Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

3 uživatelé půjde

hledání


15.11.2013 se uskuteční v pořadí již čtvrtá a pro letošní rok poslední deep house párty FUSION.
Proto jsme si pro Vás připravili opravdovou třešinku.

Deep Smoke & Seva records present: Mario Aureo
★★★ FUSION ★★★

15.11.2013 se uskuteční v pořadí již čtvrtá a pro letošní rok poslední párty FUSION.
Proto jsme si pro Vás připravili opravdu třešinku na dortu, kterou pomyslně uzavřeme první sezonu na klubové scéně.
Tou třešinkou je deep houseový mág, dj a producent MARIO AUREO z nedalekého Berlína zastupující značky jako např. Soulfooled, Yippiee, Jackmode, Colourful, Einmaleins, Bouq. Samozřejmě jsme velice rádi, že přijal naše pozvání na tuto undergroundovou noc a o to víc, že to bude Mariovo první vystoupení v ČR.
Tohoto ve světě respektovaného umělce doplní dva residenti párty Fusion Jag Kiranmay ze Seva rec. a Rob Smile z Deep Smoke. Posledním hostem který se představí bude dj Vasquez z Bpm.dj.
Čtyřlístek djs máme kompletní a to vše podtrhne jak je již na párty Fusion zvykem kvalitní sound systém od značky Cerwin Vega, který patřičně rozvibruje celý klub svými nekompromisními basovými frekvencemi.
Sečteno a podtrženo, bude to mejdan jak se patří na kterém by jste rozhodně neměli chybět.

DJs:
MARIO AUREO (Yippiee, Soulfooled, Jackmode, DE)
Jag Kiranmay (Seva records)
Rob Smile (Deep Smoke)
Vasquez (Bpm.dj)
Biografie:

★Mario Aureo
Mario was born in Hanover in 1985 and started djing at the age of 15. After his first successful gigs in his hometown he was sure that electronic music was going to be a permanent fixture in his life. When he turned 19 and with this mindset, he started working as a trainee at a local record shop ("Street Sounds") in order to expand his musical knowledge.

In 2007 he finally released his first tracks in collaboration with his good friend Daniel Solar on Sportclub Music. A year later, after a few more releases and remixes along with Daniel, he released his first solo production.

In 2009 Mario released "Talking Drums", his highest selling single so far which was released on Butch's label Bouq Records and gained broad support from Mathias Kaden (played several times), Laurent Garnier (played at Timewarp 2009), Karotte (played at Karottes Kitchen), Lauhaus (charted on Resident Advisor) and many more. After this success he did remixes for two german labels, had his next release, "Sliding Years EP" on the Italian Label Phaze Records and contributed towards the song "Hmmahaayeah" along with Marc Poppcke on a sampler released on Berlin-based Vivid Records in the same year.

A year after, he continued his collaboration with Daniel Solar and they released tracks on Einmaleins Musik, Keno Records and Sportclub Music. In addition, Mario also produced a remix for the ambitious label Yippiee from his native Hannover, which was founded by his longstanding friends "Filtertypen".

In 2011 he had releases on OFF Recordings, Einmaleins Musik and Yippiee… In addition to this he did some remixes for artists like Re.You, Oscar Barila and Ugur Project.

Last Year, he released an EP on the swedish label Colourful Music and another one on Alex Niggemann's Imprint Soulfooled plus a track on the Yippiee Compilation, called Passion. Beyond that he did a lot of remixes for likes of Rhadow, Marc Miroir, Bara Bröst, Thomas A.S., Mild Bang, Melchior Bachmann and Obie Tryce.

