Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

20 uživatelů půjde

hledání


Performance vychází (mimo jiné) z knihy Davida Graebera "Fragmenty anarchistické antropologie", analyzuje anarchismus prostřednictvím analýzy. Také se

Proč je v akademické sféře tak málo anarchistů? Jaký je vztah marxismu vůči anarchismu? Je marxismus spíše analytickým, resp. teoretickým diskursem o revoluční strategii a anarchismus spíše etickým diskurzem o revoluční praxi, nebo je tomu spíše naopak (tj. že marxismus je spíše etickým, resp. analytickým diskursem o revoluční praxi a anarchismus spíše teoretickým diskursem o revoluční strategii)?

Je anarchistická teorie vůbec možná? (Graeber: "Anarchismus je myšlenka [...] velmi stará myšlenka.")
Dle Graebera by mohla anarchistická antropologie zkoumat např. tyto oblasti:
1, Teorie státu
2, Teorie politických entit, které nejsou státy
3, Teorie kapitalismu
4, Moc/nevědomost, resp. moc/hloupost
5, Ekologie dobrovolných sdružení
6, Teorie politického štěstí
7, Hierarchie
8, Utrpení a slast: O privatizaci touhy
9, Jedna nebo několik teorií odcizení

Ve své první části se bude performance "Analýza anarchistické antropologie" zabývat výše zmíněnými tématy - akademickou sférou, marxismem vs. anarchismem, možností existence anarchistické teorie a devíti body, které by mohla anarchistická antropologie zkoumat.

Ve své druhé části se bude performance věnovat dystopii a utopii v souvislosti se squattingem, což jsou témata úzce související s Graeberovým uvažováním (viz s. 39nn). Squatt jakožto utopická varianta žití vs. dystopické (antiutopické?) žití v panelovém domě na sídlišti. Je squatt opravdu utopií? Squatteři žijí v izolaci stranou společnosti, unikli možná kamerovému policejnímu dohledu, ale paradoxně trpí panoptikálním policejním dozorem (viz Foucault) ještě více, než většinová společnost.

Jonathan Feldman poněkud vulgárně podotýká, že "v zásadě platí, že nejsi-li utopista, jsi hňup." (Indigenous Planning Times) Ale jsi-li dystopista? Jak lze vlastně rozpoznat rozdíl mezi dystopistou a utopistou, když ani u tak stěžejního díla dané oblasti, jakým je bezesporu "Utopie" Thomase Mora, nemůžeme po letech určit, jedná-li se o utopii anebo dystopii? Kým jsme pak my - "běžní občané" a kým squatteři? A mohou být vůbec někým jiným?

ANTON_
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MASOO --- 15:20:57 2.2.2015
Muzu tam se psem? diky za odpoved, at uz bude jakakoli;)