Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

250 uživatelů půjde

hledání


za zachování nezávislosti a rozmanitosti osiv

!
petice zde"Milí přátelé,
už brzy může být v celé EU trestné, když zasadíte semínka nebo sadbu, které jste sami sebrali z rostlin v předchozím roce, nebo které vám dal soused. Nesmysl? - Kéž by ... Evropská Komise nyní pracuje na návrhu zákona zakazujícího šíření osiva mezi drobnými zemědělci i běžnou populací. Každé semínko vsazené do země bude muset být podle návrhu registrováno. Zemědělci i spotřebitelé se tak stanou závislými na velkých osivářských firmách. Podle zveřejněného pracovního návrhu nařízení musejí všechny odrůdy splňovat požadavky pro průmyslově šlechtěné uniformní odrůdy. Staré krajové odrůdy a odr ůdy pro ekologické zemědělství nebudou splňovat požadavky pro registraci. Přitom právě rozmanitost odrůd plodin je dědictvím a velkým bohatstvím, jelikož lépe odpovídají místním podmínkám daného místa. Odhaduje se, že v zemích EU zmizelo za poslední století 90% odrůd kulturních plodin. Uniformní odrůdy budou v nepříznivých místních podmínkách vyžadovat zvýšené dávky hnojiv, pesticidů, ... Ve skutečnosti však jde o omezení potravinové suverenity jednotlivých států, regionů a skupin. Čili o kontrolu nad potravinami jakožto stěžejního bodu kontroly obyvatelstva ve prospěch velkých nadnárodních osivářských firem. Více než polovinu světového trhu s osivy dne s ov ládají pouhé 3 koncerny! Blíže jednak na http://biospotrebitel.cz/clanek/konec-zahradkaru-v-cechach-aneb-nove-narizeni-eu-o-osivech a také v přiloženém souboru bioZpravodaj 9/2013.

Posílám tuto informaci proto, že kdybyste chtěli vyjádřit nesouhlas s tímto připravovaným nařízením, můžete tak učinit zadáním svých nacionále na internetovou petici za udržení rozmanitosti osiv, která běží v řadě států EU. Z ČR je třeba do KONCE ŘÍJNA sebrat 5 tis. podpisů. V tuto chvíli je jich necelé 2000, jelikož lidé o tomto připravovaném nařízení nevědí. Věřím, že s Vaší pomocí se podaří potřebného počtu dosáhnout. Tato petice na na stránce https://www.openpetition.de/petition/online/rozmanitost-osiv-v-ohrozen-proti-narzen-eu-o-osivech-ve-prospech-osivrskeho-prumyslu#googtrans %28de%7Ccs. Do 4 okének je třeba zadat celé jméno, PSČ a město, ulici a číslo domu a nakonec e-mail. V okénku pod jménem pak vyberete stát (Česká republika je skoro na konci seznamu!). No a pak vpravo ťuknete na žluté okénko Podepsání. Pokud byste nechtěli, aby Vaše jméno bylo uvedeno na webu petice, zaškrtnete Registrace Anonymní vedle státu. Pokud by se Vám kolonky zobrazovaly německy, ťukněte na okénko a objeví se vysvětlující text, který se po chvilce střídá český a německý.

Podobné nařízení už pár let platí v USA. Semena tam dnes používaná v zemědělství jsou už jen genticky modifikovaná - přírodní osivo se nesežene. Kdo by pěstoval z přírodního osiva, které si sám uchoval z předchozí úrody, je považován za zločince (http://www.magnificat.sk/2013/05/geneticke-sialenstvo-alebo-kto-upravuje-a-privatizuje-prirodu/). Navíc genetická modifikace osiva zahrnuje i fakt, že ze semen těchto GM rostlin v 2. generaci už nic nevzejde. Proto si zemědělci musejí kupovat toto osivo každý rok nové právě od osivářský ch koncernů. Cena osiva je samozřejmě výrazně vyš&sc aron;í ...

