Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

44 uživatelů půjde

hledání


Happening si klade za cíl upozornit na plýtvání v oblasti zemědělství a na možnost darovat jídlo potřebným.

Rozdávat hotové jídlo jako na Hostině pro tisíc se tentokrát nebude, zato si lidé mohou odnést plné tašky brambor, mrkví nebo květáků za symbolickou cenu. Darují ji čeští malí a střední zemědělci, kteří mají svá pole v blízkosti Prahy.

Důvodů, proč by tuto zeleninu museli vyhodit nebo zkompostovat, je několik: kromě velkých nároků prodejních řetězců na estetickou kvalitu produktů hraje roli také nadprodukce v určitých obdobích nebo nestálá poptávka. Některé prodávané brambory budou příliš malé či velké, ředkvičky budou mít listy sem tam nažloutlé a mrkve budou mírně zkroucené. Výživová hodnota zeleniny bude ovšem samozřejmě skvělá.

Proč to děláme

Tímto happeningem chceme upozornit veřejnost na to, že pěstitelé zeleniny a ovoce svou úrodu nemusí vyhazovat, ale mohou ji darovat Potravinové bance, která dál produkty distribuuje potřebným. Pokud víte o farmáři, který by mohl nevyužitou zeleninu a ovoce darovat, ozvěte se nám na info[zavináč]zachranjidlo.cz.

Potravinová banka má čerstvých produktů velký nedostatek. Mezi jejími odběrateli jsou dětské domovy, azylové domy pro matky s dětmi, domovy na půl cesty, Klokánky a další zařízení pečující o děti. Proto by přivítali přísun čerstvého ovoce a zeleniny, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj dětského organismu.

Problém plýtvání jídlem je velice komplexní a má mnoho rozměrů. Rozhodli jsme se upozornit zrovna na tuto část potravinového řetězce, protože se vyhazováním jídla při jeho výrobě a distribuci u nás nikdo nezabývá. Existuje přitom způsob, jak alespoň část nechtěné úrody zužitkovat, tedy darovat ji. Zároveň chceme vyzvat zainteresované subjekty tedy stát, zemědělce, obchodní řetězce a veřejnost aby začali o tomto problému diskutovat.

CZ3PA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
FURIUS --- 10:03:43 18.10.2014
Super!