Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

23 uživatelů půjde

hledání


http://rytmyafriky.afro.cz

IV. ročník festivalu africké hudby a tance


IV. ročník festivalu africké hudby a tance po roční odmlce opět představí výběr domácích projektů i zajímavé zahraniční hosty spjaté s africkou hudební tradicí.

Exkluzivním hostem letošního ročníku je světově proslulý hráč na djembe Tonton Sylla se svojí kapelou.

Hlavním záměrem Rytmů Afriky je představovat různé podoby africké kultury a současně upozorňovat na možnosti smysluplné pomoci africkým zemím. Kromě kulturního programu připravují organizátoři již tradičně i program doprovodný – prezentaci neziskových organizací pomáhajících v Africe, prodej výrobků chráněných dílen v Africe, představení Fair Trade, atd.
„Myšlenka uspořádat festival vznikla v roce 2005 v průběhu hudební stáže v Guineji a Mali“, říká David Oplatek, jeden z organizátorů. „Chceme publiku přiblížit fascinující svět západoafrické polyrytmie, představit nejlepší kapely z domácí scény a zároveň je konfrontovat se světovými hvězdami. Afrika nerovná se automaticky chudoba a války, pro nás je to především nevyčerpatelná studnice hudební inspirace“.

Účinkující:

Tonton Sylla and band

Tonton, „King of Conakry“, slavný guinejský hráč na djembe přijede poprvé i s celou svou kapelou. Žák legendárního Famoudou Konate (v jeho kapele působil jako sólista) se před lety vydal na vlastní dráhu. Působí napůl v Německu a napůl ve svém rodišti v Conakry, kde je považován za jednoho z lídrů nové hudební generace. Tonton je virtuózní hráč, který ohromuje jak rychlostí, tak neuvěřitelnou technickou precizností a nápaditostí. V Praze se představí s dalšími čtyřmi muzikanty a dvěma tanečnicemi.

Yellow Sisters + Magic

Aneb čtyři hlasy, čtyři srdce, čtyři přístupy, jak uchopit melodii, rytmus, náladu a vytvořit hudbu. Ženský vokální kvartet vystoupí se svou doprovodnou kapelou Magic. Yellow Sisters v roce 2006 vyhrály hudební soutěž Colours Talents.

Pararingapatam

(full-energy rhytmical orchestra) je nejen pekelně pálivá čili paprička, ale hlavně pražské uskupení pěti perkusistů na pomezí mnoha žánrů. Pět bubeníků a originální rytmické skladby nabité energií, v nichž se nezapře inspirace rytmikou západní Afriky, latinské Ameriky, Indonésie, ale i jazzu, funku či hiphopu. Pararingapatam jsou průkopníci, kteří našli unikátní styl a dokazují, že jít vlastní cestou se vyplácí.

TiDiTaDe

Skvělé tanečnice, drsní bubeníci a několik metrů krychlových afrických bubnů. Skupina, kterou není možné přehlédnout (ani přeslechnout) se může směle označovat za první afrobalet v Čechách. Tiditade jsou stálicí tuzemské afroscény, fungují od roku 2002 a jako jediní se zúčastnili i všech předešlých ročníků festivalu.

Camara

Bubenická smršť z Ostravy inspirovaná hudbou etnika Malinke ze západní Afriky. Kapelu založil a od roku 2005 vede frontman Palo Nowak. Camara pochází z drsného kraje a stejně drsná je i její hudba.

Femaleafrobeat

FAB je čistě dámská bubenická skupina. Koncentrovaná ženská energie osmi děv vás přesvědčí, že bubny nejsou zdaleka pouze mužskou doménou.

Minulé ročníky

Rytmy Afriky se poprvé odehrály na podzim roku 2005. V magické atmosféře nadšené publikum aplaudovalo jak domácím kapelám, tak především německé Percussonii, první zahraniční skupině v historii festivalu.
V roce 2006 přijel na Rytmy guinejský djembefola Mohamed „Bangourake“ Bangoura a vystoupil spolu s Tiditade. Rytmy Afriky se pomalu ale jistě zabydlely v povědomí fanoušků nejen africké hudby.
Stoupající popularitu festivalu potvrdil i ročník následující. Na něj se především kvůli skvělé atmosféře vrátil Mohamed Bangoura a jako exkluzivní zahraniční hosté poprvé v ČR vystoupili berlínští afrojazzoví experimentátoři Laboratoire Dubios.
V roce 2008 se z organizačních důvodů festival neuskutečnil, letos se tedy máme o to víc na co těšit. Festival Rytmy Afriky pořádá občanské sdružení Afroportál (http://afro.cz)

B0BR
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
JULYZ --- 22:02:17 22.9.2009
takže v novodvorskej nakoniec...