Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

3 uživatelé půjde

hledání


Rádi bychom Vás pozvali na třetí setkání Klubu soběstačnosti, který se koná pravidelně v úterý jednou za 14dní.

CELOROČNÍ EKOLOGICKÁ ŠKOLA
txt: Sabina Dolejšová

Již dlouho mám vizi vymanit se z pozice hypnotizované ovce. Žijeme na nádherné planetě s krásnou přírodou, proč se tady uzavírat do betonových králíkáren, když můžeme vytvořit báječný projekt nejen pro nás, ale i další generace, naše děti !!! " Nejsem si příliš velká zastánkyně velkoměst, hektického životního stylu, kde se lidé stěží jen  zastaví, natož zrelaxují či navštíví přírodu, kde mohou načerpat novou svěží energii. Kolik z vás si na migrénu zobne malý růžový prášek s řadu nežádoucích účinků, než aby se šel  nadýchat čerstvého vzduchu. Kolik dětí v dnešní době radši paří  X - box , než aby si šly do lesa, si postavit domeček z mechu, vyrobili si vlastní luk a hrát si na indiány ? No moc jich asi nebude nebo neměli to štěstí se k přírodě vůbec dostat ! To je důvod, proč  přicházím s nápadem ,nejen pro despělé, ale také pro celé rodiny s dětmi .

O co vlastně jde ?

Mé přání bylo vyslyšeno a můj kamarád, přítel David Pražák mi poskytl naprosto ideální místo pro projekt v Chlumu na Rakovnicku, což je asi hodinku cety od Prahy. Celková rozloha pozemku je 15.000 m2, které jsou rozděleny na krásný les s potokem, jehož voda je křišťálově čistá. Ovocné sady, jejichž stromy stále plodí: jablka, hrušky, švestky a ořechy. Pole, které po léta obdělávají místní zemědělci a pro nás stěžejní místo louku, místo kde se dá stavět . Navíc dosavadní majitel David  je včelař a na pozemku má hojná včelstva a vlastní mobilní včelín, asi 10 minut chůze má menší vilku s veškerým sociálním zařízením, takže pokud zde budeme pracovat, máme si kde odpočinout a dát si třeba trošku dobré medoviny .  Přijde mi to jako opravdu krásné místo pro vznik ekologické školy.

Proč ekologická škola, co si pod tím představit ?

Bude se zde snad vyučovat ekologie ? Nejen ! Ekologická škola proto, že bude šetrná k  životnímu prostředí. Tím, mám na mysli že, že celá budova bude z přírodních materiálů a pokusíme se ji vykonstruovat  energeticky co nejsoběstačnější. V ekologickém, přírodním stavitelství máme na výběr hned několika alternativ, a to: konopných, hliněných, slaměných, kamenných . Veškeré tyto materiály nám jsou na místě k dispozici. Hlína ze země, dřevo z lesa, sláma z pole . Téměř až neuvěřitelným štěstím pro nás je, že naším nejbližším sousedem je pan Václav Lapka, jeden z největších distributorů kvalitního technického konopí na českém trhu, který má 16 hektarů konopí na sousedním pozemku a rád nám jej poskytne .
 

Školní program jako vždycky nebo trochu jinak ?

