Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

4 uživatelé půjde

hledání


Bolívijský film Yawar Mallku (Krev kondora) z r. 1969 o tajné sterilizace domorodých indiánských žen.

MOCENSKÝ VLIV USA A KORPORACÍ NA POLITIKU JIHOAMERICKÝCH STÁTŮ - XI.

Bolívie – Ywar Mallku (1969)

Americká federální agentura Peace Corps představovala volné doplnění ke Kennedyho programu Aliance pro pokrok zaměřenému na hospodářský a sociální rozvoj zemí Latinské Ameriky. Brzy však byla progresivní část tohoto program zastíněna tou represivní.

Bolívijský film Yawar Mallku (Krev kondora) z r. 1969 představuje sociální drama ze života bolivijských Indiánů. Mezi příslušníky kmene Kečuů (jedné ze dvou hlavních indiánských skupin Bolívie) přijíždí američtí zdravotníci, kteří pod rouškou humanitární pomoci provádí tajné sterilizace domorodých indiánských žen. Vzpoura Kečuů proti působení mezinárodního porodního střediska končí tragicky. Režisér Jorge Sanjines, který za snímek získal ve Francii Cenu G. Sadoula za rok 1969, k filmu řekl: V případě Bolívie jde o obyvatelstvo, u něhož nedochází k populační explozi, kde je velmi řídká hustota obyvatel. Podle mého názoru chtějí Spojené státy kontrolovat obyvatelstvo, které by se v nepříliš vzdálené budoucnosti mohlo stát ohniskem odporu ještě silnějším než ta ostatní”. (z anotace distributora)

Film bude promítnut v původním kečuánském znění s českými titulky, vstup volný. Jde o vůbec první film v kečuánštině.

Úvodní slovo ke kontroverzím rozvojové pomoci pronese Tomáš Tožička, koordinátor kampaně Česko proti chudobě.   

Projekce filmu s úvodem a diskusí proběhne v úterý, 1. března 2016, od 19.00 hod. v kavárně klubu Cross, Plynární 23, Praha 7

VSTUP ZDARMA

UFOSS
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
UFOSS --- 14:22:13 17.2.2016
flyer