Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

29 uživatelů půjde

hledání


http://www.jedensvet.cz/2010/jeden-svet-do-it-yourself

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět letos už po dvanácté otvírá své kinosály. Ve dnech 15. až 17. března se v jeden z nich změní i Velká geologická posluchárna v budově děkanátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na Albertově 6!


Heslem letošního ročníku je "Jak získáš své diváky ty?". Studenti Přírodovědecké fakulty UK vzali tuto výzvu a svou a připravili pro Vás svůj vlastní Jeden svět 2010.

Pojďte s námi navštívit jiný, ale přesto náš Jeden svět.

Těšíme se na Vás!


Vstupné je studentské (ale s platností pro všechny věkové kategorie;)) 50 Kč.A co jsme pro vás připravili?

Pondělí 15. března 19:00

Země bez lidí, Řecko, Andreas Apostolides, 52 min
"Tanzanský národní park Serengeti je považován za vzorný příklad lidské péče o divokou přírodu. Už méně se ví, že na území parku o rozloze Belgie nesmí vkročit jeho původní obyvatelé Masajové. Už britská koloniální správa je před padesáti lety systematicky vyháněla z domovů a vláda Tanzánie v tom úspěšně pokračuje. A důvod? S nadsázkou řečeno, Masajové by bránili turistům ve výhledu na slony, lvy a zebry. Nemluvě o lovu zvěře, který je Masajům přísně zakázán, kdežto turisté si za tučný poplatek mohou ulovit, co se jim zlíbí. Na osudu Masajů je vidět, v jaké míře mohou západní představy o ochraně a turistickém využití divoké přírody negativně ovlivnit život původních obyvatel, kteří s ní původně žili v naprosté harmonii."


Úterý 16. března 20:00

Kimjongílie, Korea, N.C. Heiken, 75 min
"Severní Korea je bezesporu nejizolovanější zemí. Totalitní režim zde již šedesát let zavírá své obyvatele do koncentračních táborů za sebemenší prohřešky. Stačí zmačkat noviny, na nichž je vyobrazen božský Kim Ir-sen nebo jeho syn současný vládce Kim Čong-il. I když se i pouhý pokus o útěk z těchto táborů trestá smrtí, každý rok se o něj řada vězňů pokusí. Jen hrstce se to ale podaří. Především díky nim se může svět dozvědět o hrůzné realitě života v komunistické Severní Koreji. Jijich silné a alarmující svědectví o milionech obětí hladomoru v 90. letech, severokorejských dívkách skrývajících se v Číně, které jsou nuceny k prostituci či závislosti tamní ekonomiky na práci vězňů ve filmu výmluvně kontrastují s propagandistickými televizními pořady posilujícími obludné rozměry Kim Čong-ilova kultu. S využitím archivů a graficky zajímavě zpracovaných vsuvek je ve filmu N.C.Heikena také přehledně připomenuta historie korejského poloostrova."


Středa 17.března 19:00

Bombajská spojka, Dánsko, Camilla Nielsson a Frederik Jacobi, 58 min
"Do roku 2020 se indická Bombaj pravděpodobně stane nejlidnatějším velkoměstem na světě. Již dnes pulsuje masami lidí, jež se denně dopravují do zaměstnání. Hromadná doprava přitom nefunguje - pověstné jsou vlaky, do nichž se člověk musí probojovat, případně se svézt na schůdcích či střeše soupravy. Ulice města denně zaplavuje bezpočet aut, která se namísto vyhlášky řídí pravidlem "kdo dřív přijede, ten dřív odjede". Trojice hrdinů dokumentu zastává rozdílné stanovisko na řešení dopravy v Bombaji. Yasin žije na severním předměstí, do práce jezdí vlakem či na motorce a sní o koupi vlastního automobilu. Veena bydlí v prominentní čtvrti, má služebnou a vlastního řidiče a zastupuje obyvatele Pedder ulice v boji proti budování nadjezdů v centru města. Jejím hlavním argumentem je značné znečištění životního prostředí. Pan Das je viceprezidentem státní společnosti, budující silnice a most, spojujícící obchodní čtvrť s centrem . Stavba má desetileté zpoždění, proto přicházejí náhradní a "provizorní" řešení. Pan Das cítí ve své funkci značnou odpovědnost, proto se snaží dopočítat i stromů, na jejichž přesazení darovala dotaci Světová banka. Dynamický snímek dokumentaristů Camilly Nielsson a Fredericka Jacobi graduje od jedné neuvěřitelné situace k druhé. Je zdravé životní prostředí pouze luxusem pro společenskou elitu? Nebo jde o politikou lobby, manipulující názory střední třídy tky, aby odpovídaly ekonomickým zájmům mocných?"

MISHIN
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MISHIN --- 18:01:34 20.3.2010
Díky za podporu!
MISHIN --- 14:46:29 14.3.2010
Odborníci se budou učastnit všech diskuzí po všech filmech.
Země bez lidí - Josef Kandert (FSV UK), Pavel Kindlman (PřF UK - Institut životního prostředí)
Kimčongílie - Miriam Lowensteinová (FF UK), Jiří Tomeš (politický geograf)
Bombajská spojka - Zuzana Hrdličková (etnoložka a indoložka)

snad budete spokojení:-)


AMOPRA --- 8:00:59 11.3.2010
jinak na kimčongilii bude i beseda s koreanistou..)
FERYLA --- 11:08:28 3.3.2010
AKALIX: jo tak dáme sraz:)
AKALIX --- 9:19:28 3.3.2010
FERYLA: urcite pondeli a mozna streda
FERYLA --- 7:42:09 3.3.2010
AKALIX: já bych šla nejradši na všechny...ale to určo nebude čas....co ty?
AKALIX --- 23:42:33 2.3.2010
Super! Ktery den jdete?