Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

4 uživatelé půjde

hledání


http://www.stimul-festival.cz/matmos-zavoloka.php

Poprvé k nám dorazí elektronická skupina proslulá spoluprací s Björk, kterou svým vystoupením doplní ukrajinská experimentátorka Zavoloka

Jádro skupiny tvoří dvojice nyní v Baltimore usazených experimentátorů Martin C. Schmidt a Drew Daniel, které už přes deset let staví neutuchající kreativita a smysl pro humor do čela současné generace hudebníků využívajících neomezené možnosti sampleru. Nasamplovali na svých deskách téměř vše myslitelné, od zažívacího traktu po zvuky vagíny či pleskání spermatu.

Zvuky pro album A Chance to Cut is a Chance to Cure (Kde je možnost řezu, tam je šance léčit, 2001) natáčeli výhradně na klinice plastické chirurgie. Z nahrávek odsávání tuku, endoskopie, transplantace tváře či laserové operace oka vytvořili beaty pro gradující, proměnlivé skladby. To, že jsou Matmos také ostří kritici společnosti dokázali na "antivlastenecké" desce The Civil War (Občanská válka, 2003), na kterou si půjčili hudební nástroje a zvuky nahrané v muzeu války Severu proti Jihu. Zatím nejdoceněnějším albem zůstává The Rose Has Teeth In The Mouth Of A Beast (Růže skrývá své zuby v ústech nestvůry, 2006). Je to série portrétů lidí, kteří ovlivňují život Matmos. Nevyžádané vyznání lásky osobnostem dávno mrtvým (např. mecenáš Richarda Wagnera Ludvík II. Bavorský) nebo současným a kontroverzním. Martin a Drew nezakrývají, že nejsou pouze hudební, ale i partnerskou dvojicí. Jejich akcent na (homo)sexualitu ale v jejich hudbě není agresivní ani estétský, je šibalský. Proto se do jejich portrétů na albu dostal i homoerotický fotograf James Bidgood nebo Boyd McDonald, vydavatel pornografické revue Straight To Hell. Opět je to hudba, ve které zní spousta věcí, objektů a dějů - ale ve jménu detailně nakomponovaných portrétů.

Matmos mají pevné postavení nejen jako muzikanti, ale i jako akademici na multimediálních odděleních amerických univerzit. Jejich profesorské povinnosti jsou ostatně taky hlavním důvodem, proč je v Evropě nevídáme příliš často. V květnu 2008 vydávají Matmos nové album Supreme Baloon a v rámci turné se poprvé představí v Praze.

Zavoloka (UA)
Jednou z chráněnek stále zvučnějšího ukrajinského labelu Nexsound je s elektronikou experimentující kyjevská hudebnice (a jinak také grafická designérka) Kateryna Zavoloka. Jako Zavoloka osobitě spojuje světy glitchové elektroniky s přírodními zvuky, spolupracovala také s mnoha jinými muzikanty, jako třeba s krajanem Kotrou a především Antye Greie aka AGF, se kterou natočila desku Nature Never Produces The Same Beat Twice. Zatím poslední sólový počin Zavoloky se jmenuje Viter (Vzduch) a je první z plánované série čtyř konceptuálních desek postihujících přírodní živly. Českému publiku se Zavoloka představí vůbec poprvé.

BATAILLE
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.