Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

27 uživatelů půjde

hledání


Romano dživipen – vyprávění Romů a Romek o životě

Další večer věnovaný Romům. V předvánoční atmosféře Vám naši hosté budou vyprávět o svém životě.

Některé z nich možná znáte z koncertů, debat o sociálním vyloučení nebo rasismu, případně z demonstrací. Co o nich ale opravdu víme? Jaké máme představy o jejich životě. Zakládají se spíše na dosud převládajících stereotypech nebo odrážejí skutečnost?

Růžena Ďorďová, Gejza Bendig a Jozef Miker se s Vámi přijdou podělit o své vzpomínky na rodiče a prarodiče, historii svých rodin a okolnosti, které většinu z nich v druhé polovině 20. století přivedly ze Slovenska do Česka. Vzpomínat budou i na své dětství a školní léta, své profesní začátky a to, jak dějinné události ovlivnily jejich osudy. Desátý prosinec je zároveň Mezinárodním dnem lidských práv, naši hosté se proto ve svých vyprávěních dotknou i tohoto tématu.

Romistická UFOSS budou pokračovat i v příštím roce. Na 21. ledna připravujeme přednášku a debatu o romských dětech v adopci a pěstounské péči. Přednášet bude Mgr. Pavla Pokorná, sociální pracovnice Střediska náhradní rodinné péče o.s., které realizuje projekt Naše romské dítě. O svou zkušenost se s Vámi přijdou podělit i rodiče adoptovaného romského chlapečka. Na 11. března máme přislíbenu přednášku Mgr. Viktora Elšíka, Ph.D. o dialektech romštiny. Kromě toho se můžete těšit na setkání s romskými spisovateli a spisovatelkami nebo přednášku o původu Romů a romských skupinách (termíny budou upřesněny).

VSTUP ZDARMA


UFOSS
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ADALAH --- 14:44:21 2.12.2013
Kdo je další host už asi tušíte:

Gejza Bendig se narodil v roce 1964 v Košicích. V dětství se s rodiči přestěhoval do Česka, kde vystudoval střední odborné učiliště. Kromě toho se věnoval fotbalu - jako dorostenec hrál první ligu za SK Hradec Králové. Už v 16 letech začínal v rockové kapele, později spoluzaložil úspěšnou skupinu Terne Čhave. Její kořeny sahají do 80. let, kdy se objevila mimojiné ve finále folkové Porty v Plzni. V 90. letech skupina přerušila svoji činnost, comeback přišel téměř o deset let později. Od té doby Terne Čhave procestovali skoro celou Evropu a v roce 2008 získali Anděla za desku "More, love!". Od roku 2010 hraje Gejza ještě v kapele Bitumen Beat. Nadále se věnuje i fotbalu – trénuje romský futsalový tým, který se za 6 let svého trvání propracoval do divize.

ADALAH --- 14:22:48 2.12.2013
"My se známe z malého města Hradce. Bydleli jsme všichni téměř v jedné ulici. Takže se známe od malička. Spolu jsme hráli fotbal, blbli jsme, prostě všechno společně. Takže jsme se dali dohromady i v muzice. Jednou jeden z nás přitáhl kytaru a tím to vlastně začalo. Z 80% máme vlastní písničky […] Lidové písničky děláme tak, že texty zůstávají stejné tak, jak je známe, jak nás je naučily babičky."
Terne Čhave - Ajajaj - YouTube
http://www.youtube.com/watch?v=izGotmp1DN8
ADALAH --- 12:02:51 2.12.2013
Další z hostů se schovává v tomhle klipu: http://www.youtube.com/watch?v=u7ip6fLN9c8
ADALAH --- 10:03:50 29.11.2013
Představujeme další panelistku, Růženu Ďorďovou:

Narodila se v roce 1964 v Litoměřicích. Vystudovala Střední odborné učiliště textilní a po škole pracovala jako pletařka v Elite Varnsdorf. Během protiromských protestů na Šluknovsku v letech 2011 a 2012 pracovala v místní pobočce Poradny pro občanství, občanská a lidská práva. Jako terénní sociální pracovnice se věnovala i dětem a mladým lidem z varnsdorfských ubytoven, traumatizovaným následkem opakovaných a často násilných demonstrací, které se konaly pod okny jejich domovů. V současné době žije v Praze. Pracuje v mateřské školce, kde pomáhá převážně romským dětem s přípravou na nástup na základní školu.

Image and video hosting by TinyPic
ADALAH --- 10:36:08 28.11.2013
Postupně zde budeme uveřejňovat profily jednotlivých panelistů. Tady je první z nich:

Jozef Miker

Jozef Miker se narodil v roce 1965 ve východoslovenských Sobrancích. Když chodil do sedmé třídy základní školy, přestěhoval se s rodiči a sourozenci do severních Čech. Absolvoval střední odborné učiliště v Dolním Jiřetíně a po vojně, kde působil jako výsadkář, pracoval třicet let jako horník. Nyní je v invalidním důchodu a věnuje se celé řadě aktivit zaměřených na zlepšení situace Romů v České republice. Již několik let aktivizuje romskou komunitu v Krupce, kde žije (a nejen tam), a společně čelí nenávistným protiromským pochodům. Věnuje se i práci s mládeží, dal dohromady místní fotbalový tým a vede romskou hudební skupinu De La Negra, která pomocí rapu vyjadřuje problémy, se kterými se Romové potýkají, jak ze strany majority tak uvnitř vlastní komunity. Vyprávět bude i o svém dědečkovi, který bojoval v 1. světové válce, v roce 1936 odešel do Španělska jako interbrigadista a vrátil se v roce 1945 s generálem Svobodou.

UFOSS --- 9:18:42 28.11.2013
flyer