Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

4 uživatelé půjde

hledání


DJs:
JAG KIRANMAY (Seva rec.)
ROB SMILE (Deep Smoke)
VAN VEGA (RUS/CZ)
GRANATA (RUS)

Léto už nám pomalu končí a s ním i festivalová sezóna a to neznamená nic jiného než, že se budeme opět vracet zpět do našich oblíbených klubů.
A proto jsme si pro Vás připravili další díl pomalu, ale jistě se rozjíždějící noci FUSION která je zaměřená na kvalitní undergroudový sound z oblasti underground houseu.
20.9.2013 odstartuje další díl této párty v jejím domovském klubu HooDoo kde si její dva residenti Jag Kiranmay zastupující londýnskou značku Seva rec. a Rob Smile z Deep Smoke pozvali jako hosty mladou a nadějnou deejane Granata pocházejíci z Ruska a u nás již známeho dje kterým je Van Vega původem taktéž z Ruska.
Tato čtveřice djs Vám bude po celou noc servírovat pořádnou porci kvalitní houseové hudby a jak už je na FUSION zvykem tak na pořádném sound systemu od Cerwin Vega.
Nezbývá než se těšit na pořádnou nálož kterou Vám přinese párty FUSION!!!

Vstupné:
do 22:00 - zdarma
od 22:00 - 50.-

DJs:
JAG KIRANMAY (Seva rec.)
ROB SMILE (Deep Smoke)
VAN VEGA (RUS/CZ)
GRANATA (RUS)

★Jag Kiranmay:
Jag Kiranmay působí na české scéně od roku 2008. Nicméně hranim už se zaobíra pěknou řádku let. Začína v druhé polovině devadesátých let v Floridské Miami, kde organizuje sve vlastni akcičky a vystupuje po boku dnes už proslulých veličin jako například Thomas Penton a Austin Leeds. S dloholetým kolegou Taurim vystupují i na věhlasném americkém festivalu Ultra Music Festival.

Jag se v současné době věnuje především vlastní produkci a svému labelu 'Seva Records'. Jag ma za sebou řadu úspěšných remixů veličin jako Guy Gerber, Booka Shade, Underworld a další.

Jeho dj sety se žánrově různí v rozmezi deep tech, deep-housu či dub techna. Jste-li příznivci 'underground house' a libi se Vám precízní výběr tracků a dokonalé mixy, tak si rozhodně nenechte ujít jeho set.

www.soundcloud.com/jagkiranmay
www.facebook.com/jagkiranmaymusic
www.sevarecords.com
www.mixcloud.com/sevarecords
www.jagkiranmay.com
http://dj.beatport.com/jagkiranmay
www.beatport.com/artist/jag-kiranmay/256722

★Rob Smile:
Rob se pohybuje na české taneční scéně od roku 2000. Vystupoval na věhlasných akcích jako Citadela, Creamfields, Probožská Jezera, Mácháč, Summer Of Love a ve většině klubů po celé ČR, ale také i v zahraničí (např. Anglie, Německo, Francie, Dánsko a Slovensko). Rob si zahrál s většinou předních djs české taneční scény, ale i s částí té zahraniční. Bez nadsázky můžem říct, že je neodmyslitelnou postavou české elektronické scény. Jeho charisma a nepolevující náboj během jeho setů jsou synonymem skvělé párty.

www.deepsmoke.cz
www.soundcloud.com/robsmile
www.mixcloud.com/rob-smile
www.facebook.com/deepsmokedjs
www.facebook.com/djrobsmile

★Van Vega
Jeho DJská kariéra začala v roce 2007 a od té doby ukazuje coby
odborník všechny stránky nejlepší "deep music". Jeho mixy byly
podporovány mnoha ruskými a českými muzikanty a většina z nich se
objevila na různých rozhlasových stanicích. Jeho sety jsou především
plné emocionálních vibrací, psychologie, krásy a svobody a otevírají
mysl a duši. Hraje "kořeněnou" hudbu, v niž je divokost, sex, jistota
a rozum. Jeho hudba prochází neustálým vývojem, jelikož rád překládá
své myšlenky právě pomocí hudby. Hrál v Rusku, na Ukrajině, Slovensku
a v České Republice. V létě 2009 byl s WM promo skupinou na cestě
napříč Ruskem na velké DJské lodi. Byl také pozván do jednoho z
nejznámějších undergroundových klubů DaBar v Rusku. Dokonce skočil
více než 800 metrový skok padákem a s ostatními DJs hrál na Haiti
Donation Night, čímž přispěl na sbírku UNICEF. Každou 4. středu v
měsíci můžete poslouchat jeho set na stanici IM. Často ve svých setech
používá vinyly, má vzácné a unikátní záznamy z celého světa. V
současné době je rezidentem klubu Fabric. Oblíbené styly: Ambient,
Atmospheric Breaks, Chillout, Minimal Techno, Progressive House, Tech
House, Tribal House

http://www.rave.cz/clanek/13562/vanvega-prijel-jsem-s-jednim-kufrem-a-10-deskami/

http://www.youtube.com/watch?v=LrDOTXnFSQY

Summer 2010 I played in Russia in Fakel club. It is situated on the beach of black sea near
Krasnodar.
2 times played on Pleasure Island(cz) and 1 time on Machac
festival(cz). 2 times played in Roxy on Free Mondays. Also in some few clubs
of Prague (Touster, Mecca).

http://www.youtube.com/watch?v=yA1l02NjhIM
http://www.mixcloud.com/vanaturl/vanvega-awaiting-the-summer-touch/
http://www.mixcloud.com/vanaturl/vanvega-ui/