In 2013 his focus is more on originals - releases on Gorge's label Katchuli, the new berlin-based label WellDone! and again on Colourful Recordings are already signed and in progress. But for sure he is still doing remixes as well - For labels like Peppermint Jam, Steyoyoke, Cyclic, Simple As That, Colourful Recordings, Telekollegen and Bubbles On The Air just to name a few! Keep your eyes and ears open...

www.facebook.com/marioaureo
www.soundcloud.com/mario-aureo
www.beatport.com/artist/mario-aureo/42364
www.residentadvisor.net/profile/marioaureo


★Jag Kiranmay:
Jag Kiranmay působí na české scéně od roku 2008. Nicméně hranim už se zaobíra pěknou řádku let. Začína v druhé polovině devadesátých let v Floridské Miami, kde organizuje sve vlastni akcičky a vystupuje po boku dnes už proslulých veličin jako například Thomas Penton a Austin Leeds. S dloholetým kolegou Taurim vystupují i na věhlasném americkém festivalu Ultra Music Festival.

Jag se v současné době věnuje především vlastní produkci a svému labelu 'Seva Records'. Jag ma za sebou řadu úspěšných remixů veličin jako Guy Gerber, Booka Shade, Underworld a další.

Jeho dj sety se žánrově různí v rozmezi deep tech, deep-housu či dub techna. Jste-li příznivci 'underground house' a libi se Vám precízní výběr tracků a dokonalé mixy, tak si rozhodně nenechte ujít jeho set.

www.soundcloud.com/jagkiranmay
www.facebook.com/jagkiranmaymusic
www.sevarecords.com
www.mixcloud.com/sevarecords
www.jagkiranmay.com
http://dj.beatport.com/jagkiranmay
www.beatport.com/artist/jag-kiranmay/256722

★Rob Smile:
Rob se pohybuje na české taneční scéně od roku 2000. Vystupoval na věhlasných akcích jako Citadela, Creamfields, Probožská Jezera, Mácháč, Summer Of Love a ve většině klubů po celé ČR, ale také i v zahraničí (např. Anglie, Německo, Francie, Dánsko a Slovensko). Rob si zahrál s většinou předních djs české taneční scény, ale i s částí té zahraniční. Bez nadsázky můžem říct, že je neodmyslitelnou postavou české elektronické scény. Jeho charisma a nepolevující náboj během jeho setů jsou synonymem skvělé párty.

www.deepsmoke.cz
www.soundcloud.com/robsmile
www.mixcloud.com/rob-smile
www.facebook.com/deepsmokedjs
www.facebook.com/djrobsmile


★Dj Vasquez:
pod tímto pseudonymem se schovává od roku 1997 Vlastimil Švarc. Podnět k tomuto kroku dostává, v klubu Radost FX( která je pro něj, jak se říká, srdeční záležitostí) a přihlašuje se do Dj školy. A právě Babe LN a Liquid A, které tam poznal, mohou za to, že je označován, jako „ stará škola hraní “ protože dbá na přesnost a preciznost celého setu. Jeho hudební záběr je široký, od funky housu přes progressive a techhouse až do techna.
Měl to štěstí, že si mohl zahrát na místech jako Radost FX, Roxy, Chapeau Rouge, Double-Trouble, C-19, nebo na Open Air Podholí atd… a hrál po boku takových jmen, jako již zmínění Babe LN a Liguid A, dále např. Pavel Bidlo, Ladida, Loutka, Tráva, Orbith, Roman Rai, Kaisersoze, Michael C a další... Ze zahraničních Dj´s - Filterheadz, Ian Void, Ian Pooley, Jeff Milligan, Asad Rizvi, Chris Cags, Chris Sadler, Eddie Sender, Tripmain, Pat Heart a Anali.
V roce 2009, po dvouleté rekonstrukci prostoru, otevírá music bar BPM, kde se zrodila i první on-line tv, s živým hraním Dj´s. Za zmínku, pak stojí i jeho párty trvající sedm dní, bez přerušení s názvem "168 hours in the mix" kde se vystřídalo bez mála 80 Dj´s z domácí scény i zahraničí.
Po té, v roce 2011 BPM Music Bar prodává, veškeré aktivity, ale přechází v nově založenou agenturu BPM.DJ zabívající se také bookingem a ve spolupráci s Dj´s Loutkou a Lucasem Hulanem zakládá vlastní label a buduje nový prostor pro BPM on-line Tv spolu se zvukovým studiem a hlavně, začíná se naplno věnovat vlastní produkci...

