Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

2 uživatelé půjde

hledání


film s debatou, první část „Jih“ – 85 min.

Dokumentární film významného izraelského režiséra Eyala Sivana (The Specialist, Portrait of a Modern Criminal; Common State, Potential Conversation; Jaffa, the Orange's Clockwork) a známého palestinského režiséra Michela  Khleifiho z roku 2003, který poskytuje neobvyklý pohled na obyvatele Palestiny-Izraele a společnou vizi obou režisérů. Po filmu, jenž je s anglickými a českými titulky, následuje debata.

Snímek sleduje hranice načrtnuté rezolucí číslo 181 VS OSN, která byla přijata dne 29. listopadu 1947 s cílem rozdělit Palestinu na dva státy – židovský a arabský. 56 procent území bylo přiřknuto židovské menšině a 43 procent bylo dáno arabské většině s tím, že malá centrální oblast měla být pod mezinárodním dohledem. Dokument se skládá ze tří dílů – Jih, Střed, Sever, které všechny sledují hranici navrženou rezolucí č. 181. Promítnut bude díl první -- Jih, který nás zavede z přístavního města Ashdod do pásma Gazy.

VÍCE O FILMU:

V létě roku 2002 cestovali dlouhé dva měsíce izraelský režisér Eyal Sivan a palestinský režisér Michel Khleifi po své zemi z jihu na sever, sledovali na mapě trajektorii, kterou nazvali Route 181 (Trasa 181). Virtuální linka sleduje hranice načrtnuté rezolucí VS OSN číslo 181, která byla přijata 29. listopadu 1947 s cílem rozdělit Palestinu na dva státy.

Režiséři podnikají cestu podél této linie a setkávají se s Izraelci a Palestinci, muži a ženami, mladými a starými, civilisty a vojáky, které natáčí v jejich každodenních situacích. Každá postava ve filmu má svůj vlastní způsob vnímání hranic, které je oddělují od sousedů: beton, ostnatý drát, cynismus, humor, lhostejnost, podezírání, agrese... Hranice byly vystaveny na kopcích a pláních, v horách a údolích, především ale v myslích a duších těchto dvou národů a v kolektivním nevědomí obou společností.

REŽISÉŘI O PROJEKTU:

Oba tvůrci jsou přesvědčeni, že situace na Blízkém východě je ideologickým/patologickým konstruktem vytvořeným lidmi, který tudíž může být lidmi také zrušen.

„Demarkační linie plánu na rozdělení Palestiny, vypracovaná a odhlasovaná OSN v roce 1947 byla výchozím bodem filmu. Představovala pro nás dokumentární výzvu a byla i příslibem bohatého lidského dobrodružství.“

„Přáli jsme si vytvořit film, který by odporoval myšlence, že Izraelci a Palestinci umí společně pouze jedinou věc, a to je donekonečna spolu válčit, až upadnou do úplného zapomnění.“

---
Route 181: Fragments of a Journey in Palestine-Israel (Trasa 181: Útržky z cesty Palestinou-Izraelem), r. Michel Khleifi, Eyal Sivan; Belgie / Francie / Německo; 2003; hebrejsky a arabsky, anglické a české titulky; první část „Jih“ – 85 min.
---

VÍCE INFORMACÍ:

http://ism-czech.org/

VSTUP ZDARMA.
---

INFO IN ENGLISH:
Screening of the documentary movie ROUTE 181, Fragments of a journay in Palestine-Israel (2003) followed by a debate. Film with English and Czech subtitles.
More info: http://eyalsivan.info/index.php?p=fichefilm&id=5#&panel1-11 | http://ism-czech.org/

UFOSS
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
UFOSS --- 14:00:06 30.11.2014
flyer