Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

15 uživatelů půjde

hledání


Zveme vás na tradiční rituál oslavy návratu Slunce v potní chýši. Kapacita je omezená, hlaste se závazně.

Zimní Slunovrat je začátkem pohanského roku, slavili ho Keltové, Germáni i Slované. Pro Slovany byl údajně cyklus roku odrazem věčného boje boha nebes Peruna a hadího boha podsvětí Velese. Když se na nový rok Perunovi narodí s Měsícem syn Jarilo a se Sluncem dcera Morana, Veles unese synka do podsvětí, kde ho vychová jako vlastního. Jarilo se v den jarní rovnodennosti vrací na svět, dvoří se sestře Moraně a na vrcholku léta se žení a přinášejí hojnost a smíření mezi nebesy a podsvětím. Po sklizni ale Moranu podvede, ta ho zabije a vrátí do podsvětí. Sama zhořkne a stane se krutou vládkyní Zimy. Nakonec umírá a cyklus začíná od začátku...

MYKO
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MYKO --- 20:23:34 17.12.2014
Kračun, (též Hody, Koleda) je slovanský svátek zimního slunovratu, s příchodem křesťanství nahrazený Vánocemi.

Zimní slunovrat byl u Indoevropanů tradičně oslavou zrození slunečního božstva, u Slovanů nejspíše Dažboga. Jeho slunovratové jméno mohlo být Božić, tedy "boží syn", jak se nazývá Štědrý večer v srbochorvatštině a makedonštině

Věřilo se, že o půlnoci se mění v potoce voda na víno, dobytek hovoří lidskou řečí, otevírá se nebe a na zem přicházejí dušičky a andělé. Pro ně se pekly koláče – duše (Pohronie), na stole se nechávaly drobky nebo bochník chleba.

Zároveň je však slunovrat časem, kdy je moc slunce nejslabší a naopak mají navrch síly podsvětí. Po zrození nového slunce za svítání 25. prosince tedy následovalo dvanáct dní, tedy až do Tří králů, označovaných jako nečisté. Toto období je náhradou za dvanáct měsíců kdy vládne Dažbog, a vládne jim bůh podsvětí Veles. Po celou tuto dobu byl zakázán sexuální styk a také domácí (ženské) práce (Boží matka se musela zotavit po porodu). Poté se vrátil do světa pořádek a na dveře domů se malovaly ochranné kříže.

Důležitou součástí oslav bylo pálení ohňů, pro jejich očistnou funkci a jako ochrany proti silám podsvětí.

Kračun – Wikipedie
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kra%C4%8Dun
Zimní slunovrat a staří Slované
http://www.e-stredovek.cz/view.php?cisloclanku=2007120002
MYKO --- 17:28:33 17.12.2014
Haraji nam tu dve feny, tak s sebou prosim radsi neberte psy... vite jak to dopada. ;)
MYKO --- 0:03:09 17.12.2014
RAGGALADY: bohužel už je víc než plno
NYA --- 19:54:00 16.12.2014
Aho!

těšíme se na vás a na obřad potní chýše se začínáme připravovat.
V pátek pojedeme na horu Říp poděkovat a vrátit kameny, které jsme používali na obřadech potní chýše minulý rok. Taky kopec požádáme o vypůjčení nových kamenů pro další období a jako dík obětujeme tabák, který jsme letos na sadě vypěstovali.

Prosíme Vás, abyste dorazili včas, bude potřeba připravit prostor a dostatek dřeva, aby babičky-kameny mohl děd-oheň pořádně prohřát.
Obřad začíná se zapálením ohně, který doprovází hudba a zpěv. Proto pokud máte bubny, chřestidla, flétny, činely, nebo jiné oblíbené nástroje, přivezte je s sebou. Oheň budeme zapalovat v sobotu přibližně ve čtyři, v neděli ve dvě hodiny (začátek záleží na tom, jak se sejdeme a jak rychlí budeme s přípravami). Doražte prosím včas, abyste se mohli zklidnit z ruchu velkoměsta, být v kontaktu sami se sebou a naladit se na ducha místa a na obřad.

Připomínám, co jste už četli v instrukcích, že alespoň den před a den po sauně je vhodné zdržet se alkoholu, drog, cukru, sexu, stresu a všeho, co by vás mohlo vyvést z rovnováhy.

Ženy, které mají menstruaci a těhotné ženy se sauny účastnit nemohou, mohou se ale zúčastnit slunovratového rituálu u ohně.

Těšíme se na Vás!
mějte se hezky
RAGGALADY --- 13:50:12 12.12.2014
Ahoj, Domi nám o téhle akci dnes řekla a já s Jáchymem chceme taky na slunovratí potní chýši, dejte prosím vědět, jestli se ještě do některé vejdeme, klidně tedy do nedělní ;)
KRALIK --- 12:58:14 8.12.2014
Vsem nocleznikum!
mam v maringotce cca 5 mist na spani (taky sauna), z nich 3 se nabizi pro hosty. hlaste se do posty.
MYKO --- 16:54:56 4.12.2014
přihlásilo se asi 20 lidí, takže nejspíš bude jedna v sobotu a druhá v neděli, ještě upřesníme
KRALIK --- 18:49:36 2.12.2014
THE_M_: v sobotu
MEA --- 19:31:00 1.12.2014
MASOO: pěkná je :)), incest byl běžný například u egypťanů a některých indiánských kmenů a teoreticky (a možná tehdá i prakticky) neměli problém s tím, co tady tvrdil darwin a genetici a na čem nás vychovává nenápadně křesťanství dnes už spíš v rámci tradice
THE_M_ --- 18:11:25 29.11.2014
tak udělal jsem si volno a ale můžu jenom v neděli nějak od rána. Snad ta potní chýše bude právě na úplněk tzn 21.
MASOO --- 11:14:32 27.11.2014
tu incestni pohadku jsem neznala, diky za rozsireni obzoru...
TERESTRIS --- 10:12:59 27.11.2014
bude mi nesmirnym potesenim:)..prosim pojede nekdo autem z Prahy? dekuju