Jedním z těchto nechvalně proslulých koncernů je firma MONSANTO produkující geneticky modifikované plodiny a světoznámý prý "neškodný" herbicid ROUNDUP, který zničí všechno kromě jejích GM plodin, jež jsou vůči němu imunní. Firma byla usvědčena z úplatkářství na vládní úrovni v různých částech světa (např. http://www.priroda.cz/clanky.php?detail=494). Přikládám i krátký článek o první (!) dlouhodobé studii za 15 let, kdy byly na trh uvedeny geneticky modifikované organismy. Potkani byli po dobu dvou let krmeni geneticky modifikovanou kukuřicí a část z nich navíc ještě o&scaro n;etřenou Roundupem. Výsledky studie jsou šokující - polovina těchto potkanů zemřela předčasně, měli obrovské nádory mléčných žláz a těžké poškození jater a ledvin. Odkaz na jiné výzkumy uvádí, že Roundup ve 3. generaci laboratorních zvířat způsobil neplodnost. Tato studie probíhala v utajení - když včelařští výzkumníci poukazovali na neblahý vliv Roundapu na včely, firma Monsanto tyto výzkumné včelařské ústavy skoupila, aby vědci bádali jiným směrem ... Tato první dlouhodobá studie o vlivu GM plodin a Roundupu byla dělána stejnou metodikou jako ty předchozí prováděné firmou Monsanto, které v& ;sca ron;ak žádný negativní vliv neukázaly. Sledov&aacu te;ní totiž probíhalo vždy jen po dobu 3 měsíců! Zadáte-li si do internetového vyhledavače Monsanto, vyjede vám spousta zajímavých odkazů."

AMANITKA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BETULE --- 4:24:56 6.12.2013
ANOUSH --- 0:19:16 1.11.2013
LALINA: pred dvema lety se to resilo u americkejch malopestitelu, zadnej hoax
ANOUSH --- 0:10:52 1.11.2013
porad nejaky argumenty..tohle neuargumentujes, pze nevis co to prinese do budoucna, chybi zkusenosti. a co vis, treba zde zdravy selsky rozum veli, ze je na tom neco divnyho.vis prd co se stane,kdyz se plosne bude vysejvat stejna gmo odruda.uz ted jsou problemy s erozi u monokutur, s vyplavovanim zivin u obrich polelanu, se zhorsenym pristupem techhle zivin a vody, biotopy kolabuji, potrebujes umele dodavat tuny hojiv a pesticidu aby to vubec rostlo,kamoska rikala ze v kanade uz maj vsichni alergii na lepek..proste nasrat na tradice, pushnem to kam nevidime.jsem lina a fakta jsem nestudovala, ale proste citim, ze je to drsny omezeni, nelibi se mi to a tak vyjadrim svuj nazor. se s tim smir.
MIHAAL --- 14:33:45 25.10.2013
KOLU: s pravdou se daleko nedostanes a jeste se ti vsichni vysmejou :)
KOLU --- 14:29:22 25.10.2013
MIHAAL: A obhajujou svoje argumenty lží. Perfektní!
MIHAAL --- 14:28:33 25.10.2013
KOLU: autori petice nechteji zachovat soucasnej stav, ale ten navrh jim nevyhovuje a chteji, aby vyhovoval jejich pozadavkum. coz rozhodne neznamena, ze nechtej vubec zadnou smernici (nebo co to je).
KOLU --- 12:31:38 25.10.2013
Tak jestli je to i na mě, tak zásadně nesohlasím s nepřijetím jednotný evropský legislativy stran registrace a povolování odrůd/množitelskýho materiálu. Jak jsem to pochopil, tak autoři lžipetice se tu staví proti přijetí této jednotné regulace a jsou spokojení se stávajícím stavem národních registrací a povolování. OK, proč ne, ale tak ať alespoň argumentují pravdivě a ne na zákadě bludů a dezinformací. To je valstně ta druhá věc, která mi vadí - jo, fajn, zajímejte se o dění kolem sebe, ale nenechejte ze sebe dělat blbce, nenechejte se manipulovat, a hlavně nešiřte takovýhle dezinformace dál v momentě, kdy o problematice víte hovno a jste ještě navíc k tomu líný si zkontrolovat pravdivost uváděnejch informací.
To samý třeba stovkama tisíc lidí zbožňovanej film Zeitgeist, ve kterym se objevujou takový kvanta lží a píčovin, že se to nedá rovnat s čímkoli jiným (vypíchnu tu nejvíc do očí bijící - že žena v logu Starbucks je zbodobněním židovské bohyně plodnosti; přičemž źidé mají jen jednoho Boha, Hospodina). Prostě hrr, hrr, tady je něco zle, rychle protestujme! Namísto "tady něco nehraje - pojďme si o tom zjistit víc informací a pak protestujme, jestli je to, co se navrhuje/prosazuje, špatný". A to jsem tě považoval za velmi rozumnou a uvážlivou osobu. Fakt to neni nic osobního - jenom sakra nemůžeš věřit jednomu jedinýmu informačnímu zdroji a na základě jeho "jasnýho názoru" se rozhodovat. Je to celý jedna velká, pobuřující a smutná manipulace - a o to horší, že celý stádo těch, co se nechali zmanipulovat, označují ostatní tu v diskuzi za ovce.

