Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

3 uživatelé půjde

hledání


www.roztoc.cz

V sobotu 2. února 2008 se v Roztokách u Prahy koná bujará oslava Masopustu. Jedná se o jednu z největších masopustních oslav v Čechách.

Masopust v Roztokách není jen rekonstrukcí starých zvyků ani karnevalovou megashow. Vyrůstá z potřeby vzájemného setkávání, společné práce, upevnění pospolitosti s lidmi blízkými i vzdálenějšími a kontaktu s krajinou. V bujarém reji, vzniklém z nápadů a nadšení místních obyvatel, mohou lidé pod milosrdnou ochranou masek nalézt svobodu k spontánnímu veselí, sebevyjádření a obnově životních sil. Tak zde staleté tradice znovu vyvstávají ve zcela svébytné živoucí podobě.

Masopust začíná ve 13:00 programem divadel a kejklířů na roztockém zámku. Ve 14:00 převezme královna masopustu z rukou představitelů obce pro tento den symbolickou vládu nad městem – masopustní právo. Bude zde možno ochutnat koláče, zelníky, klobásky a buřty z pojízdné grilovací popelnice a další dobroty teplé i studené ke spokojenosti všech maškar i přihlížejících.

Ve 14:30 se celá tato veselá společnost vydá z roztockého zámku spanilou jízdou přes město směrem k vedlejší vesnici, Úněticím. Cestou ji čeká několik krátkých zastávek, vyplněných divadelními a žonglérskými představeními a jinými taškařicemi. Před pátou hodinou se roztočtí setkají na Holém Vrchu se spřáteleným průvodem maškar z Únětic a utratí hlavní maškaru Klibnu, aby se obrodila síla masopustu. Žal z její smrti pak společně odtáhnou utišit hudebně-kulinární veselicí v únětické Sokolkovně a klubu Kravín. K večerní zábavě budou hrát skupiny Trombenic, El Gaučo, Pražský promenádní orchestr a Drunken Boomerang.

Masopust pořádá sdružení Roztoč, občanské sdružení Kravín, Středočeské muzeum a Spolek pro obnovu únětické kultury. Na přípravách pracuje několik desítek dobrovolníků již od podzimu předchozího roku.

ALDEMIK
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.