Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

1 uživatel půjde

hledání


Debate with Ronnie Barkan, Israeli human rights activist / Debata s Ronniem Barkanem, izraelským lidskoprávním aktivistou

ENGLISH BELOW -- Zveme vás na debatu s izraelským lidskoprávním aktivistou Ronniem Barkanem, spoluzakladatelem izraelské iniciativy Bojkot zevnitř (Boycott from Within), která podporuje sílící palestinskou kampaň bojkotů, stažení investic a uvalení sankcí (BDS). Bude se hovořit nejen o podpoře této kampaně, ale vedle dalších témat též o odmítavém dopise, kterým se izraelští aktivisté a absolventi univerzity ohrazují proti povinné vojenské službě v Izraeli.

Přijďte si vyslechnout příběhy našeho hosta, který je dlouholetým aktivistou a přímým účastníkem dění v Izraeli a na okupovaných palestinských územích. Debata bude probíhat v angličtině.

Akce se koná ve středu 21. ledna od 19:00 v Praze v salónku bývalé kavárny Krásný Ztráty (nyní přejmenováno na Café Kampus, Náprstkova 10, Praha 1).

Večer pořádá Mezinárodní hnutí solidarity (ISM ČR) společně s anglicky mluvící skupinou Amnesty International (AI ESG). Obě skupiny se dlouhodobě zabývají lidskými právy – ISM ČR se zaměřuje na Palestinu, AI ESG pořádá pravidelné psaní dopisů a debaty se zajímavými zahraničními hosty.

Další informace: http://ism-czech.org/2015/01/17/pozvanka-na-debatu-s-ronniem-barkanem-izraelskym-lidskopravnim-aktivistou-streda-21-ledna-od-1900-praha-ctvrtek-22-ledna-od-1930-brno/

Facebook: https://www.facebook.com/events/332327223641570/


ENGLISH

Debate with Ronnie Barkan, Israeli human rights activist

We would like to invite you to a debate with Ronnie Barkan, Israeli human rights activist, conscientious objector and co-founder of ‘Boycott from Within’, a group of Israeli citizens and residents who support the Palestinian call for BDS (Boycott, Divestment and Sanctions Campaign). Ronnie will talk about Israeli support of the BDS campaign, about recent alumni and activists’ refusal letter related to mandatory military service in Israel, as well as about other topics related to the current situation in Israel and Palestine based on his activism and direct experience.

After his talk, we can have a discussion about the human rights situation in Israel and Palestine and what we, as activists, can do to campaign on this issue.

When: Wednesday 21st January 19.00-21.00
Where: ex-Krásný Ztráty, now called Café Kampus, Náprstkova  10, Prague 1


The event is organized by Amnesty International English Speaking Group (AI ESG) and International Solidarity Movement Czech Republic Group (ISM ČR).

More about Ronnie Barkan:
Ronnie is an Israeli human rights activist, conscientious objector and co-founder of Boycott from Within, a group of Israeli citizens and residents who support the Palestinian call for BDS (Boycott, Divestment and Sanctions Campaign). He has also been a member of Anarchists Against the Wall (AATW) founded in 2003 with the objective of non-violent resistance against the occupation, the wall, illegal settlements and annexation of land, as well as to express solidarity with Palestinian people directly on the ground.

More info: http://ism-czech.org/2015/01/17/pozvanka-na-debatu-s-ronniem-barkanem-izraelskym-lidskopravnim-aktivistou-streda-21-ledna-od-1900-praha-ctvrtek-22-ledna-od-1930-brno/

Facebook: https://www.facebook.com/events/332327223641570/

ALMONDBLOSSOM
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.