Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

222 uživatelů půjde

hledání


http://petice.webzdarma.cz

Pokud souhlasíte s textem petice, neváhejte a přijďte se také podepsat. Těšíme se na Vás.Kontakt: Tereza Vandrovcová, 777 94 24 11, tereza.vandrovcov

Petice za změnu legislativy týkající se změny postavení zvířat v právním řádu ČR z věcí na živé tvory.

Především na podporu vládního návrhu občanského zákoníku (sněmovní tisk č. 835/0) § 466 ve znění: „Živé zvíře není věc. Ustanovení o věcech se na zvíře použijí přiměřeně jen v rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze živého tvora.“, nebo jiného návrhu zákona, pokud vládní návrh nebude projednáván, kde by postavení zvířat v právním řádu ČR měnilo z věci na živou bytost.

Vážené poslankyně, vážení poslanci,
velmi si vážíme a oceňujeme váš přístup v oblasti legislativy o ochraně zvířat a velice Vás prosíme o pomoc a podporu v této věci.

Jsme velice rozhořčeni výrokem předsedy parlamentní strany KDU – ČSL Cyrila Svobody k vládnímu návrhu zákona uveřejněném ve televizních novinách stanicemi Nova a Prima dne 27. dubna 2009, kde doslova prohlásil: „Zvíře je věcí, a nemá smysl tvrdit, že zvíře není věcí …“.

Z tohoto důvodu jsme se rozhodli podpořit touto peticí snahu změnit právní postavení zvířat (jak ze současné platné legislativy vyplývá) z pouhé nevnímající, nic necítící a neživé věci na myslícího živého tvora. Pokud nebude současný vládní návrh Občanského zákoníku vůbec projednáván, petice vyjadřuje podporu jakékoli snaze tuto změnu právního postavení zvířat do právního řádu ČR prosadit.

Současně žádáme, aby v zákoně byla uvedena možnost zákazu vlastnictví zvířete při opakovaném prokázaném týrání.

Zdůvodnění:

1. Jakékoli zvíře se dosud právně považuje za pouhou věc. Věc je však pouze neživý předmět, který nemá jakékoli pocity. Nevnímá bolest, strach, radost a nemá sociální potřebu jakéhokoli kontaktu s jinými živými bytostmi či věcmi.
Naopak, každé zvíře cítí bolest i radost a podobně jako člověk má spoustu emocí. Zvíře, pokud je zcela izolováno od jakéhokoli sociálního kontaktu, trpí těžkou frustrací a dle Zákona č. 246/1992 Sb. je možno takové počínání klasifikovat jako týrání.
Žádnou neživou věc ovšem nelze týrat, zatímco jakéhokoliv živého tvora ano. Na rozdíl od zvířete, odložení či dlouhodobé uskladnění věci bez kontaktu s jinými věcmi je běžnou záležitostí a nelze v žádném případě tvrdit, že by tímto počínáním věc psychicky trpěla.
2. V poslední době se značně zvyšuje počet týraných zvířat. Kompetentní orgány státní správy i místní samosprávy tuto situaci většinou nijak neřeší. Je to i důsledek právního postavení zvířete jako neživé a nic necítící věci.
Vzhledem k současné degradaci zvířete na úroveň pouhé věci, není ani možno zakázat vlastnictví zvířete. Existuje pouze možnost případného odebrání týraného zvířete. Odebrání však nikomu nezabrání pořídit si zvíře jiné a opět je sadistickým způsobem týrat.
Souhlasíme s tím, že zvířata musí být v určitém ohledu považována za majetek, a proto se na ně musí vztahovat i určité právní úpravy vymezující vlastnictví, odpovědnost apod. Tato skutečnost však nic nemění na tom, že už v základních právních předpisech by měla být zvířata definována jako živé, vnímající a myslící bytosti, které lze pouze pro určité právní úkony ocenit ekonomickou hodnotou, stejně jako je takto v některých případech hodnocen i člověk - viz vyhlášky pro výpočet a stanovení výše odškodného za různé újmy na zdraví nebo životě, apod.
Týrání bezbranného zvířete je pouhý předstupeň týrání lidí. V současnosti se množí případy šikany mezi lidmi spojené s velkou agresivitou nebo přímo případy agresivního napadení. Velmi často je následně prokázáno, že dotyční „začínali“ právě na bezbranných zvířatech …
3. Snažíme se zařadit mezi vyspělé země a stát se rovnoprávným partnerem ostatních zemí sdružených v EU. Avšak většina skutečně vyspělých států již ve svých právních předpisech nedefinuje zvíře jako pouhou věc.
Evropské direktivy či doporučení mnohdy přejímáme do našeho právního řádu mnohem přísněji, než byly EU stanoveny a proto vzniká otázka, proč se tedy právě náš stát v právním postavení zvířat doposud řadí k zemím méně vyspělým a sociálně zaostalým, když v ostatních oblastech se snažíme vyspělým státům vyrovnat?

Petice je vypracována v souladu se zák. č. 85/1990 Sb. v aktuálním znění o právu petičním.