Možná je to vlastně jenom abstraktní protest proti manipulaci a lidský blbosti. Jak ostatně řekl náš rektor při imatrikulaci - vzdělání je svoboda.
LALINA --- 8:42:47 25.10.2013
Já jsem za tuhle akci moc ráda. Vidím z ní, že nejsou ještě všichni otupělí, rezignovaní a lhostejní. Že jsou ještě lidi, který dávají pozor a snaží se i v tomhle světě dez/informací něco dělat, nějak se v tom orientovat, nevzdali to. To si fakt někdy potřebuju připomenout.
Je celkem pochopitelný, že tím, jak lidi poznávají, v jakým světě mravní bídy žijou a co všechno je v něm reálně možné, jsou možná místama víc ostražití a vypjatí, ale já se tomu nedivím. Je to pořád lepší, než na všechno kašlat.
Nechápu lidi, co sem chodí psát hejty, nedostala jsem od nich ani odpověd na otázku, proč to dělají, co se podpisem a zájmem o tu kterou věc zkazí, nebo komu se tím ublíží. Asi ji ani nemají, prostě jenom mají nějakej interní problém nebo frustraci či co.
THINNA --- 0:43:58 25.10.2013
info, info, info...trochu vic...
KUBAL --- 16:23:52 24.10.2013
Znamena to, že jsou tu tendence pomalu ale jiste diktovat co smime a co už ne. Amerika je země takovejm věcem zaslíbená.
Zakázali hulení a celej svět to od nich okoukal.
Zakázali setbu semene nezakoupeného - za chvilku to tu máme taky. ..
Petici jsem podespal a nevnímám to jako chybu. Spíš mi přijde divné, že se tu najde tolik lidí, co tuhle událost tak napadají s tím, že si dotyčný, co ji založil neprošel všechna fakta, aby byl v obraze. Jenže být v obraze nelze a o to zkrátka jde. První text je právnickej blábol, druhý text je samé: mělo by, nemělo by, a poslední komunikace: domnívám se, zde bude prostor pro demokratickou a veřejnou diskusi, a nemusíte se bát, že by europoslanci nemysleli na zájmy občanů --pobavilo nejvíc. Na nás, europoslancích, pak nyní bude dohlédnout na to, aby návrh nařízení nepoškozoval ani přírodu, ani drobné zemědělce a výrobce - europoslanci - to jsou ti praví, kdo nejlépe ví, co příroda potřebuje a jistě ví už teď, jaké dlouhodobé následky budou všechna tato nařízení mít.
Za 100 let už neporoste nic normálně. Všechno se bude muset ošetřovat pro danou odrůdu speciálními chemikáliemi, protože se škůdcům sama neubrání. To už funguje a bude to jen větší a větší korýtko pro obří společnosti. Od producentů semen po farmaceutika. Stejně jako ty kytky, budou lidi potřebovat trošku přihnojit, aby vůbec mohli jít k soustruhu.
Příjemnou pastvu;)
PSYBER --- 11:03:13 24.10.2013
GINASHANTI: tak nejak.. jen proste nechapu jak nekdo muze tvorit udalost a napsat nejake zavadejici texty. Kdyz uz neco takoveho sirim, tak preci vim, co to vse znamena..
GINASHANTI --- 10:24:25 24.10.2013
Podepsala jsem s důvěrou a přesvědčením, teď už sama nevím, co si mám myslet ..kroutim hlavou a jediný myšlenky, co mi do ní lezou jsou, co to, kdo to zase na nás zkouší? Je to nějakej divnej pokus o zjištění, co u lidí jako projde nebo co už ne? Tak tady je kratší vysvětlení celý tý věci, který jsem vycucla kdesi na netu...

