Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

3 uživatelé půjde

hledání


Temné elektroakustické soundtracky k nočním můrám opět v Praze...

Temné elektroakustické soundtracky k nočním můrám norského projektu Erika Skodvina Svarte Greiner po roce opět v Praze, tentokrát spolu s americkým neoklasickým skladatelem Rafaelem Antonem Irisarrim.

Erik K. Skodvin (Svarte Greiner) se po necelém roce vrací zpět do Prahy. Svou fúzí ambientu, konkrétní hudby, field recordings a žánru, který se dá pojmenovat jako "soundtrack k neexistujícímu filmu", tvoří těžké náladotvorné plochy a získal věhlas alternativního tisku. Inspiraci v kinematografii nelze upřít. Hudba je plná jemného šepotu, útržků terénních nahrávek a přírodních zvuků. Spolu s propracovanou vizuální stránkou však dává nahlédnout do mnohem abstraktnějších zákoutí temnoty, což se silně ukázalo i při jeho prvním pražském koncertě.

Dvojnásob to pak platí zejména v případě posledního alba (Kappe na Type Records), kde se jeho tvorba protíná mnohem víc s klaustrofobickým izolacionismem a surreálnými ponory do zvukových vlastností matérie, jak je vlastní spíš jménům jako Alan Lamb, Nurse With Wound (Soliloquy for Lilith) nebo Michael Northam.

www.myspace.com/svartegreiner

Tentokrát se po jeho boku objeví místo Elegi další kolega z Erikova vydavatelství Miasmah: Rafael Anton Irisarri. Ten je známý též jako minimal ambient techno projekt The Sight Below, který mohli čeští posluchači vidět naživo i během jednoho z letošních koncertů Music Infinity. Pod svým vlastním jménem ale Rafael skládá melancholické neoklasické kompozice, jež budou co do nálady tento večer vyvažovat. Je nasnadě spřízněnost se jmény jako Marsen Jules, Julien Neto nebo Max Richter (jenž se nedávno dostal do širšího povědomí soundtrackem pro film Waltz With Bashir), a když občas romantismus víc ustoupí civilnosti, možná přijde na mysl i ranější tvorba Harolda Budda.

www.myspace.com/rafaelantonirisarriwww.myspace.com/rafaelantonirisarri

Sdružení Opuka spatřilo světlo světa kolem roku 2000 ve funkcionalisticko-industriálním Zlíně, kde začalo pociťovat bytostnou potřebu zjistit, co mu zvuk nabízí, jaké jsou možnosti jeho uchopení a manipulace s ním, a v neposlední řadě jaká může být jeho samotná výpověď a přesah. V hudbě Opuky můžeme například slyšet click'n'cutové postupy, kombinaci elektroniky s akustickými nástroji, abstraktní zvukové plochy, atd.

O 5 let později Opuka rozšířila svou tvorbu o obrazovou část, začala hledat určité paralely mezi obrazem a zvukem, a možnosti jejich vzájemné komunikace. Pro Opuku je důležitý samotný tvůrčí proces, kouzlo hledání, náhoda a věčná inspirace v proměnách a změně úhlu pohledu. V současné době jádro Opuky tvoří hudebníci Radek Herold a Petr Stašek, básník Jiří Mareček, malíř Filip Lang a videotvůrce Dušan Urbanec.

Vstup: 250,- pouze na místě.

ELEMENT_CEZET
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.