www.bpm.dj
www.bpm.dj/index.php?page=4&id=46
www.facebook.com/pages/bpmdj/281877098567724
http://dj.beatport.com/vasquez
https://soundcloud.com/vasquez_bpm
www.mixcloud.com/vlastimilsvarc/


------------------------------------------------

PARTNEŘI:

HooDoo Music Club
www.hoodooclub.cz
www.facebook.com/pages/HooDoo-music-club/203633006316243

BPM.DJ
www.bpm.dj
https://www.facebook.com/pages/bpmdj/281877098567724

SoundDAli soundsystem a mastering
www.facebook.com/sounddali

Jihoměstský pivovar
www.jihomestskypivovar.cz
https://www.facebook.com/pages/Jihoměstský-pivovar/117331261614253

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
ENGLISH:

We are really excited about our fourth encounter of Fusion. By now there is no need to introduce Fusion party. As always, we carefully picked our next guest and are very pleased to have a deep house magician from Berlin, Mario Aureo. It will be Mario's first time in Prague and let me tell you he is very excited!
To keep things groovy, the next two assets for the night will be their two residents and drivers Jag Kiranmay and Rob Smile. Last but not least, a house connoisseur dj Vasquez, the brainchild behind the growing bpm.dj live stream tv will help them all keep things moving.

Hoodoo Music Club proved as the best venue in town for our event so we are privileged to have our fourth encounter in there once again! You can look forward to massive wall of Cerwin Vega sound, stunning visuals and much more.

All the above without a doubt adds up to a quality gig so make sure you come and join us. Keep your ears to the ground for more updates!

DJs:
MARIO AUREO (Yippiee, Soulfooled, Jackmode, DE)
Jag Kiranmay (Seva records)
Rob Smile (Deep Smoke)
Vasquez (Bpm.dj)

★Jag Kiranmay:
Jag Kiranmay's musical journey has seen him take many twists and turns through an ever-changing eclectic landscape, crossing genres, creating and always innovating.
Inspired by the electronic music of Orbital and Future Sound of London, the South Florida dance scene of the mid-90s became Jag's "Miami vice" – well, more of a passion than a vice – and that's where he first made his name behind the decks. After relocating from the Czech Republic to the Sunshine State, Jag became a regular DJ at parties and clubs in the area. His first major gig came at the Ultra Music Festival in 2001, where he helped set up a stage with his audio engineering partner and where he played to a packed party crowd.
In fact, Jag’s musical interests began at a young age, his first love being the electric guitar. At 14, he formed a band, and it was here that he began to develop his sound-shaping skills. In 2005, Jag completed a two- year course at the School of Audio Engineering in Miami, but decided to develop his knowledge further, going on to complete a BC degree in Audio Engineering in London.
Although he became mostly known for spinning techno – from the likes of Adam Bayer, Valentino Kanzyani and Brian Zents – after leaving the US, Jag, ever the innovator, sought to focus his talents on producing his own music. He is currently based in the Czech capital, Prague, where he runs his own imprint, Seva Records. Sonically speaking, Jag is hard to pin down. The influences of a diverse career can be easily heard throughout his releases on the In-House Recordings and Seva Records labels. Jumping from genres such as deep house, deep tech or techno, each track highlights his ability to adapt to different areas.
But although he is a fan of contrasting styles, Jag avoids "classifying" music. "What's good is good," is how he concisely sums it up.
Jag is staying busy making music and DJing wherever possible. Always looking for new genre to explore while maintaining true underground sound, Jag’s DJ sets are focused on meticulous track selection and fine mixing. This detail-oriented approach is gaining Jag a loyal fan base.
From London, to Miami and now Prague, Jag's unique sound is not only diverse, but truly international.

www.soundcloud.com/jagkiranmay
www.facebook.com/jagkiranmaymusic
www.sevarecords.com
www.mixcloud.com/sevarecords
www.jagkiranmay.com
http://dj.beatport.com/jagkiranmay
www.beatport.com/artist/jag-kiranmay/256722

