Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

526 uživatelů půjde

hledání


Celá ekologie současnosti se smrskla na třídění odpadu a na komercializaci tzv. „eco friendly“ produktů. Obojí často slouží jen jako omluva dalšího zvyšování konzumu nebo jako nálepka, která zboží udělá ještě víc „in“ – ať už jde o bydlení, elektroniku nebo jídlo. Vždyť žijeme-li ekologicky, můžeme víc a dráž kupovat a víc vyhazovat, víc plýtvat a pak znova kupovat. Naše svědomí zůstane čisté, vynesli jsme ho přece společně s plasty a papírem!

Jenže my své svědomí do odpadu odnést nechceme. Chceme ekologicky nejen myslet, ale i žít. Chceme recyklovat nejen obaly, ale i jídlo, domy nebo veřejný prostor. Štve nás, že se zbytečně vyhazují potraviny, že prázdné domy chátrají a nesmí se v nich bydlet, že se v parcích nesmí už pomalu sedět  na trávě. Štve nás, že aktivismus upozorňující na tyto problémy bývá kriminalizován. Štve nás, že skutečně ekologické myšlení nazývají protispolečenským, protože míří na první a nejsvětější přikázání dneška: KONZUMUJ!

Nechceme mlčet a kupovat odpustky v biokrámu. Chceme žít jinak. Naším přikázáním budiž:
RECYKLUJ, NEBO CHCÍPNI!


Fakta:
Od roku 2003 se v ČR zvýšila produkce obalových materiálů o 33,6%. Podle statistik z roku 2012 každý obyvatel Čech ročně v průměru vyprodukuje 513 kg komunálního odpadu, což znamená 5 388 058 t za rok. K tomu je nutné připočíst odpady firem, čili předešlé číslo vynásobit cca čtyřikrát. Naše společnost se neustále utěšuje, že dnes drtivá většina lidí recykluje. Jenže právě na zpracování a přeměnu odpadů v „druhotné suroviny“ je spotřebováno obrovské množství energie, čímž je mnohdy tzv. „recyklace“ životnímu prostředí ještě škodlivější než prvotní výroba. Likvidace odpadů je už naprostá fikce: například v Tichém oceánu vznikl a stále se zvětšuje kontinent z plastů - odhady o jeho rozloze se pohybují od 700 tisíc do 15 milionů km2. Ve své většině je vytvořen z odpadků, které denně vyhazujeme, a které pak někdo za velké peníze „ekologicky zlikviduje“. Důležité není odpad recyklovat, důležité je radikálně omezit samotnou jeho produkci!

