Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

1 uživatel půjde

hledání


ResolumeArena from A to Z this friday in Podnik at signalfestival come learn #VJing #VideoMapping & #LiveVisuals

Resolume Workshop je pro všechny, kteří chtějí používat tento vj software pro vytváření audiovizuálních performancí. Na začátku si představíme jeho rozhraní a základní funkce, přičemž si je hned vyzkoušíme v praxi. Dalším krokem bude vytvoření videomappingu prostřednictvím Resolume Arena. Na závěr si všichni účastníci namapují vlastní objekt, který pak vystaví na BYOB party (bring your own beamer).

Prosím, máte-li svůj projektor, přineste si jej. Stejně tak laptop, kabely na propojení projektoru s laptopem a případně i hardware controler. Vlastní videosekvence jsou vítány, ale nejsou podmínkou.

Lektoři: Simona Noera a Nicola Pavone
Kapacita: 20 lidí
Cena: 300 Kč
Přihláška k workshopu zde:
http://www.signalfestival.com/2014/event/resolume-workshop/

════════════════════════════════

The Resolume VJ software workshop is intended to introduce the participants to the use of a tool able to manage the content of audio visual performances.

Starting from the interface explanation, you will progressively learn all the features of this software, and you will get a series of suggestions to use this product at its best. During the whole workshop you will be asked to practice and try what you are learning.

The following step of the class will be the presentation of the video mapping techniques using Resolume Arena. At the end of the workshop the attendees will be encouraged to figure out their own “object” to video map and present it during the BYOB event.

Attendees will be required to bring: their own projector (if they have one) & laptop, computer cables for connecting the projector and pc/laptop, they can also bring any hardware controller and their own video footage for projection is not required but welcome.

Tutors: Simona Noera and Nicola Pavone
Capacity: 20 people
Price: CZK 300
Registration:
http://www.signalfestival.com/2014/en/event/resolume-workshop/

KINA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KINA --- 23:54:04 14.10.2014
no a proc ne? :)
SYMAQ --- 15:23:53 14.10.2014
to pak budou všichni vizualisté ....