★Rob Smile (Deep Smoke)
Rob Smile has been traversing the czech electronic music scene since year 2000. Rob has been appearing at a number of established events across the czech republic such as Citadela, Creamfields, Probozska Jezera, Machac, Summer Of Love. He has played at most of the czech clubs and at a few occasions he has travelled to Germany, France, Netherlands and Slovak Republic. He played alongside most of the czech top djs and quite a few international dj guests as well. Due to his unabating energy during his live dj sets, we can say without a doubt that he is almost an iconic figure of czech electronic music scene. He has become an equation for a great party.

www.deepsmoke.cz
www.soundcloud.com/robsmile
www.mixcloud.com/rob-smile
www.facebook.com/deepsmokedjs
www.facebook.com/djrobsmile


★DJ Vasquez - under this pseudonym, since 1997, hides Vlastimil Švarc. He gets his impetus to this step at Club Radost FX(Whis is,as he says,warm matter to him) and signs in to the DJ school. And it is Babe LN and Liguid A, who he meets there, they are resposible for the truth, that he is marked as "Old school playing", because he sees to precision of the whole set. His musical perspective is wide, from house throughout minimal and tech house to techno. He had the luck to play at Radost FX, Roxy Prague, Chapeau Rouge, Double Trouble, C-19 or at Machac, Shooting Range, Open Air Podholi,etc. And played alongside such names as, above mentioned Babe LN, Liguid A and further, for example Pavel Bidlo, Ladida, Loutka, Tráva, Orbith, Roman Rai, Kaisersoze, Michael C etc. From abroad DJ's:Filterheadz, Ian Void, Ian Pooley, Jeff Miligan, Chris Cags, Chris Sadler, Eddie Sender, Tripmain, Pat Heart and Anali. In year 2009, after the 2-years reconstruction of the place, he opens a music bar BPM, where the first on-line TV show, with live DJs was born. Also, it's worth to mention his 7 day lasting party, called "168 hours in the mix", where at least 80 DJs participated, from home, or abroad. Then, in year 2011 he sells the BPM music bar, but all the activities, keeps on going on newly made project BPM.DJ, which also handles booking. Furthermore in cooperation with DJs Loutka and Lucas Hulan, he starts a new label, and builds a new scene for BPM on-line TV with the music studio, and most importantly, he starts to fully concentrate on his own production.

www.bpm.dj
www.bpm.dj/index.php?page=4&id=46
www.facebook.com/pages/bpmdj/281877098567724
http://dj.beatport.com/vasquez
https://soundcloud.com/vasquez_bpm
www.mixcloud.com/vlastimilsvarc/

PIVOMILTUPLAK
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
PIVOMILTUPLAK --- 0:54:38 13.11.2013
A je tu malá soutěž o 2 x 2 volné vstupy na Fusion...
Soutěž: Soutěž o 2x2 volné vstupy na párty Fusion s Mario Aureo | techno.cz (party, fotky, house, trance, techno)
http://www.techno.cz/souteze/1523/soutez-o-2-x-2-volne-vstupy-na-party-fusion-s-mario-aureo
BICA --- 23:11:24 12.11.2013
Článek: Mario Aureo: "V elektronické hudbě je prostor pro každého..." | techno.cz (party, fotky, house, trance, techno)
http://www.techno.cz/rozhovor/44474/mario-aureo-v-elektronicke-hudbe-je-prostor-pro-kazdeho...
BICA --- 23:01:40 12.11.2013
Článek: Rob Smile a Jag Kiranmay: "Naším cílem je hrát neotřelý věci a ukázat lidem něco novýho!" | techno.cz (party, fotky, house, trance, techno)
http://www.techno.cz/rozhovor/44507/rob-smile-a-jag-kiranmay-nasim-cilem-je-hrat-neotrely-veci-a-ukazat-lidem-neco-novyho
BICA --- 23:00:56 12.11.2013
LAKSHMANA --- 18:38:15 9.11.2013
Sušný! :-)