"Pavel Böhm
Možná se k vám teď taky dostal jakýsi řetězově šířený e-mail o chystaném nařízení EU ohledně setby z vlastních semínek. Nebudu to sem kopírovat, prostě buď víte, o co jde, nebo nevíte.

Připadalo mi to potenciálně důležité, ale po zkušenostech s hysterií ohledně různých věcí souvisejících s EU jsem se pro jistotu zeptal paní europoslankyně Roithové - není to sice její parketa, ale znám ji a vím, že rychle komunikuje. Tady je citace z e-mailů (pochopitelně jsem si k šíření vyžádal souhlas):

-----------------------------------------
From: Pavel Böhm
To: Zuzana Roithova
Subject: dotaz - petice proti plánovanému zákazu soběstačného domácího osiva

Dobrý den,

vím, že je před volbami, takže asi netrpíte nadbytkem volného času. Ale také vím, že máte šikovné asistenty, kteří s vyřizováním e-mailu pomohou.

Dostal se ke mně teď jakýsi řetězově přeposílaný e-mail ohledně omezení setby z vlastních semen. Připadá mi to potenciálně důležité, ale současně vím, že se už několikrát panikařilo zbytečně kvůli různým domnělým nařízením z EU.

Můžete se prosím krátce vyjádřit, jestli o tom, co se píše v textu níže, něco víte, případně jaký k tomu máte postoj?

Děkuji a přeji vše dobré.
Pavel Böhm

-----------------------------------------

From: Zuzana Roithova
To: Pavel Böhm
Subject: Re: dotaz - petice proti plánovanému zákazu soběstačného domácího osiva

Vážený pane Böhme,

děkuji za Váš mail a odkazy. Informovala jsem se o podrobnostech připravované regulace a domnívám se, že Vámi přeposlané informace šířené internetem jsou zavádějící.

Řečený návrh nařízení musí ještě projít Evropským parlamentem a Radou, zde bude prostor pro demokratickou a veřejnou diskusi, a nemusíte se bát, že by europoslanci nemysleli na zájmy občanů.

Co se týče faktických námitek: Drobní pěstitelé a zahrádkáři vůbec nespadají pod působnost návrhu - netýká se nejen výměny a prodeje semen mezi nimi, a zpřísnění pravidel se vůbec netýká malých producentů semen, kteří budou mít naopak zásadně zjednodušené podmínky registrace, protože se vypouštějí různé povinností a snižují se poplatky (pro podniky pod 10 zaměstnanců a obrat pod 50 milionů korun se poplatky a povinnost registrace ruší úplně).

Registrace semen prodávaných na trhu je nutná již dnes a v podstatě nikdy nebylo možné prodávat semena jen tak, bez jakékoli registrace. V ČR již odedávna platí zákon o odrůdách, osivu a sadbě, který podobným způsobem reguluje osiva, a zvláštní Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, tedy úřad, který toto spravuje. Vzhledem k tomu, že v Evropě máme společný trh a společnou zemědělskou politiku považuji za logické a správné, že budou i společné evropské předpisy týkající se semenářství. Ze strany Komise nejde o nějakou marnivou či mocichtivou ambici, ale o plnění jejího úkolu správy a dozoru nad společným hospodářským prostorem. To bych jí nevyčítala.

Na nás, europoslancích, pak nyní bude dohlédnout na to, aby návrh nařízení nepoškozoval ani přírodu, ani drobné zemědělce a výrobce. V budoucnu se budu o tuto problematiku více zajímat, přestože nejsem členkou výboru pro zemědělství. Prosím vás o pomoc - pokud se dozvíte další, ale prosím reálné, informace o vývoji této legislativy, dejte mi vědět.

