Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

hledání


Zlatý voči jsou filmovým festivalem představujícím filmovou tvorbu studentů teorie audiovize. Je pořádán každoročně katedrou Filmových studií FF UK.

Zveme na již 19. ročník Zlatých vočímezinárodního filmového festivalu studentů teorie audiovize. Těsně před zakončením semestru se studenti z rozličných škol, jež spojuje studium teorie filmu a audiovize, sejdou ke dvoudenní přehlídce ve vršovickém klubu Basement Bar (Francouzská 76) za tradičně dobrovolné vstupné. Slavnostní zahájení festivalu společně s vernisáží proběhne 13. května od 16:30.
V letošní program se oproti minulým letům rozrostl o nové položky, aniž by postrádal cokoliv důležitého z předchozích ročníků, a soutěžní sekce filmů navíc dosahuje až za Atlantik. Z České republiky nebude v hlavní soutěži krátkometrážních snímků chybět žádná z univerzit s katedrou zabývající se filmovou teorií (tedy Karlova, Masarykova, Palackého a FAMU) a z visegrádského prostoru se představí zástupci ze Slovenska, Polska a Maďarska. Dále na západ vezme festival své diváky skrze díla ze Španělska, Portugalska či Kuby a promítnuty budou také nesoutěžní snímky z ČR i ze zahraničí (například Estonsko).

Jednotlivé filmy bude posuzovat tříčlenná odborná porota, složená z předních osobností ve svém oboru:

- PhDr. Kateřina Svatoňová, Ph.D. - přednáší na Karlově Univerzitě se zaměřením na dějiny filmových teorií, archeologii médií, prostor a film a vztah filmu a vizuální kultury. Dále zasedá ve správní radě CEFSU, je členkou redakčního týmu odborného časopisu Iluminace a společnosti NECS a vydala řadu knih i studií, například publikaci Odpoutané obrazy.

- Jan Gogola ml. - režisér, dramaturg a televizní producent pro ČT a pedagog na FAMU. Jeho snímky na pomezí hraného a dokumentárního byly oceněny na řadě tuzemských a zahraničních festivalech, včetně nejlepšího českého dokumentu za rok 2009 na MFDF Ji.hlava.

- Pavlína Coufalová - filmová kritička a teoretička, absolventka KFS a zároveň první šéfredaktorka filmového časopisu Cinepur. Kromě kritiky se věnuje také dramaturgii, působí jako externistka na FAMO a v porotě Zlatých vočí zasedala již v roce 1996.

Panelové diskuze

Nejvýznamnější novinkou v programu Zlatých vočí představují panelové diskuze, jež se snaží návštěvníkům festivalu přiblížit současné trendy a podnítit diskuzi o aktuálních tématech v (nejen) audiovizuální kultuře.
První nese název ČSFD a její role v českém filmovém prostoru a ve středu jejího zájmu bude například vliv portálu na českou filmovou distribuci či přetváření role kritiky a psaní o filmu. Diskuze se zúčastní Martin Pomothy (zakladatel a provozovatel ČSFD), Ondřej Kulhánek (ředitel distribuční společnosti Bontonfilm), Petr Slavík (zástupce distribuční společnosti CinemArt) a moderátorské role se zhostí Jiří Flígl (festivalový dramaturg a filmový kritik).
Druhá debata si za téma předsevzala Původní dramatickou tvorbu České televize a reflektovat bude současný směr tvorby ve veřejnoprávní televizi nebo schopnost ČT vyrovnat se médiím v zahraničím. Jako hosté se představí: Jan Maxa (ředitel vývoje pořadů a programových formátů ČT), Tomáš Hrubý (producent Hořícího keře či Pevnost ve společnosti Nutprodukce) a moderování se ujme Petr Fischer (čerstvý laureát Ceny Ferdinanda Peroutky - žurnalista, jež působil mimo jiné v LN, byl vedoucím kulturní redakce ČT a dnes je komentátorem Hospodářských novin). Obě diskuze začínají každý den od 17:00 a další účastníci diskuzí jsou v jednání.

Doprovodný program

Další zavedená novinka rozšiřuje soutěžní sekci a dává prostor nejznámějšímu předchůdci filmu. Do výstavy fotografií s abstraktním tématem Světlo proniká tmou (stejnojmenný film Otakara Vávry zachycující světelné mj. plastiku Zdeňka Pešánka) se mohli přihlásit i studenti teorie umění a vernisáž s nejlepšími fotografiemi proběhne společně se zahájením festivalu od půl páté. S přesahem do dalších umění a druhou novinkou pokračuje také doprovodný program v podobě výstupu performera Antonína Brindy (student Filmových studií na FF UK a oboru Performance na DAMU), jež propojí živé vystoupení s filmovým promítáním. Co se živých vystoupení týče, samozřejmě nebudou chybět ani tradiční koncerty kapel. Letošní ročník se publiku představí stále viditelnější jméno na poli české elektronické hudby Aid Kid a jako druzí - taktéž z žánru elektroniky - vystoupí trio Neřvi mi do ucha. Oba úspěšné večery pak prodlouží dlouho do noci sety DJ's.
Kromě vyhlídek do audiovizuální budoucnosti se Zlatý voči také ohlédnout za vlastními kořeny z hlubin soutěžního dávnověku. Nedávno zavedená tradice výběrové retrospektivy tentokrát promítne autorské snímky od někdejšího studenta KFS a FAMU, dokumentaristy Karla Žaluda nebo současných pedagogů z pražské katedry filmových studií PhDr. Petry Hanákové, Ph.D. a Mgr. Jana Kršňáka.

Zlatý Voči tak i během svého 19. ročníku nabídnou vhled (nejen) na audiovizi z pohledu teoretiků, bohatý doprovodný program a uvolněnou atmosféru, díky níž se návštěvníci rádi vrací. I díky tomu se festival každý další rok stává živým místem setkávání studentů, tvůrců a dalších filmových a hudebních fanoušků.

TRPIS
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.