Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

17 uživatelů půjde

hledání


Rituál jarní rovnodennosti.

Keltové využívali kopců a na nich umístěných signálních ohňů
pro přenos zpráv a jako výstrahu před hrozícím nebezpečím.
Těm z nich, kteří měli tato stanoviště na starosti, se později
začalo říkat čerti. Žili u vrcholů kopců, ve skalách a jeskyních
a jejich činnost byla různorodá. Kromě zmíněné signalizace
měli na starosti blízká pohřebiště i posvátné prostory.

Hlavně však v jejich blízkosti stále hořel oheň.“

Vrchní čert VH

Více informací najdete na http://www.keltskytelegraf.cz">www.keltskytelegraf.cz

Všude to pučí, rok jako kůň uhání kalupem vpřed, je tu čas na první jarní rituál. Už tradičně je to keltský telegraf, pořádaný v den jarní rovnodennosti. Velký oheň, který zapálíme, zahřeje zároveň 52 řipských kamenů do očistné lázně indiánské potní chýše, která minule neproběhla (kdo se chce účastnit saunění, nechť se tentokrát přihlašuje závazně a případnou neúčast hlásí nejpozději den předem!) Příspěvek na saunu je 200 kaček včetně veg. občerstvení před a po.

K tanci zahraje TEREZOR.

www.vsechnodobredopadne.cz

MYKO
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
LALOBA --- 13:53:18 23.3.2014
NYA: ten dest, to byl ten novy zivot ;) Smrt jsme vynesli, nove leto prinesli!
NYA --- 13:37:45 23.3.2014
bylo to hezké i za deště, dík že jste přijeli :)
BOREC --- 11:30:39 22.3.2014
to vypada na vypecenou akci, ja bohuzel nemuzu - dnes makam, uzijte si to. :)
MYKO --- 9:19:11 22.3.2014
15:00 Výroba Smrtholky (symbol Smrti a Zimy)
17:00 Rituální zapálení ohně
18:00 Spálení Smrtholky
19:00 Vstup do sauny
20:37 Vysílání signálu Keltského telegrafu
21:00 Začíná pršet, přesun do stanu, bubnovačka s Terezorem
EUCHENIE --- 21:43:17 21.3.2014
HEINZZ: dej mi pls číslo.) akorát mám dítě 2,5 roku, tzn. to chce autosedačku(mám), proberem.) zas má i rýmu, uvidíme, dle situace
HEINZZ --- 16:04:53 20.3.2014
EUCHENIE: Jo, pojedu já nějak odpol, místa nejsou problém, je to 8+1 dodávka.. ozvi se do pošty a dohodneme se..

a celkově místa kdyžtak je habaděj. = )
MYKO --- 15:16:27 20.3.2014
Vážení přátelé, milí čerti,

děkuji Vám za Vaše zapojení do Keltského telegrafu 2014, který bude odstartován v sobotu 22. 3. 2014 v 19.30 hodin z Velké Javoriny na moravsko-slovenském pomezí.
Počet stanovišť překročí magickou hranici 200. Díky Vám.
Věřím, že i Vaše přípravy vrcholí.
V letošním roce vycházíme z tras ověřených v předcházejících ročnících. Jsou doplněné a rozšířené o nová stanoviště a další trasy.
Naproti tomu zůstala některá stanoviště neobsazena a tak nemáme stále zajištěnou stoprocentní viditelnost například přes Vysočinu nebo na střední Moravě, či spojení na Slovensko.
I proto použijeme vyzkoušený model s rozpisem vysílacích časů pro každé stanoviště. Na www.keltskytelegraf.cz je mapa se všemi stanovišti. U značky je uvedeno jméno čerta, jeho e-mailová adresa a vysílací čas.
Tabulky s pořadím stanovišť na trasách i vysílacími časy a pokyny pro čerty posílám v příloze.
Každé stanoviště má přidělený kód např. A51. Tyto kódy byly historicky přidělovány s přibývajícím stanovišti a ne vždy odpovídají trasám na nichž je stanoviště zařazeno!
Kvůli případným změnám na poslední chvíli se v sobotu 22. 3. 2014 dopoledne před odjezdem na kopec podívejte do svých mailů a na výše uvedené webové stránky.
Na trase A je časový odstup mezi stanovišti 1 minuta (kvůli velkému počtu stanovišť), na ostatních jsou odstupy v délce 2 minuty.
!!!!! Dodržte, moc Vás prosím, přesně rozpis časů a pořadí!!!!!!!!!!!!!!!
Nastavte si správně hodinky nebo hodiny na telefonu.
Přečtěte si pozorně pokyny v příloze a prostudujte si tabulku s časovým rozvrhem.
Své případné dotazy, návrhy nebo opravy posílejte neprodleně na moji mailovou adresu telegraf@regenerace.cz v kopii na správkyni webových stránek paní Alenu Skyvovou – info@telegraf.cz . Podle lidských, časových a technických možností na něm budeme co nejdříve reagovat.
Připomínám, že hlavním smyslem Keltského telegrafu je návrat k Matce Zemi s přicházejícím jarem, jenž vrací světlo do krajiny, což i my symbolicky činíme předáváním světelného signálu, který, putujíce mezi lidmi, je vzájemně propojuje. A to je další z poselství této akce - obnovení spojení mezi lidmi na duchovní úrovni. Proto k telegrafování přistupujte s láskou, pokorou, laskavostí i soucitem.
Stejně jako my potřebujeme tuto Zemi, potřebuje i ona nás a potřebujeme se, ač se to nezdá, i my všichni na vzájem.
Přeji Vám hodně štěstí, pěkné počasí, klid, mír a pohodu i ono pověstné „slunce v duši“.
Připojuji oblíbené požehnání Dr. Eduarda Tomáše: „Ať jsou šťastny všechny bytosti. Óm.“
Pošleme jej společně všem lidem do celého světa.