S pozdravem

Zuzana Roithová "
KUBAL --- 8:37:10 24.10.2013
Je to sračka
ILLEX --- 3:11:48 24.10.2013
PANDA_JE_MRTVA: ano přesně a pak informovaní a s mnoha úhly pohledu na danou věc rozvinout plodnou debatu..jako je třeba tato:)
SARKALINA: díky, teď už to nemůže být pro nikoho tak dlouhé.)
SARKALINA --- 20:46:27 23.10.2013
hoax jako prase, tady mate vynatek z

Návrh
NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o produkci rozmnožovacího materiálu rostlin a jeho dodávání na trh (právní rámec pro rozmnožovací materiál rostlin) COM 2013 262

3.1.
"S cílem zohlednit potřeby výrobců a požadavky na flexibilitu a přiměřenost se nařízení nebude vztahovat na rozmnožovací materiál rostlin, který je používán pro účely testování, vědecké účely a pro účely šlechtění (selekce). Kromě toho by se nařízení nemělo vztahovat na materiál, který je určen pro genové banky nebo který je v nich uchováván, pro organizace a sítě „ex situ“ a „in situ“ nebo pro konzervaci genetických zdrojů na farmě v souladu s národními strategiemi pro konzervaci genetických zdrojů rostlin. Dále jsou z oblasti působnosti tohoto nařízení vyňaty fyzické výměny rozmnožovacího materiálu rostlin mezi dvěma osobami, nejsou-li profesionálními provozovateli.

3.3 Část III – Rozmnožovací materiál rostlin jiný než reprodukční materiál lesních dřevin

Výjimky
Měla by být zachována stávající trvalá výjimka pro dodávání na trh, jež se týká malého množství dosud neregistrovaných odrůd za účelem testování na farmě a materiálu s neukončenou certifikací, jakož i povolení přísnějších vnitrostátních požadavků. To by se mělo rovněž vztahovat na potřebné dočasné výjimky z důvodu mimořádných opatření, přechodných obtíží v zásobování a časově omezených testů.

Výjimka pro rozmnožovací materiál rostlin pro menšinový trh
Kromě toho by měla být stanovena přiměřená a udržitelná pravidla, jež se týkají činností malého rozsahu souvisejících s rozmnožovacím materiálem rostlin, jenž je přizpůsoben místním podmínkám a je dodáván na trh v malých množstvích. Takové odrůdy by měly být vyňaty z požadavků týkajících se registrace a dodávání na trh. Tento materiál je vymezen jako rozmnožovací materiál rostlin pro menšinový trh. Tato výjimka by se měla vztahovat na zemědělské či zahradnické šlechtitele, ať už jsou profesionálními provozovateli, či nikoli. Určitá základní pravidla pro označování a vysledovatelnost materiálu by však měla být stanovena. Aby se zabránilo zneužívání výjimky, měl by být materiál dodáván na trh pouze ve stanovené velikosti balení.

a pak souhrnny info

(4) Definice rozmnožovacího materiálu rostlin by měla být komplexní a zahrnovat všechny rostliny schopné produkovat (včetně rozmnožování v jakékoli další fázi produkce) celé rostliny a určené k tomuto účelu. Toto nařízení by proto mělo zahrnovat osivo, jakož i všechny ostatní formy/podoby rostlin v jakékoli fázi růstu, schopné produkovat celé rostliny a určené k tomuto účelu.
(5) Toto nařízení by mělo rovněž zahrnovat rozmnožovací materiál rostlin, který se používá pro výrobu zemědělských surovin určených pro průmyslové účely, neboť tento materiál je podstatnou součástí několika odvětví a měl by vyhovovat určitým normám kvality.
7) Vzhledem k potřebám producentů a požadavkům ohledně flexibility a přiměřenosti by se toto nařízení nemělo vztahovat na rozmnožovací materiál určený výhradně pro testování, vědecké a šlechtitelské účely, pro genové banky, organizace a sítě, které se zabývají výměnou a konzervací genetických zdrojů (včetně konzervace na farmě), nebo na rozmnožovací materiál vyměněný za jiný rozmnožovací materiál mezi osobami jinými než profesionálními provozovateli .

27) Rozmnožovací materiál rostlin, který je na trh uváděn jen v omezeném množství drobnými producenty („rozmnožovací materiál rostlin pro menšinový trh“), by měl být osvobozen od požadavku, aby náležel k registrované odrůdě. ................Materiál pro menšinový trh by tudíž měl být dodáván na trh pouze profesionálními provozovateli, kteří zaměstnávají malý počet osob a mají malý roční obrat.

