Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

10 uživatelů půjde

hledání


Hlavou proti zdi? aneb Principy solidárního aktivismu (nejen) v romských komunitách

V polovině září několik zahraničních aktivistů zbouralo část nelegální segregační zdi oddělující romskou komunitu od majority v Košicích. Událost vzbudila velký mediální rozruch, přičemž většina reakcí byla negativních (a to i v romských médiích). Zeď byla opravena a vše je znovu při starém. Nebo není?

Zboření nelegální zdi nastavuje zrcadlo našemu myšlení. Pokud nic jiného, aktivisté nám tímto činem připomněli důležitou otázku o roli proromských aktivistů v romských komunitách a principech, na kterých by měla být jejich činnost založena.

Je realita opravdu tak černobílá, jak ji viděli mnozí kritici? Mohou být podobné přímé akce neromských aktivistů efektivní nebo alespoň za daných okolností ospravedlnitelné? Existují jiné způsoby, jak efektivně bořit rasistické zdi, které oddělují jedny od druhých, ať už ty fyzické nebo mentální? Jak se můžeme inspirovat od jiných hnutí solidarity? Za jakých předpokladů mohou být aktivisté přínosem a kdy mohou jejich akce naopak uškodit? Jaké jsou limity jejich činnosti a jak mohou naopak přispět tam, kde jiné cesty selhaly?

Nejen o tom všem přijďte diskutovat v úterý 14. října od 19 hodin do kavárny klubu Cross v pražských Holešovicích.

Účast v panelu přislíbili členové hnutí Konexe, kteří navštívili romské komunity na Slovensku, jež jsou oddělené od majority segregační zdí, aktivisté Mezinárodního hnutí solidarity, které podporuje palestinský nenásilný odpor proti apartheidní zdi a další.

VSTUP ZDARMAUFOSS
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.