Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

19 uživatelů půjde

hledání


"Karneval brazilského filmu"
první ročník festivalu brazilských filmů v ČR

Brazílie je v našich končinách zpravidla spojována s úspěšnými fotbalisty, bujarými karnevalovými oslavami, sociálními rozdíly a chudinskými čtvrtěmi plnými násilí. Chceme rozšířit tento obraz o další charakteristiky, které jsou pro tuto latinskoamerickou zemi kontinentálních rozměrů neméně platné a významné. Festival představí Brazílii ve své pestrosti a různorodosti.

Třebaže společenská témata a prostředí favel jsou důležitou osou brazilské kinematografie, existuje mnoho filmů, jimž dominují jiné náměty. Tato díla se do Česka doposud dostávala jen velice zřídka. Festival představí filmy různých žánrů, které v posledních letech zaujaly jak v domácím tak v mezinárodním prostředí. Filmové projekce doplní doprovodný program, ukázka brazilských tanců, ochutnávka tamní kuchyně, výstava, brazilská party a další.


7. a 8. listopadu 2014 Bio Oko prosluní první ročník karnevalu brazilských filmů Kino Brasil, přijďte se podívat:)


https://www.kinobrasil.cz

https://www.facebook.com/kinobrasil?ref=ts&fref=tsProgram:

Pátek 7.11.
18:00 Špinavá srdce
20:00 Slavostní zahájení festivalu a Mulat ze západu
23:00 Rânia

+ od 22:00 v Café Jedna
brazilský DJ Fred
*vstup zdarma

Sobota 8.11.
15:00 Kino Brasil pro děti: To všechno se stalo (5 brazilských legend v krátkých animovaných filmech + tematická dílna - tvorba masek)
18:00 Kolegové
20:00 Zvuky od sousedů
22:45 Zápas o tanec

+ od 22:00 Afterparty v Café Jedna
DJ Nery a DJ Mikuláš
kapela Iansamba - živé brazilské rytmy
*vstup dobrovolný

*** cena lístku na film - 100Kč, na dětskou projekci 60Kč (s následnou tematickou dílnou za 80Kč)

Filmy:

Špinavá srdce (Corações Sujos, 2011)

Během druhé světové války zavládl válečný stav i mezi Brazílii a Japonskem. Desetitisíce tehdejších japonských Brazilců bylo místními úřady nuceně vystěhováno, museli zavřít své živnosti a stát zřídil i oficiální detenční tábory. Výpravný spektákl Špinavá srdce se však věnuje období po konci války, kdy napětí mezi obyvateli nadále přetrvávalo. Když se v roce 1945 začala šířit zpráva o konci války a kapitulaci Japonska, mnoho japonských komunit tomu odmítalo uvěřit a považovalo tuto zprávu za dílo propagandy. Ti z nich, kteří porážku přijali, byli označení za “špinavé srdce”. Režisér Vincente Amorim dává prostřednictvím samurajského dramatu nahlédnout do komplikované historie Brazílie, která je dodnes lemována étosem přistěhovalectví a multikulturní společnosti.


Mulat ze západu (Faroeste Caboclo, 2013)

Snímek Mulat ze Západu se pohybuje na hranici gangsterky, westernu a osudové romance, kdy jednotlivé žánrové propriety vplétá do působivého dramatu. Příběh se odehrává v osmdesátých letech v hlavním městě Brasília a v kontextu pomalu se drolící vojenské junty. Hlavní hrdina João přichází do města a postupně se zaplétá do dealování drog a mafiánských struktur. Mezi tím se však osudově zamiluje do Marie Lucie, kterou si však nárokuje i jeden z místních drogových šéfů. Režisérovi Renému Sampaiovi se podařilo utlumit obnošené příběhové zákruty a ze zavedených schémat vytěžil osudové drama, které graduje ve velkolepé finále. Film byl natočen na motivy stejnojmenné písně populárního písničkáře Renata Russoa a tak nebylo náhodou, že v domovské Brazílii se film stal mimořádným kasaštykem.