S hlubokou úctou

Vlastimil Hela Bojkovice 20. března 2014
Vrchní čert Keltského telegrafu

P.S.
Jarní rovnodennost nastává ve čtvrtek 20. března v 17:56 hodin, kdy Slunce vstupuje do Berana.
22. března je zároveň Den Země, jehož smyslem je upozornit na dopady ničení životního prostředí.


http://www.vsechnodobredopadne.cz/pdf/Pokyny_pro_čerty_před_telegrafem_2014.pdf
http://www.vsechnodobredopadne.cz/pdf/Keltský_telegraf_2014__20.3._2014_časový_plán_13.45.pdf
MYKO --- 15:05:41 20.3.2014
EUCHENIE: v teple a suchu :)
EUCHENIE --- 13:53:53 19.3.2014
Mám dotazy-) jede někdo z phy autem po 14:30 v sobo? s autosedačkou? tu můžu dodat.)
kde spí matky s dětma?-)
MYKO --- 9:17:44 18.3.2014
Vážení přátelé, čertice a čerti,

nedávno jsme dostali zvláštní e-mail pojednávající o tom, že čert nemůže probouzet jarní přírodu, že je to bytost zlá, temná, která s keltským světem a se světlem nemá nic společného. Že prý to slovo pochází od Slovanů. Abyste na dotazy podobného druhu dokázali odpovědět (anebo věděli, co přesně dělat, až vás pošlou ke všem čertům), dovoluji si vám popsat, jak to vlastně celé vzniklo.
V roce 2004 přijel na pozvání Regenerace do naší země poprvé Holger Kalweit. Možná ho znáte jako autora několika knih mrtvých, zejména Keltské, a dalších průkopnických děl, například o Dunkelterapii, kterou u nás po jeho vzoru už dnes provozuje leckdo (viz také www.eminent.cz). Zeptal se mě tehdy, jestli u nás existují Čertovy hory nebo vrchy, anebo Pekelné kopce, a já si s překvapením uvědomil, že jich několik znám. Ptal se mě, jestli vím, proč se tak jmenují a proč jich je po celé Evropě tolik, a já nevěděl. Vysvětlil mi, že v keltské společnosti byl čert HODNOST. Byla to postava spjatá s ovládáním živlových sil, také s pohřbíváním, ale zejména s ohnivým poselstvím. Tolkien, který to dobře znal, použil tento keltský prvek, který jsem z absence jiného nápadu nazval před pěti lety KELTSKÝ TELEGRAF, ve třetím dílu Pána prstenů. Jestli ho máte doma, tak si tu scénu pusťte. Já to dělám každý rok vždycky v pátek před telegrafem.
Holger mi říkal, že nejdůležitější pro přežití Keltů byly právě ty ohně. Čert je musel umět zapálit ZA KAŽDÉHO POČASÍ. Když Římané překročili u Basileje Rýn, dozvěděli se to díky ohnivému řetězu Keltové ve Frísku za tři minuty. I kdyby za deset nebo patnáct, byl to nepochybně geniální způsob, jak upozornit na nebezpečí. Pak už se třeba mohli rozeběhnout běžci, jako měli například Inkové svoje chasquís, a přinést konkrétnější obsah zprávy. V té době, bez světelného smogu a přírodních parků skoro na každém kopci, to musel být jedinečný pohled, když se zpráva rozeběhla, skoro jak v tom filmu...
Křesťanství se samozřejmě s tímto fenoménem muselo nějak vypořádat, protože čert byl v keltské společnosti velmi uznávanou postavou, a tak mu přisoudilo prvky ohně (což chápeme) a také podzemí, protože na vršcích těch kopců, které byly samozřejmě odlesněné, čerti skutečně bydleli pod zemí. Podobně jako z posvátných slovanských hájů udělalo pohanské, mnohdy barbarské, a ze slovanských bohyň takřka nevěstky, postihl stejný dehonestující osud i chudáka čerta. Proto dokonce ani někteří lidé spojení s Bratrstvem Keltů nevědí, že to pojmenování není nic hanlivého, ale přesně a doslova naopak. Že čert nejenom že může probouzet jarní přírodu, ale dokonce musí.
Po prvním běhu KT, kdy jsem měl v roce 2010 honičku dát dohromady prvních 13 čertů, abychom horko těžko překlenuli naši zem od Slovenska po Německo, jsem předal vrchní čertovství Vlastimilovi. Bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí mého života. Jako vrchní čert je vynikající, moc mu za to děkuji, webové stránky jsou skvělé, a KT se navíc i díky České televizi a nedávno také iDnes stal fenoménem společenským. Že jednou bude čertovských stanovišť přes 150, se mi ani nesnilo. Ve středu o tom budu hovořit i na partnerské stanici časopisu Regenerace Český rozhlas 2, od jedenácti, s naší velkou příznivkyní Martinou Kociánovou.
Jako obvykle se i letos těším na svůj čertovský post, k menhiru Bílý kámen u Velkých Popovic. Vloni nás tam při minus deseti stupních a ostrém větru bylo 21. Tak doufám, že letos výrazně překonáme číslo Velké Arkány.

Jiří Kuchař
s pomocí Boží čert