Nelíbí se mi, že v městských školách jsou děti často unavené z nedostatku vzduchu,ruší je hluk z  projíždějících aut a nemohou se soustředit a celkově mám pocit, že výuka s městských školách dětem neposkytuje dostatečné poznání a nepředává jim, to co by měla.  Proto jsem chtěla přít s něčím novým a to od základu. Se školou, kde by se děti mohly učit, za přízně počasí přímo v přírodě, poznávat byliny a stromy, přímo v reálu a nejen pomocí interaktivních tabulí. Zaměřila bych se na rozšíření vědomostí léčby přírodními produkty a také praktickými znalostmi naší přírody. Třeba, jak vyrobit svíčku ze smůly a podobě. Využila bych i naše pole, kde by si
mládež mohla vyzkoušet setbu plodin či orbu .  Hudební výchově, se dají vyrábět hudební nástroje z přírodních materiálů ( skořápky od vlašských ořechů přidělané na větvičce jako chřestidlo, píšťalky z mrkve, troubítka z okurek a mnoho dalšího .Ve výtvarné výchově znám báječnou metodu, jak vyrobit přírodní barvy. Co se týče dramatické výchovy, tak hra na lesní zvířátka, kdy si děti vyrobí sami kostýmy z větví a plodin se mi nezdají vůbec jako špatný nápad. Co myslíte ? V oblasti člověk a zdraví, jsem, názoru, že běh v terénu
na čerstvém vzduchu bude mnohem zábavnější než běhat jak křeček dokola na školním hřišti. Co se týče přespolního běhu, o ten by zde nouze také nebyla .Jelikož již dlouhá léta cvičím yogu, tak bych byla velice ráda, kdyby ji tělesná výchova, nejen na naší ekologické škole obsahovala.
S čím přícházím v programu pro dospěláky ?

Ohledně vzdělávání dospělých, zaměřila bych se  na oblast sebepoznávání a alternativní, bylinnou léčbu a metody našich indiánských
předků, kteří jako prevenci, ale i duchovní očistu používají například potní chýši, tzv. sweatlodge. Indiánský výraz „inipi“ (obřad potní chýše) znamená„znovu se narodit“. Inipi je zpěvem matky Země, který nás očišťuje a léčí na všech úrovních. Ovšem projet chlum na Rakovnicku není jen můj projekt, ale projekt každého, kdo se do něj zapojí, takže to s čím přijdete to tam bude :)


Kdo jsem já ?

Jmenuji se Sabina Dolejšová, narodila jsem se čtvrtého července 1994 v Praze, kde  studuji střední odbornou školu sociální, se zaměřením na sociální sféru a pedagogiku. V  dalším vzdělání chci pokračovat Jaboku, Vyšší odborné škole, která poskytuje vzdělání v humanitních oblastech a padagogice, ve stopách učitele národa Jana Amose Komenského. Ve svém volném čase podporuji vegetariánské hnutí : vegepraide a egoligickou organizace greanpeace. Pro relaxaci cvičím jogu, věnuji se aromaterapiím,  chodím bubnovat, točit oheň, formou pouličního umění (basking) . O víkendech chodíme s přáteli skotačit na  psychedelické party, kde jako
indiáni pomocí pravidelných rytmů upadáme do transu, tzv. stavů změněného/rozšířeného vědomí.


Jak vše postupuje a kdo se již na projktu podílí ?

První schůzka se konala v klubu Pilot na Vinohradech v Praze, ve středu 15.ledna 2014, kam jsem pozvala asi 30 přátel přes sociální sítě Nyx a facebook. 1. přednášku měla Míša Pospíšilová, odbornice na Earthship a zemělodní systémy.Míša nyní žije v Vila Flora.Co je Vila Flora ? Je to projekt mladých lidí, ekologů, stavitelů, ochranářů zvířat, vzdělávací a rozvojové centrum. Zde ve Vile se konají pravidelně jednou za dva týdny organizační setkání. První setkání se konalo 28.ledna 2014, sešla se opravdu báječná parta nejen přátel, ale zejména odborníků, mezi nimiž byl Stanislav, zakladatel Akademie soběstačnosti, právnici, architekti, ekonomové, stavbyvedoucí, kovář, sklář, fotograf, permakulturáž, novináři, sochaři, zahradnici ...
Misa je organizátorkou prvních
zemělodky na pražském Smíchov,  k níž získala zkušenosti u autora earthsip
Michael Rainolds z Nového Mexika, který bylmotivován do  tohoto
projektu smrtí svého otce, který celý život sbíral skleničky majolek .
Michaelovi bylo líto jej  líto vyhodit , Navíc je architektem a v blízkosti jeho bydliště byla  skládka  pneumatik
a tak dostal nápad, že z pneumatik udělá konstrukci  domu, tím, že do nich bude ztloukat hlínu a skleničky použije pro tvorbu překrásných vitráží .
Další odborník byl Patrik Majringer,( za podporou svého dvacetiletého syna Patrika juniora ). Patrik je specialista a distributor s více než 7 letou praxí v oblasti konopného stavitelství. Představil nám zde produkty jako : konopný beton, konopné pazdeří, laky, barvy, izolace. Patrikovi se celý projekt líbil a velice rád by ho podporoval .
dále :

