Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

5 uživatelů půjde

hledání


R.Štětina - Rozhlas je tvůj život a život ti vzal

Roman Štětina o vzájemných vlivech umělecké volné tvorby a práce, která platí složenky.

Je známo, že málokterý současný umělec se uživí výhradně skrze své dílo. Do života výtvarníků tak vstupují různé více či méně příbuzné profese, od těch komerčněji laděných až po spíše osvětové. Newyorské Drawing Center na toto téma v roce 2010 uspořádalo výstavu nazvanou Day Job, která sledovala vzájemné vlivy umělcovy volné tvorby a práce, která mu zaplatí složenky. Výstava ukázala, že toto spojení je mnohdy spíše prvoplánové: ilustrátor učebnic biologie své kresby přenáší jen lehce pozměněné na velká plátna, zahradní architekt po večerech vytváří fiktivní krajinné koláže, právník se specializací na otázky copyrightu geometrizuje obrázky známých komiksových postaviček. V několika případech se nicméně objevil skutečně tvůrčí odstup od umělcova zaměstnání, který jej posunul nad rámec utilitárního vykonávání.

Český umělec Roman Štětina se sice této výstavy neúčastnil, ale jeho dílo by v daném kontextu rozhodně patřilo k těm velmi zajímavým. "Day job" Romana Štětiny byl po dlouhou dobu Český rozhlas. Svůj zájem o éter přesahující každodenní "chození do práce" už Štětina projevil v několika předchozích projektech (například Nocturne, 2009-2010, STUDIO No. 2., 2013) a v současných pracích toto téma dále rozvíjí (Jazykolam, 2014).

Na setkání v kavárně Cross klubu vybere Roman Štětina ze svého portfolia právě ty práce, které s fenoménem rozhlasu úzce souvisejí.

(autorka anotace: Karina Pfeiffer Kottová)

Večer je připraven ve spolupráci s Centrem audiovizuálních studií FAMU.

VSTUP ZDARMA


UFOSS
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
UFOSS --- 9:11:57 24.2.2014
flyer (opravený)