Rânia (Rânia, 2012)

Režisérka Roberta Marques nás ve svém snímku provádí současnými reáliemi brazilského severovýchodu, kterým vévodí běloskvoucí písečné pláže a všudypřítomná chudoba místních obyvatel. Hlavní hrdinkou je teenagerka Rania, která se touží stát profesionální tanečnicí. Její kamarádka Zizi ji však jednoho dne vezme do místního nočního klubu, kde si může vydělávat jako společnice a zabezpečit tak svou rodinu. Film staví na již obnošeném příběhu pojednávající o nenaplněných touhách, sociálních limitech a mezigeneračnímu konfliktu. Rania se však podobným filmům vymyká svou nekompromisní formou, která se nepodbízí současným trendům, a dechberoucím výkonem hlavní představitelky Graziely Felixové. Ostatně o výjimečnosti snímku svědčí i účast v hlavní soutěži Rotterdamského festivalu.


To všechno se stalo (Juro que vi, 2003 - 2009)

Dětská sekce festivalu zavede malé i velké diváky do pohádkového prostředí tropického nového světa skrze pět původních brazilských legend. Každý z krátkých animovaných filmů je věnován jedné z folklórních postav, jejichž příběhy jsou již po dlouhé generace předávany vyprávěním a pevně zakotveny v národním povědomí. Jejich kořeny sahají až do koloniálního období dějin Brazílie a odrážejí setkání mýtů amazonských indiánů, pověr bělošských dobyvatelů a povídaček černošských otroků. Curupira, ochránce pralesa a znalec veškerého života v něm; Boto, růžoskvoucí sladkovodní delfín, který se umí přeměnit v člověka; Iara, vládkyně vod s mocí sirén; Matinta Perera, čarodějka, která se v noci proměňuje v ptáka a přes den umí páchat zlo v lidských obydlích; a Sací, jednonohý uličník, který cestuje povětrným vírem a působí neplechy zlým lidem. To vše v krásných animacích režiséra Humberta Avelara, oceněných na domácích festivalech kreslených filmů a promítaných v zahraničí, které kromě krátkého úvodu a závěru vypravěče beze slov provázejí i to nejmenší publikum kouzelným světem brazilských dětí.


Kolegové (Colegas, 2012)

V brazilské road-movie Kolegové sledujeme osud tří přátel, které pojí postižení downovým syndromem, nenaplněné sny a nepřekonatelná láska k filmu. Jednoho dne se po vzoru filmu Thelma a Luisa rozhodnou ukrást zahradníkovi auto a utéct z ústavu vstříc svým životním touhám. Tím začíná teprve začíná bláznivý příběh, ve kterém nechybí ani kriminální zápletka či svatba. Režisér Marcelo Galvão se vědomě nechává inspirovat poetikou amerického nezávislého filmu, jež snoubí s výrazovými prostředky magického realismu a brazilsko-argentinskými reáliem.


Zvuky od sousedů (O Som ao Redor, 2012)

Celovečerní debut Klebera Mendonçi Filha vzbudil ve filmovém světě nemalý rozruch. Na festivalu v Rotterdamu získal hlavní cenu a stal se stálicí světových filmových festivalů. Zvuky od sousedů nabízí až pitoresktní drobnokresbu života v jedné středostavovské čtvrti, jejíž brány má hlídat nová bezpečnostní agentura. Právě tento příchod odstartuje sérii podivuhodných událostí, které sledujeme z urputně sadistického odstupu. Snímek až chirurgicky přesně pitvá nálady současné Brazílie, společenské úzkosti, strachu, násilí a potřeby neustálého pocitu bezpečí. Kdo však hlídá hlídače? A proč ten sousedovic pes neustále štěká a vyje?


Zápas o tanec (Batalha do passinho, 2013, dokument)

Když se v roce 2008 objevilo na internetu krátké video z jedné brazilské grilovačky, na kterém parta přátel tančí na tehdy již populární “funk”, tak málokdo tušil, že právě tento tanec nakonec strhne celou Brazílii. Tento taneční styl zvaný “passinho”, který pochází z riodejaneirských favel, tak doslova definoval vývoj brazilského funku, populární kultury a částečně i společnosti. Emilio Domingos se ve svém dokumentu věnuje tomuto fenoménu “passinha”, který již není pouze tanečním stylem, ale představuje i výraznou společenskou změnu.

GABCA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
GABCA --- 13:32:53 15.10.2014
program spatřil svět:)