Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

5 uživatelů půjde

hledání


Přednáška historičky a etnoložky Markéty Křížové s filmem Rolanda Joffa Misie z roku 1986.

MOCENSKÝ VLIV EVROPY V KOLONIÍCH JIŽNÍ AMERIKY – IX.

Jezuitské misie v Paraguayi se staly legendou již v době své existence a později tématem, k němuž se opakovaně vrací latinskoameričtí historikové i esejisté. Jejich hodnocení je ovšem rozporuplné: jezuité jsou oslavováni jako ochránci Indiánů i zatracováni jako protagonisté evropského kulturního a ekonomického imperialismu.

Celovečerní film Rolanda Joffa Misie z roku 1986, zasazený do dramatického momentu krize misií těsně před jejich zánikem, na jedné straně ukazuje lidskou stránku jezuitského úsilí, na straně druhé se nebrání jistému patosu, podněcujícímu k otázkám po smyslu lidského úsilí i platnosti evropských civilizačních standardů. Film bude promítnut v původním anglickém znění s českými titulky.

Přednášející Doc. Mgr. Markéta Křížová, PhDr. je česká historička a etnoložka specializující se na předkolumbovské civilizace a americké koloniální dějiny. Působí na ve Středisku iberoamerických studií FF UK v Praze. 

Projekce filmu s úvodním slovem a diskusí proběhne v úterý, 5. ledna 2016, od 19.00 hod. v kavárně klubu Cross, Plynární 23, Praha 7

VSTUP ZDARMA

UFOSS
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.