JULESKAH
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KOCHANSKIT --- 13:14:58 23.7.2009
DIDI23: bude, kdyztak se obcas mrkni na ten web, bude to tam uverejnene min. tyden predem
DIDI23 --- 10:46:12 23.7.2009
nestihala sem to.. bude este naka moznost jak se podepsat??-net, dalsi sraz?.. dix
XCHAOS --- 20:42:43 17.7.2009
sakra jako obvykle jsem na to zapomněl. asi proto, že jsem měl k obědu zrovna dnes karbanátek (jen kousek od toho Pavláku.). ale ani tak to zvíře ze kterého ten karbanátek byl nebylo věc ! no, tak to podepíšu jinde, než na tom Pavláku.
MYS_USATA --- 18:18:01 17.7.2009
Podškrábnuto, vyřízeno :)
HYBNERKA --- 13:57:04 17.7.2009
KOCHANSKIT: takova mensi seance na parukarce-zvirata s sebou..by byla fajna,.-) hudba neni zas trea pro me tak podstatna..spis naky acka s fotografiemi zvirat-transporty,materialy.....stanky s voditkama.....,nevim..jen melu-organizatori asi vedi co delaji,ale predstava by to byla hezka este kdyby vyslo pocasi a foukal prijemny vetrik..,.-))
KOCHANSKIT --- 11:29:08 17.7.2009
LSDMASACRE: oh, jsme polichoceny:)

HYBNERKA: nj to nás napadlo pak taky, třeba hudbu by to pro příště chtělo nějak obstarat. Kdyby měl někdo nápad, jak to oživit, je vítán, samozřejmě.

OTZ: jj info o počtu podpisů budeme průběžně zveřejňovat na webu

VERCA_ZABA: datum ukončení ještě nebyl stanoven. Samozřejmě je lepší je posílat průběžně, aby na to pak člověk nezapoměl:) Ale posílat se to bude určitě až nějakou dobu po volbách, až se uklidní situace ve sněmovně.
TETA_JELENA --- 9:18:51 17.7.2009
ja myslim, ze formulare je cas odeslat jeste do konce mesice na adresu, ktera je na kazdem archu.
VERCA_ZABA --- 6:29:59 17.7.2009
chci se zeptat, kdy se ty podpisy budou odesílat? včera jsem to nestihla, tak bych si ráda ten formulář vytiskla a podškrábla a na konci měsíce jedu do Chebu, tak že bych ještě tam sehnala nějaký podpisy.. díky:)
OTZ --- 23:31:03 16.7.2009
si ji mela rict "krava je tvuj bratr vole haleluja!":D

btw doufam ze pak bude info kolik se seslo podpisu a dalsi vyvoj v parlamentu;)
DLOUHA_POTVORA --- 22:16:46 16.7.2009
nejvic me dostalo jak v te fronte na podpisy stala nejaka pani a v ruce drzela bytelnyho hambace z mekace :D
OTZ --- 20:11:57 16.7.2009
vyrizeno hotovo:)
HYBNERKA --- 19:54:21 16.7.2009
..no cekala sem tam na tom ipaku trochu vetsi akci,nebo mensi show,.-))ste nebyly skoro videt,.-))

kazdopadne ocenuji-rada sem podepsala,.-)
ANETQUA --- 18:58:55 16.7.2009
SHADOWPILGRIM -> Pokud si tyhle psy pořizuje idiot, kterej plemeno nezvládne jen kvůli svému egu, tak mu nějakej zákon bude stejně u zadku tak, jako že mu psa seberou.
Na to dojedou chovatelé, kteří mají své psy rádi a chovají je a kteří toto BUDOU MUSET podstupovat.

Feťákovi kterej má pita v metru vedle sebe na sedačce to bude totálně šumák..
LSDMASACRE --- 18:22:31 16.7.2009
pěkné slečny stály u stánku s peticí... škoda že jsem se nemohl podepsat dvakrát :)
KOCHANSKIT --- 12:33:58 15.7.2009
HONZAF: zvíře by bylo definováno jako živý tvor, nikoliv racionální nebo odpovědný za své činy. "Ustanovení o věcech se na zvíře použijí přiměřeně jen v rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze živého tvora" - toto tedy nevylučuje právní majetkové úpravy a otázky odpovědnosti za ně.
HYBNERKA --- 11:47:26 15.7.2009
SHADOWPILGRIM: to nejsou chovatelky,to sou s pardonem dyliny a mnozitelky..,.-)
HONZAF: jezis,takhle to brat prece nejde-je jasny,ze odpovednost nese majitel-akorat se to tam musi presne specifikovat bez dalsich der,no..,.-)
SHADOWPILGRIM --- 11:34:08 15.7.2009
HYBNERKA: jasne...to je ono...rozumnej chovatel si o tom predtim precte, ale co ty sousedky???
HONZAF --- 10:31:25 15.7.2009
no rekl bych ze zvire je jako vec pravne definovano kvuli odpovednosti chovatele. nebo budete zalovat psa, az vas priste pokouse, protoze je to ziva vnimajici myslici bytost? (a takova bytost by mela byt zopovedna za sve ciny)
nicemene tyrani opravdu nee
muzete prosim hodit linky na soucasne zneni, a na navrh, at pripadne vim za co se budu podepisovat?
HYBNERKA --- 10:25:12 15.7.2009
AXTHEB: no..a kdyz si matka co dava svy dite na sporak..a udelas si honem dalsi-tak taky nikam nejdes,ze jo...vsechny zakony sou v tomhle dost k placi..
HYBNERKA --- 10:23:49 15.7.2009
SHADOWPILGRIM: ono by stacilo,aby si kazdej majitel-chovatel precetl nejakou literaturu o psim chovanim..a snazil se vecem porozumet i trochu jinak-nez jak nase vymleta sousedka,ktera chvali nevedomky jeji cenici cubu stylem-ale andulko,ona se chce jen kamaradit a povidat si-kdyby jen trochu pritvrdila na tom svym sladkym hlase-andulka by nemusela bejt takova pi..ale bohuzel mi prijde,ze spousta lidi jsou takova nase sousedka-sou radi,ze vedi,ze pes ma ctyri nohy,vocas a umi stekat...peace..,.-)