Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

hledání


Aneb jak spolu souvisí a co je pro naši budoucnost větší hrozbou?

Aneb jak spolu souvisí a co je pro naši budoucnost větší hrozbou?

Světová veřejnost byla v uplynulém roce konfrontována s dvěma alarmujícími zprávami o stavu životního prostředí na Zemi. Po loňské říjnové zprávě Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu – IPCC - o zrychlující se změně klimatu, byla letos v květnu zveřejněna také zpráva Mezivládního panelu pro biodiverzitu a ekosystémové služby - IPBES – informující o dramatickém úbytku světové biodiverzity. Až jednomu milionu rostlinných a živočišných druhů nyní hrozí vyhynutí. Změna klimatu je někdy vědci vnímána jako téma, které od problému úbytku biodiverzity odvádí pozornost, třebaže se jedná o kvalitativně a měřítkově srovnatelně velký problém a zásadní výzvu pro přežití lidstva. Někdy je dokonce boj se změnou klimatu v přímém konfliktu se zachováním pestré biodiverzity. Jak tato dvě témata souvisí a jaké jsou mezi nimi rozpory? Jaké jsou souvislosti mezi úbytkem biodiverzity a změnou klimatu v Česku a co to znamená pro naši společnost? To v rámci přednášky pořádané ve spolupráci Klimatické koalice, iniciativy Česko proti chudobě a nerovnostem a Vědeckého klimatického fora nastíní příspěvky dvou významných odborníků z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR:

V 19:30 se svým příspěvkem vystoupí ekolog Alexandr Ač, který se na Ústavu výzkumu globální změny věnuje oboru ekologické fyziologie rostlin. Je jedním z editorů publikace Věk Nerovnováhy (nakl. Akademie) a aktivně se věnuje popularizaci problematiky změny klimatu. Ve své přednášce se zaměří na tato témata:

• Dnešní a historické souvislosti mezi krizí biodiverzity a krizí změny klimatu.
• Mechanizmy vymírání lokálních populací druhů způsobené změnou klimatu (např. interakce extrémního počasí s patogeny)
• Přirozené změny klimatu a vymírání druhů v minulosti.
• Předpokládané vymírání vlivem oteplování v budoucnosti.

Ve 20:30 zahájí svou přednášku profesor Pavel Kindlmann, vedoucí odd. výzkumu biodiverzity Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a profesor Ústavu pro životní prostředí PřF UK, který se jako autor podílel na výzkumné zprávě IPBES. Jeho přednáška se zaměří především na tyto okruhy:

• Hlavní závěry zprávy IPBES.
• Souvislosti mezi změnou klimatu a rozšířením kůrovce, a předpokládané ohrožení českých lesů kůrovcem v letošním roce.
• Role zákulisních her v rozhodování o zonaci NP Šumava a význam této zonace pro ochranu biodiverzity.
• Vliv změny klimatu, zemědělské produkce a konvenčního lesního hospodářství na biodiverzitu v Česku.
• Možné dopady dalšího úbytku biodiverzity na českou společnost – kupř. na vývoj nových léčiv, pěstování hospodářských plodin apod.

MIKATCHOU
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
AHJA --- 2:17:01 17.6.2019
taky bych mela zajem
AGRICULTEUR --- 8:51:09 16.6.2019
Ahoj, bude z toho porizenej nejakej videozaznam...? Ja totiz bydlim na Sumave a dost by me to zajimalo, jen se kvuli tomu nechci harcovat do Prahy. mame dost prace s tim kurovcem v lese :]