FNF
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KOVOUN --- 17:58:37 30.9.2014
JENDAVB: DÍK
BOSCHKA --- 15:49:05 30.9.2014
boschka | Diy karneval 27.9. 2014 + kouzelnej kolotoč – rajce.net
http://boschka.rajce.idnes.cz/Diy_karneval_27.9._2014_kouzelnej_kolotoc/
KOVOUN --- 19:23:49 29.9.2014
čau, možná je to trapná otázka ale nefungujou někde nějaký ztráty a nálezy, měli jsme u kámoše v červený felícici černej batoh dakine posprejovanej černym sprejem, uvnitř byly klíče a šedej holčičí kabát s kapucou, on je kámoš hrozně odpovědnej ale asi se přehlídnul když vyhazoval ve tmě bordel nebo nevim kde jinde by to mohlo zkončit, díky
MACCINO --- 9:41:04 29.9.2014
někdo nahodí nějaký fotky?
DJMACOSH --- 21:30:02 28.9.2014
dik , snad i slza ukapla, tak jako kdysi, stejny dik kolotocum...
ATTILAH --- 22:54:00 27.9.2014
EX post ještě:
K letákům o chystané MegaACTA II (Transatlantická úmluva – TTIP) mezi EU a USA, které byly k mání na karnevalu - koho zajímá, tady je odkaz na (zatím provizorní )web s možností přihlášení odběru novinek = www.vttip.cz, tady místo debata na téma hrozby TTIPK letákům o chystané MegaACTA II (Transatlantická úmluva - TTIP), které byly k mání na karnevalu - koho zaujalo, tady je odkaz na zatím provizorní web s možností přihlášení odběru novinek = www.vttip.cz, tady místo debata na téma hrozby TTIP: [ Obří ACTA" - Transatlantická obchodní a investiční dohoda (TTIP) ]
A přímo tady výzva: kdo by se chtěl podílet na přípravě programu a realizaci akce na Den akcí proti TTIP 10. října, přihlašte se (mě do pošty, na mail iure@iure.org, přes formulář na vttip.cz). Akce budou po celé Evropě. Za odtajnění vyjednávání s USA, za odstranění nevídaných privilegií pro korporace –extra arbitrážní justice a možnost žalovat státy za přijetí zákonů, které „maří obchod a investice“ – v sázce je zachování evropského modelu bezpečnosti potravin, pracovních práv, zemědělství, ekologických zákonů… Akce po Evropě budou o to naléhavější tím, že Evropská komise nezákonně zařízla europetici proti TTIP, jediný legální nástroj jak můžou lidi z EU do vyjednávání zasáhnout (pokud by jich podepsal milion, což by se na 99% stalo).
Kdo by chtěl pomoci v kampani dlouhodoběji, taky uvítáme – na vttip.cz je extra formulář, ozveme se.
ANTRAXOXIMOXI --- 12:37:36 26.9.2014
MAARY: díky :-)
FNF --- 11:53:21 26.9.2014
Workshop: Výtvory z plastů a zátek od piva
Začátek dnes od 18hod na Cibulce, sebou si přineste nesešlápnuté PET lahve a zátky od piva.
MAARY --- 10:17:39 26.9.2014
ANTRAXOXIMOXI: heled ve 4 vychazi, nebo aspon s tim pocitam... a pres karlin smer centrum :) takhle jsem to nasla na fb: Za invalidovnou – Sokolovská – Kaizlovy sady – Křižíkova – Na Florenci – Na poříčí – nám. Republiky – Revoluční – nábř. Ludvíka Svobody – Ke Štvanici – Hlávkův most – Bubenské nábř. – Argentinská – Pátkova. :)
ANTRAXOXIMOXI --- 9:11:45 26.9.2014
řekne mi někdo kudy se půjde a v kolik se vychází z invalidovny?? Díkys :-)
FNF --- 13:53:51 24.9.2014
INFORMACE PRO ÚČASTNÍKY DIY KARNEVALU:

- VEZMĚTE SI VLASTNÍ PŮLLITRY (chceme redukovat odpadky)
- VÍC KOSTÝMŮ ZNAMENÁ LEPŠÍ PÁRTY (a líp to vypadá)
- NEBUĎTE PŘEKVAPENÝ, KDYŽ PO VÁS SOUNDY BUDOU CHTÍT VYŠŠÍ ZÁLOHU NA LAHVÁČE ČI KELÍMEK, KDYŽ NEBUDETE MÍT VLASTNÍ
- KDYŽ ZAKOPNETE O NĚJAKÝ BORDEL, PROSÍME ZVEDNĚTE HO A HOĎTE DO PYTLŮ, KTERÉ BUDOU DOSTUPNÉ NA VŠECH AUTECH V PRŮVODU.
- RECYKLAČNÍ PAUZA BUDE NA NÁMĚSTÍ REPUBLIKY (tlačit se bude cca. 50 metrů) - TAK PROSÍME NEVÁHEJTE A AŽ SE VYPNE HUDBA A MOTORY AUT, TLAČTE. (prosíme o nástup všech bubeníků do první řady průvodu)
- POKUD UŽ SE NĚKDO MÁ POTŘEBU HODNĚ VYNDAT, AŤ TÍM NEOBTĚŽUJE SVÉ OKOLÍ (pár vyndáků každoročně končí v poutech v antonu, což bohužel neovlivníme)
- V PRŮVODU ZAS BUDE HODNĚ TAJNEJCH, TAK NEDĚLEJTE NIC, ČEHO BYSTE POZDĚJI MOHLI LITOVAT
- DEMENCI NECHTE SAMOZŘEJMĚ DOMA!!! (dobrou náladu naopak vemte)

Díky a na viděnou se těší
DIY tým
R0C3S3K --- 12:17:53 24.9.2014
TMH: totalne, si tak rikam, jaky to asi je operovat v jejim vesmiru,,,
TMH --- 11:23:23 24.9.2014
R0C3S3K: já si myslim, že tě docela setřela...
REBORNA --- 10:14:31 24.9.2014
R0C3S3K: Nejspíš teď stojí na špičkách a přes okraj bedny ožírá igelit od sena, aniž by ho biodegradoval. Prostě ho zas vcelku vysere.
JARDAK --- 9:31:34 24.9.2014
REBORNA: tyjo nejak ti nerozumim. chtela jsi neco sdelit?