a jako bonus seznam rostlin, kterejch se to tyka:
PŘÍLOHA I

RODY A DRUHY PODLE ČLÁNKU 11
Abies alba Mill.
Abies cephalonica Loudon
Abies grandis Lindl.
Abies pinsapo Boiss.
Acer platanoides L.
Acer pseudoplatanus L.
Agrostis canina L.
Agrostis capillaris L.
Agrostis gigantea Roth.
Agrostis stolonifera L.
Allium cepa L.
Allium fistulosum L.
Allium porrum L.
Allium sativum L.
Allium schoenoprasum L.
Alnus glutinosa Gaertn.
Alnus incana Moench.
Alopecurus pratensis L.
Anthriscus cerefolium (L.) Hoffm.
Apium graveolens L.
Arachis hypogaea L.
Arrhenatherum elatius (L.) P. Beauv. ex J. Presl & C. Presl.
Asparagus officinalis L.
Avena nuda L.
Avena sativa L. (včetně A. byzantina K. Koch)
Avena strigosa Schreb.
Beta vulgaris L.
Betula pendula Roth.
Betula pubescens Ehrh.
Brassica juncea (L.) Czern.
Brassica napus L.
Brassica nigra (L.) W.D.J. Koch
Brassica oleracea L.
Brassica rapa L.
Bromus catharticus Vahl
Bromus sitchensis Trin.
Cannabis sativa L.
Capsicum annuum L.
Carpinus betulus L.
Carthamus tinctorius L.
Carum carvi L.
Castanea sativa Mill.
Castanea Mill. (podnože)
Cedrus atlantica (Endl) Manetti ex Carr.
Cedrus libani A. Richard
Cichorium endivia L.
Cichorium intybus L.
Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. & Nakai
Citrus L.
Corylus avellana L.
Corylus L. (podnože)
Cucumis melo L.
Cucumis sativus L.
Cucurbita Maxima Duchesne
Cucurbita pepo L
Cydonia oblonga Mill.
Cynara cardunculus L
Cynodon dactylon (L.) Pers.
Dactylis glomerata L.
Daucus carota L.
Fagus sylvatica L.
Festuca arundinacea Schreb.,
Festuca filiformis Pourr.
Festuca ovina L.
Festuca pratensis Huds.
Festuca rubra L.
Festuca trachyphylla (Hack.) Krajina
xFestulolium Asch. et Graebn.
Ficus carica L.
Foeniculum vulgare Mill.
Fortunella Swingle
Fragaria L.
Fraxinus angustifolia Vahl.
Fraxinus excelsior L.
Galega orientalis Lam.
Glycine max (L.) Merrill
Gossypium L.
Hedysarum coronarium L.
Helianthus annuus L.
Hordeum vulgare L.
Juglans regia L.
Juglans L. (podnože)
Lactuca sativa L.
Larix decidua Mill.
Larix kaempferi (Lamb.) Carr.
Larix sibirica Ledeb.
Larix x eurolepis Henry
Linum usitatissimum L.
Lolium × boucheanum Kunth
Lolium multiflorum Lam.
Lolium perenne L.
Lotus corniculatus L.
Lupinus albus L.
Lupinus angustifolius L.
Lupinus luteus L.
Malus domestica Borkh.
Malus Mill. (podnože)
Medicago lupulina L.
Medicago sativa L.
Medicago × varia T. Martyn
Olea europea L.
Onobrychis viciifolia Scop.
Oryza sativa L.
Papaver somniferum L.
Petroselinum crispum (Mill.) Nyman ex A. W. Hill
Phacelia tanacetifolia Benth.
Phalaris aquatica L.
Phalaris canariensis L.
Phaseolus coccineus L.
Phaseolus vulgaris L.
Phleum nodosum L. (dříve Phleum bertolonii DC.)
Phleum pratense L.
Picea abies (L.) H. Karst.
Picea sitchensis (Bong.) Carr.
Pinus brutia Ten.
Pinus canariensis C. Smith
Pinus cembra L.
Pinus contorta Douglas ex Loud.
Pinus halepensis Mill.
Pinus leucodermis Antoine
Pinus nigra Arnold
Pinus pinaster Aiton
Pinus pinea L.
Pinus radiata D. Don
Pinus sylvestris L.
Pistacia vera L.
Pistacia L. (podnože)
Pisum sativum L.
Poa annua L.
Poa nemoralis L.
Poa palustris L.
Poa pratensis L.
Poa trivialis L.
Poncirus Raf.
Populus spp. a umělí kříženci mezi těmito druhy
Prunus amygdalus Batsch
Prunus armeniaca L.