Petra Malá : architektka : dřevostavby, slaměné domy - 3 roky praxe

Pavel Nemeš :

Honza Mach  (Pedro) : fyzioterapeut, krumpáč, lopata, houslista

Marek Hašlar : Společenství svobodné spolupráce, léčitel, psychoanalýza, krajinotvorba, planetární úrovně, obnova zemědělství, permakultura, člověk a prostor, Indiáni- etika.

Vašek : geochemie, geolog, odborník na uvolnování plsynů z earthship, práce s rtstlinami a vápnem, komposty, vozidla s olovněnýma baterkama, elektromobily, studium olova v Příbramských lesích .

Matěj Porket (Maťo) : stavař, přírodní stavitelství, komplexni ekostavba, lukostřelba

Patrik Pojžárek : městské půdy, tesařina ( rád poskytuje čas a velice rád se zapoji :)

Alena: enviromentání vzdělávání, psychologie, ekologická a alternativní výchova, nelíbí se jí vzdělávání v nynějším systému, je členkou sdružení Tereza. ( freetenzerství ??? ) ráda se zapoji :)

Martin : truhlář

Martin Deworetzký ( Marty ) : VOŠ zemědělka, permakultura

Ben : práva, masáže, saxofon, ví jak na ovce a kozy :) rád se chopí krumpáče a lopaty, má přátele ( Yellow sisters ) jež bydlí u Duška v hliněných a slaměných domech, dále má známe s yurtou kousek od Prahy.

Honza ( Vila Flora ) : Meditace , AJ, NJ

Standa : Akademie soběstačnosti, obnovitelné zdroje - tématické večery , auta na olej, kamera, elektrika na rotopedy :)

Lenka ( Vila Flora ) : design, zeměloďky, přírodní léčitelství, aquaponie,

Míša Pospíšilová ( Vila Flora ) vývoj člověka, soulad s přírodou, přírodní stavby, indoor pěstování, výměný obchod, nenásilí .

Olga a Anička : ekonomky, vegetariánky, mají kavárnu

Katka: Potravinová soběstačnost, zahrada, stavitelství - proč a jak se staví .

Dwait : psytrance dj

Honza Stehlík Jazz : inteligentní budovy, projekt KORU

Franta : soběstačnost, spolek reciklace, spolupráce s ZŠV

Honza: žije nekonvenče, větrná a sluneční energie, Gaudí

Hynek ( Vila Flora ) : zemělod, školka Motesory, vesmír, v Hostivaři má pozemek s lesem, bylinama a skleníkem . Chce spojit lidi, soběstačnost ve městě i mimo město .

Vojta Kubec : fotograf, bubeník, kytarista, jeho tatínek je akreditovaný architekt

Veronika Tanevská : tělo, kosti, klouby, vnitřní orgány,

zapojíš se taky :-) ? 


SAB23
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
JAZZZ --- 0:22:04 26.6.2014
kdybyste mel nekdo chut se vypravit Sabinu navstivit a podporit v jejim zotavovani se, tak mi dejte vedet a vyrazime spolecne :)
MIONKA --- 14:09:52 16.3.2014
rozhodne zajimavy projekt, plny napadu a moznosti realizace..zapojila bych se, ale jsem stale v recku..vyhledove joo
JAZZZ --- 21:46:15 1.3.2014
SAB23: Super že jsi založila event. Spíš bych se ale držel původního Míšina popisku akce, ať je jasný program:
Klub soběstačnosti ve Vila Flora - 4.setkání | Akcuj.cz
http://www.akcuj.cz/udalosti/202234/klub-sobestacnosti-ve-vila-flora-4-setkani
SAB23 --- 12:39:15 19.2.2014