Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

15 uživatelů půjde

hledání


Oslava 30. výročí revolučního reggae/dancehallového riddimu Sleng Teng.

Únor je letos měsícem reggae. Ponese se v duchu oslav nedožitých sedmdesátin Boba Marleyho. Tento měsíc navštíví Prahu i jeden z nejtalentovanějších zpěváků současnosti – Romain Virgo. Ale je tu ještě jedno jubileum: výročí něčeho, co možná celou reggae kulturu pozměnilo víc než jakýkoliv umělec v celé její historii. V roce 2015 totiž tomu bude třicet let, co se odehrála digitální revoluce. Tři desetiletí od doby, kdy se zrodil snad nejznámější reggae riddim všech dob. Ano, Sleng Teng slaví třicátiny.

Lhali bychom, pokud bychom prohlašovali, že digitalizace reggae započala právě tímto riddimem. Jamajčané jsou takovými experimentátory, že digitální nástroje do svých produkcí začali začleňovat už koncem 70. let. Ovšem až Sleng Teng strhnul davy, rozpoutal šílenství a zahájil úplně nový přístup ke skládání hudby na Jamajce. Příběh jeho vzniku je vlastně naprosto neslavnostní a skoro nehodný vzniku legendy, ale tak už to bývá. Na jeho začátku je nedávno zesnulý zpěvák Wayne Smith, který se svým známým zkusil při experimentování na nových klávesách Casio MT-40 zpomalit rock’n’rollový preset... Když jim o něco později došlo, jak chytlavý rytmus to je, nepovedlo se jim ho na klávesách znovu najít. Podařilo se až za pár dnů, a rovnou s tím zašli za slovutným producentem Lloydem Jamesem, majitelem ještě slovutnějšího labelu Jammy’s. Co následovalo, bylo vskutku neskutečné. Když King Jammy’s soundsystem vytáhl tenhle riddim v průběhu clashe, publikum už nenechalo hrát nejen nikoho jiného, ale především nic jiného.

My jsme zvolili únor pro oslavu třicátin Sleng Teng riddimu hlavně proto, že právě v únoru 1985 se mu dostalo první velké slávy. A to v rámci clashe dvou odvěkých londýnských rivalů: Sir Coxsone Outternational a Saxon Soundu. Právě na jejich hudebním klání v People’s Club zazněl Sleng Teng na velkém clashi poprvé (bylo to ještě dřív, než zmíněný clash King Jammy’s soundsystemu). Abychom si tohle výročí důkladně připomněli, spojili jsme síly Forward March Posse, Jahmusic Lightaz a Peeni Walli Crew. Čekejte průřez vším, co digitální revoluce reggae přinesla a vedle toho i několik překvapení, která budeme postupně odkrývat. Zveme vás do klubu Buben (Myslíkova 8, Praha 2) v sobotu 28. 2. 2015, abychom tam společně oslavili a náležitě uzavřeli Únor – Měsíc reggae.

WYNDMYLL_238
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
WYNDMYLL_238 --- 6:57:58 25.2.2015
Casio MT-40 Rock Preset (sleng teng)
https://www.youtube.com/watch?v=AhsjL8FHXbY
WYNDMYLL_238 --- 12:54:26 6.2.2015
živě & interview

Wayne Smith on RiddimTV (the birth of Sleng Teng)
https://www.youtube.com/watch?v=yM2qMdop890