Prunus avium (L.) L.
Prunus cerasus L.
Prunus domestica L.
Prunus persica (L.) Batsch
Prunus salicina Lindley
Prunus L. (podnože)
Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco
Pyrus communis L.
Pyrus L. (podnože)
Quercus cerris L.
Quercus ilex L.
Quercus petraea (Matt.) Liebl.
Quercus pubescens Willd.
Quercus robur L.
Quercus rubra L.
Quercus suber L.
Raphanus sativus L.
Rheum rhabarbarum L.
Ribes L.
Robinia pseudoacacia L.
Rubus L.
Scorzonera hispanica L.
Secale cereale L.
Sicyos angulatus L. (podnože)
Sinapis alba L.
Solanum lycopersicum Lam. (dříve Lycopersicon esculentum Mill.)
Solanum lycopersicum Lam.x Solanum spp. (podnože)
Solanum melongena L.
Solanum tuberosum L.
Sorghum bicolor (L.) Moench
Sorghum bicolor (L.) Moench × Sorghum sudanense (Piper) Stapf.
Sorghum sudanense (Piper) Stapf
Spinacia oleracea L.
Tilia cordata Mill.
Tilia platyphyllos Scop.
Trifolium alexandrinum L.
Trifolium hybridum L.
Trifolium incarnatum L.
Trifolium pratense L.
Trifolium repens L.
Trifolium resupinatum L.
Trigonella foenum-graecum L.
Trisetum flavescens (L.) P. Beauv.
xTriticosecale Wittm. ex A. Camus
Triticum aestivum L.
Triticum durum Desf.
Triticum spelta L.
Vaccinium L.
Valerianella locusta (L.) Laterr.
Vicia faba L.
Vicia pannonica Crantz
Vicia sativa L.
Vicia villosa Roth.
Vitis L.
Zea mays L.
SARKALINA --- 20:02:25 23.10.2013
kdybyste se nekdo nudil a chtel si projet tech 147 stranek origo dokumentu
http://www.ipex.eu/IPEXL-WEB/dossier/document/COM20130262.do
(je tam ke stazeni i ceska verze)
LUKASZ --- 17:07:34 22.10.2013
tak to si dela prdel ne ???? !!!!!!!
jasny ze tohle podepisu
KOLU --- 13:24:17 22.10.2013
A vůbec, už dneska je povinná registrace odrůd plodin před tím, než se takovej pěstitelskej materiál může šířit na trhu pěstitelům. A schvalovací proces (kterej má pod palcem ÚKZÚZ) vůbec neni sranda, trvá několik let a je velmi drahej.
LALINA --- 9:27:04 22.10.2013
taky mi ted psal kamarád, že je to nejspíš hoax, kterej už před lety koloval.
Odepsala jsem mu asi toto:
Já jsem před cca 2 lety taky dostala mail o semenech, ale říkala jsem si teď , že to třeba byly zvěsti co se chystá a ted už je to připravený ke schválení. Člověk nemůže všechno hned poznat, nemá kapacity všecho probádat a prozkoumat osobně. Raději podepíšu třikrát zbytečně, než abych to opominula. Jestli je to jenom hoax, tak tím lépe, budu hrozně ráda.
Možná jsou tohle věci, který mají občanstvo udolat – uhoaxovat - aby na to rezignovali a jednoho dne už nikdo ani na podobný mail neklikne a pak budou mít "ovladači světa" otevřené dveře a budou si moct dělat co je napadne. A lidi už ani nepípnou, aby se nezesměšnili :-) Znáte tu storku s ovčákem:)
Mě osobně přijde lepší to podepsat i když se tím možná u někoho zesměšním, než rezignovat a riskovat, že tentokrát už to může být pravda:-) Moje volba:-)
LALINA --- 9:10:11 22.10.2013
mě tedko kamarád přeposlal názor nějakého člověka, že když se neudělá regulace a povolování, budou sem američani vozit GMO, který je v EU zakázaný. Je to napsaný obšírněji, ale nemám povolení autora to dál přeposílat.
Takže tak trochu vidím, že jsou tu dvě zla a nelze si vlastně ani správně vybrat
stejně je to divný - zákaz dovozu GMO už existuje, to by mělo stačit, ne?