Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

4 uživatelé půjde

hledání


Promítání švédského dokumentárního filmu Leila Khaled: Únoskyně o snad nejznámější palestinské ženě, která se proslavila únosem letadla.

Zveme vás na promítání švédského dokumentárního filmu Leila Khaled: Únoskyně o snad nejznámější palestinské ženě, která na konci 60. let únosem letadla vrátila Palestinu opět na mapu a stala se tak symbolem palestinského boje za svobodu. Součástí večera je i krátký úvod do historických souvislostí. Debata po promítání se mimo jiné dotkne faktů a mýtů o palestinském terorismu, mluvit budeme o mediálním obrazu palestinského odporu proti okupaci v České republice a o technikách nenásilného odporu proti kolonizaci, útlaku a bezpráví v Palestině a jinde ve světě. Mezi hosty by měli být i členové palestinské komunity. Film s anglickými a českými titulky. Akce se koná v úterý 11. listopadu od 19:00 v přednáškovém sále kavárny klubu Cross (Plynární 23, Praha 7), a to v rámci pravidelných Úterních fór klubu Cross (UFOSS).

O FILMU:

Leila Khaled: Hijacker (Leila Khaled: Únoskyně), r. Lina Makboul, Švédsko, 2006, 58 min, švédsky, anglicky a arabsky, anglické a české titulky

Leila Khaled byla první ženou, která kdy unesla letadlo. V roce 1969 byla součástí komanda, jež uneslo let z Říma do Atén a donutilo jej přistát v syrském Damašku. Během letu donutila Leila pilota přeletět její rodné město Haifa, které takto spatřila poprvé v životě. Během krátké doby se stala idolem mnoha Palestinců, včetně teenagerky Liny Makboul, která žila od dětství v diaspoře ve Švédsku. Později se z ní stala filmová režisérka a snímek Leila Khaled: Únoskyně je jejím debutem natočeným pro švédskou televizi. Autorka filmu navštívila Leilu po dlouhých letech a zjistila, že tato žena žijící nyní v Jordánsku, nelituje ničeho, co tehdy udělala. Dokument je tak konfrontací dvou aktivních palestinských žen bojujících za právo své vlasti diametrálně odlišnými způsoby. (csfd.cz)

DALŠÍ INFORMACE:

http://ism-czech.org/2014/11/03/pozvanka-na-promitani-s-debatou-leila-khaled-unoskyne-utery-11-listopadu-od-1900-klub-cross-praha/

VSTUP ZDARMA

UFOSS
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.