – AFRIKANISTIKA + Afronomad Soundsystem

 • AFRIKANISTIKA 2010 / 2011,
 • Afrikanistika byla vybrána jako téma pro rozsáhlý cyklus přednášek zejména z toho důvodu, že stejnojmenný obor byl na Filosofické Fakultě UK zrušen. A to i přes svou dobrou pověst, kvalitní profesory a neutuchající zájem studentů. Lidé se zájmem o studium afrických dějin, kultury a společnosti jsou v současnosti odkázáni pouze k domácímu samostudiu. Vnímáme mezeru, která tímto vznikla jako zcela zásadní a proto jsme se rozhodli oslovit bývalé vyučující i absolventy oboru afrikanistika k účasti na tomto netradičním a v celé republice ojedinělém projektu. Přednáškový cyklus Afrikanistika by měl zajímavou formou úzce propojovat historická, sociologická, etnologická, antropologická a kulturní témata. Spojení přednášek s kvalitními uměleckými workshopy s mezinárodní účastí pak umožní „studentům“ poznat Afriku nejen teoreticky, ale i prakticky a fyzicky.

 • ...............................................................................

 • TERMÍN : 18.4.2010- start 17:00 + Afronomad Sound system
 • -


 • 17:00-18:15:00
  Mgr. Kateřina Mildnerová
  Vodun v Beninu
 • Zatímco na větině území Afriky jsou tradiční africká náboženství a víra v předky postupně vytlačovány monoteistickými náboženstvími (křesťanství a islám), v Beninu dochází k jejich revitalizaci. Vodun, jež bylo uznáno za oficiální náboženství Beninu, vyznává 70% obyvatel země. Víra ve vodun – zbožtělé předky a přírodní síly, jež ovliňují život zde na zemi, se promítá do nejrůznějších magicko-náboženských praktik jako jsou posedlost duchem, posvátné obětování zvířat, věštění, útočná a ochranná magie. Nebezská, zemská a vodní božstva vodun jsou organizovány do jednotlivých kultů, buď to na bázi příbuzenské (kulty rodiných předků, kult dvojčat), nebo politické (kult královských předků). Vminulosti taktéž hrály významnou roli tajné náboženské společnosti (Engunun, Zangbeto nebo Gelede), které zajišťovaly pohřební a vzpomínkové obřady předků.
 • 18:30–19:30
  Dr Alena Rettová PhD
  Svahilština v masmédiích: Demokratická republika Kongo, Tanzánie, Keňa

 • Svahilština je lingua franca v řadě zemí Východní a Střední Afriky. Její užívání a prestiž se však zásadně liší v jednotlivých zemích. Přednáška se zaměří na srovnání aktuální situace svahilštiny v masmédiích, zejména v periodickém tisku a v rádiu, ve třech zemích: v Demokratickém Kongu, Tanzánii a Keni.

 • Na dolní stagei možnost odreagování při world music již tradičně v režii Afro-nomad sound systemu: http://www.mys­pace.com/afro­nomadsound

 • AMOPRA
  Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.