Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

9 uživatelů půjde

hledání


Přednáška hnutí Extinction Rebellion o klimatické krizi.

Situace je vážná, planeta je v ekologické krizi, na poplach bije už i OSN a její generální tajemník Guterres.

Letošní červen, červenec a říjen byly globálně nejteplejší v historii měření. V ČR i jinde v Evropě stoupla za 60 let teplota o 2C, což řetězovou reakcí vyvolalo přemnožení škůdců a hynutí smrků a borovice lesní. V Arktidě rapidně mizí mořský led a tání Grónska a Antarktidy se zrychluje. Hladina moří stoupá stále rychleji a ohrožuje již mnoho zemí a ostrovů. Příčinou je stále rychleji stoupající koncentrace skleníkových plynů vypouštěných námi do ovzduší.  Vědci se shodují, že pokud nezačneme okamžitě jednat, jsou klimatické, humanitární a ekonomicko-politické katastrofy nevyhnutelné.  Nejen Greta Thunberg, i OSN a vědecké komunity bijí na poplach a právem se bouří mladá generace, která ponese následky nezodpovědnosti současných lídrů. Přijďte si poslechnout i podiskutovat, jak jsme na tom a co s tím.

Program:
16:00 – 17:00 1. část: Čerstvá fakta, souvislosti a dopady  na společnost a naše životy
Přednášející: RNDr. Erik Schwarzbach, Dr.agr.habil. Vystudoval přírodní vědy na Univerzitě v Brně, habilitoval na Technické Univerzitě v Mnichově, působil jako vědec v Německu a v Rakousku. Po převratu návrat do ČSR a až do penze ředitel odrůdového zkušenictví v ČR. I když profesním zaměřením biolog a statistik, sleduje již déle než 30 let odborné poznatky o klimatu. Protože má důvodné obavy z dopadu klimatických změn při klimatické ignoranci a nečinnosti vládnoucích elit, snaží se o osvětu a popularizaci poznatků o klimatu.

17:15 – 18:30 2. část: Co s tím můžeme dělat?
Přednášející: Thomas Franke, překladatel
Představíme historii ekologických a jiných občanských hnutí, filozofii Extinction Rebellion a nenásilných přímých akcí. Vysvětlíme, jak chce hnutí Extinction Rebellion přispět ke zmírnění jeho změny a co pro to můžeme společně udělat. Představí se pražská skupina XR a její odnože: XR Rodiče, XR Youth, XR International Community.

18:30 – 19:00 Diskuze

Vše proběhne v aule U1, v budově bude cesta značena.
Vstup je zdarma, ale pokud můžete, přispějte, prosíme, na naše hnutí Extinction Rebellion.
Všichni jste vítáni!


PASTAFARIANKA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.