Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

49 uživatelů půjde

hledání


april2008.squat.net/cz

Evropske dny na podporu squattingu a autonomnich komunit - 11. a 12. dubna 2008NÁS NEZNIČÍTE

Zápas o autonomní zóny pokračuje

Po sérii represí namířených na autonomní centra v minulém roce přichází odpověď – celoevropská akce na obranu nezávislých prostor, svobodných společenství, která se odmítají slepě podřídit diktátu establishmentu.

Idea squattingu je nepochybně starší než idea soukromého vlastnictví a i dnes pro nás představuje legitimní a adekvátní reakci na řadu problematických mechanismů současné společnosti.

Ve zbyrokratizovaných systémech však sílí snaha tuto aktivitu tvrdě potírat. Na svobodné zóny útočí nenasytné developerské korporace často přímo spojené s mistními politickými elitami. Ve snaze výhodně zpeněžit poslední centimetry atraktivních pozemků neváhají obcházet či zcela ignorovat zákony, kterými se jindy pokrytecky zaštiťují. Nezastaví se ani před záměrným ničením historicky cenných a chráněných objektů. Pokud objekt či jeho část po anexi slouží veřejnosti, je orientován spíše na luxusnější klientelu, slabší příjmové skupiny ho mohou pouze uctivě obdivovat. Někde jsou do spekulací s nemovitostmi zapojeny přímo zločinecké struktury, pro které je lukrativnější nechat obytný dům zchátrat a místo něj postavit třeba automobilové garáže.

Autonomní prostory a komunity jsou trnem v oku i policejním aparátům, pro které představují ohnisko nepohodlných myšlenek a postojů. Razie protiteroristických komand v něměckých squattech před loňským summittem G8 potvrdily, že hysterie státních struktur se nezastaví před ničím. Odstrašujícím příkladem je rovněž známá kauza kodaňského domu Ungdomshuset. Tam se radnice neváhala spojit dokonce s fanatickou křesťanskou sektou, aby s její pomocí i s nasazením armády dům vyklidila a urychleně zdemolovala.

Mocenské elity vychvalují současné zřízení jako plně demokratické, zaklínají se svobodou a tolerancí. Když však přijdou do střetu se skupinami, které plně nesdíli jejich představy a zjistí, že od nich nemohou čekat žádnou podporu, jdou líbivá slova stranou. Skutečností je, že ovládané společnosti dnes spějí k ještě větší kontrole a squaty jsou jednou z překážek, která tento fantasmagorický sen o dokonalém sterilním uspořádání narušuje.

Přes tyto nebezpečné tendence neztrácíme optimismus. Věříme, že přirozenou touhu po svobodném životě nelze nikdy zcela potlačit. Každý tlak vzbuzuje i protitlak. Příklad kodaňské rezistence dokazuje, že i zdánlivě všemocné struktury je možné odhodláním a solidaritou přinutit ke kapitulaci.

Plně si uvědomujeme nepostradatelnost svobody jako základní podmínky existence a dalšího vývoje. Víme, že síla kreativity a experimentu je se svobodou nerozlučně spjata. Právě proto budeme každý pokus o její omezení tvrdě bránit.

Squaty a autonomní centra jsou jedním z míst, kde tento zápas povedeme.

Akce na podporu autonomních prostor se koná v sobotu 12. dubna 2008 na náplavce pod Palackého náměstím v Praze 2 od 14 hod.

Další odkazy: česká wiki, české stránky, RSS

BASTOCH
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BASTOCH --- 14:53:11 10.4.2008
Už se nám to blíží :)
SHAMOT --- 13:58:12 7.4.2008

Série workshopů na Miladě, info k 12.4.

Tuto středu, čtvrtek a pátek vždy od 13 hodin budou na Miladě probíhat workshopy v souvislosti se sobotním pochodem na podporu squattingu a autonomních prostor. Budeme vyrábět alegorické loutky, různé masky, transparenty, infotabule atd., tak nám s tim koukejte přijít pomoct:)
Jinak bychom vás rádi ještě jednou vyzvali ke kreativnímu pojetí sobotní street party, přijeďte na kole, skejtu, bruslích či kolobrndě, navlečte se do kostýmů, vemte s sebou míče, hakisáky, frisbíčka a věci na žonglování a fireshow, vítány jsou bubny a další hudební nástroje..přijďte vyjádřit podporu squaterskému a autonomímu hnutí, ale přijďte se i kurva pobavit! Reclaim the streets!
více info zde