Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

2 uživatelé půjde

hledání


Den prázdných domů v Ostravě navazuje na akci, která se koná na mnoha místěch v ČR - [ DEN PRÁZDNÝCH DOMŮ / workshopworkshop / 28.12.2014 / Evropa - Prázdné domy po celé ČR a nejen tam! ]

Cílem je upozornit na problematiku chátrajících a nevyužívaných staveb v Ostravě, o které se nikdo nestará a které negativním způsobem ovlivňují život ve městech.

V Ostravě je takových staveb stále více. Zatímco stát a město dává zelenou megalomanským obchodním galeriím, chrámům konzumu, centrum města se vylidňuje a chátrá. Příkladem je současná kauza kolem obchodního domu Ostravica - http://ostravica-textilia.cz/, jehož nejpravděpodobnějším osudem je demolice. Architektonický klenot Ostravy končí díky posvátnosti soukormého vlastnictví. To je nejvyšší hodnotou bez ohledu na to, zda majitel svá práva vykonává či nikoliv, nebo jak faktické nevykonávání vlastnických práv dopadá na své okolí a komunitu.

Podobných domů v Ostravě, o kterých se tolik nemluví, jsou desítky. Kauza kolem Kliniky (http://451.cz/klinika/) ukázala, že jejich osud může být jiný. Na každém rohu se najde roky chátrající potenciální klinika. Pojďme spolu na tuto realitu v neděli 28.12. upozornit!

Program:
začátek 14:30 roh Havlíčkova nábřeží a Biskupské
navazuje - kreslící workshop - Ideální dům, Minimální dům (skupinová kresba)
15:00 - koncert Ereanor
v průběhu věšení transparentů, prohlášení
občerstvení na místě


16:00 přesun Plan B
promítání - Neskloň se! (http://www.csfd.cz/film/391812-nesklon-se/) a dalších squatterských filmů.
koncerty

SHAMANICO
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SHAMANICO --- 10:20:13 29.12.2014
Prohlášení – Den prázdných domů v Ostravě
Je tomu přesně měsíc, co ožila Klinika - prostor, který si vytvořili sami lidé v dlouho prázdném a nevyužívaném objektu uprostřed pražského Žižkova. 10 dní, po které toto autonomní sociální a kulturní centrum fungovalo, otřáslo představami o tom, co všechno je možné, když se lidé aktivně postaví ke svému okolí a začnou mu vdechovat nový život. Vlna solidarity a veřejného zájmu, kterou tato událost odstartovala, se nedá ignorovat. Na různých místech republiky lidé podnikají akce na podporu této iniciativy a co víc, začínají se zajímat o své okolí. O domy, které díky neprůhledným a často spekulativním vlastnickým zájmům ohrožují své okolí. Klinika se stala symbolem. Už nejde o ten jeden konkrétní dům na pražském Žižkově, o který nyní bojujeme s mašinerií státního aparátu. Klinika je proces, který se týká nás všech, komu není lhostejné to, v jakém městě žijeme a v jakém městě chceme žít.
Tato akce, na které jsme se sešli, je jednou z mnoha forem protestu, které se dnes dějí po celé ČR a možná i za našimi hranicemi. Dnešek je Dnem prázdných domů. Naším cílem je upozornit na problematiku chátrajících a nevyužívaných staveb v Ostravě, o které se nikdo nestará a které negativním způsobem ovlivňují život ve městech. Je paradoxem, že v Ostravě je takových staveb čím dál tím více. Ať už se jedná o nově postavené a opuštěné developerské projekty, jako je místo, na kterém právě jsme, nebo historicky hodnotné stavby v centru, jako je například obchodní dům Ostravica nebo budova Jatek.
Nesouhlasíme s tím, že zatímco tyto domy chátrají, město dává zelenou projektům a stavbám, které tento stav ještě nadále prohlubují. Jsme svědky výstavby megalomanských obchodních galerií, chrámů konzumu, jako třeba Forum Nová Karolina, zatímco se centrum města vylidňuje a chátrá. A my si myslíme, že společně s chátrajícími domy, chátrají i lidé. Přijde nám nelogické, že zatímco se blíží zima a lidé, kteří by v těchto domech mohli bydlet, umrzají na ulicích nebo jsou nuceni žít v nevyhovujících podmínkách ostravských ubytoven. Přijde nám zvrácené, že stát s vynaložením obrovských prostředků, chrání na prvním místě zájmy vlastníků, a k vymáhání jejich povinností se staví více než laxně.
Jak to, že nyní stojíme ve skeletonu, poeticky nazvaném Casa sul fiume (dům slunce), v centru města, jehož osud nikdo už dva roky nezná? O italském vlastníkovi této stavby přitom nejde nic dohledat a je zřejmě pouze na něm, zda jeho stavba bude hyzdit centrum města dalších sto let nebo ji zbourá a pozemek za pár let lukrativně prodá.
Jak je možné, že kousek od nás roky chátrá architektonický klenot Ostravy, OC Ostravice, zatímco se s velkou pompou otevírají nová obchodní centra v jeho blízkosti. Jak to, že jeho stav došel tak daleko, že jeho nejpravděpodobnějším osudem je demolice?
Čím chceme obhájit to, že lidé z Přednádraží přišli o svůj domov, zatímco Přívoz je plný prázdných zabedněných domů, které by mohly ožít?
Myslíme si, že podobných kauz a domů v Ostravě, o kterých se tolik nemluví, jsou desítky. Vývoj kolem Kliniky (http://451.cz/klinika/) ukázal, že jejich osud může být jiný. Na každém rohu se najde roky chátrající potenciální klinika, potenciální sociální centrum pro potřebné nebo squat, prostory, které mohou ožít. Pojďme využít dnešního Dne prázdných domů, pojďme na tuto realitu dnes upozornit.
Protože každé město potřebuje svoji kliniku. Město žije, boj pokračuje!
KLINIKA --- 22:39:12 28.12.2014
Den prázdných domů | Autonomní sociální centrum KLINIKA
http://451.cz/klinika/2014/12/28/den-prazdnych-domu/
EMMMA --- 13:02:56 27.12.2014
supr:)!!!