★Granata
Mladá DJka z Novouralsku začala svoji kariéru relativně nedávno, někdy okolo začátku roku 2012. I za tento krátký čas toho ale stihla hodně. Granata pracovala s DJi jako je DJ Powar (nyní May Powar), DJ Vova Lite, DJ Constantine, DJ Aleksander Baumshteyn, DJ Alexis Starr, DJ Brooklyn, DJ DFS, DJ Pirogkov, nebo DJ Vino. Po odchodu ze svojí domovské země a přestěhování do České republiky se jí podařilo udržet svojí vášeň a začala s DJingem na různých party. Začátkem roku 2012 odstartovala studium na místní univerzitě a přiznává, že to nebylo na provní pohled jednoduché. Nicméně díky svojí neuvěřitelné píli, odhodlání a velké lásce k hudbě si pomalu získala místo v české hudební elektronické scéně. Navíc - po ukončení DJské školy "PAPA Production", byla pozvána, aby hrála jako první residentní DJka. Její sety, které vychází z jejího srdce, rychle získali zájem veřejnosti.
Najednou začala dostávat mnoho nabídek na hraní na různých party a s každým novým vystoupením bylo publikum více a více nadšené jejím stylem. V červenci 2012 hrála jako pravidelný host v Cristal Clubu a v Art-Clubu "Malevich". V České republice hrála v Two Faces music clubu a objevila se po boku mnoha českých DJů. V současné době se zaměřuje především na undergroundové žánry house music jako jsou deep, deep tech a techno.

http://ru.showbiza.net/djgranata
https://soundcloud.com/dj-granata
http://promodj.com/granatadj

-------------------------------------------------

PARTNEŘI:

HooDoo Music Club
www.hoodooclub.cz
www.facebook.com/pages/HooDoo-music-club/203633006316243

BPM.DJ
www.bpm.dj
https://www.facebook.com/pages/bpmdj/281877098567724

SoundDAli soundsystem a mastering
www.facebook.com/sounddali

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

ENGLISH:

With summer inevitably wrapping up, and the clubbing season just knocking on the club land's door, Seva Records and Deep Smoke are back with a third installment of party Fusion. Be sure that there are lots of good events in store for you. First off, In an attempt to achieve cozier atmosphere and more home-like vibe, Fusion night is scaling down to one room only. This however is the only corner we decided to cut. As always music is the most important element here and as we love 'underground beats' you can look forward to four uniquely sounding artists throughout the night. Fusion favorites Jag Kiranmay and Rob Smile plus their two guests Van Vega and DJ Granata.
No other venue than prague club Hoodoo would provide more fitting setting. With super charged sound system by Cerwin Vega and stunning visuals and lights, you can count on a great night experience.

Entrance:
till 22:00 Free
after 22:00 CZK 50,-

-------------------------------------------------

PARTNERS:

HooDoo Music Club
www.hoodooclub.cz
www.facebook.com/pages/HooDoo-music-club/203633006316243

BPM.DJ
www.bpm.dj
https://www.facebook.com/pages/bpmdj/281877098567724

SoundDAli soundsystem a mastering
www.facebook.com/sounddali

★Jag Kiranmay (Seva Records)
Jag Kiranmay's musical journey has seen him take many twists and turns through an ever-changing eclectic landscape, crossing genres, creating and always innovating.
Inspired by the electronic music of Orbital and Future Sound of London, the South Florida dance scene of the mid-90s became Jag's "Miami vice" – well, more of a passion than a vice – and that's where he first made his name behind the decks. After relocating from the Czech Republic to the Sunshine State, Jag became a regular DJ at parties and clubs in the area. His first major gig came at the Ultra Music Festival in 2001, where he helped set up a stage with his audio engineering partner and where he played to a packed party crowd.
In fact, Jag’s musical interests began at a young age, his first love being the electric guitar. At 14, he formed a band, and it was here that he began to develop his sound-shaping skills. In 2005, Jag completed a two- year course at the School of Audio Engineering in Miami, but decided to develop his knowledge further, going on to complete a BC degree in Audio Engineering in London.
Although he became mostly known for spinning techno – from the likes of Adam Bayer, Valentino Kanzyani and Brian Zents – after leaving the US, Jag, ever the innovator, sought to focus his talents on producing his own music. He is currently based in the Czech capital, Prague, where he runs his own imprint, Seva Records. Sonically speaking, Jag is hard to pin down. The influences of a diverse career can be easily heard throughout his releases on the In-House Recordings and Seva Records labels. Jumping from genres such as deep house, deep tech or techno, each track highlights his ability to adapt to different areas.
But although he is a fan of contrasting styles, Jag avoids "classifying" music. "What's good is good," is how he concisely sums it up.
Jag is staying busy making music and DJing wherever possible. Always looking for new genre to explore while maintaining true underground sound, Jag’s DJ sets are focused on meticulous track selection and fine mixing. This detail-oriented approach is gaining Jag a loyal fan base.
From London, to Miami and now Prague, Jag's unique sound is not only diverse, but truly international.

www.soundcloud.com/jagkiranmay
www.facebook.com/jagkiranmaymusic
www.sevarecords.com
www.mixcloud.com/sevarecords
www.jagkiranmay.com
http://dj.beatport.com/jagkiranmay
www.beatport.com/artist/jag-kiranmay/256722

★Rob Smile (Deep Smoke)
Rob Smile has been traversing the czech electronic music scene since year 2000. Rob has been appearing at a number of established events across the czech republic such as Citadela, Creamfields, Probozska Jezera, Machac, Summer Of Love. He has played at most of the czech clubs and at a few occasions he has travelled to England, Germany, France, Denmark and Slovak Republic. He played alongside most of the czech top djs and quite a few international dj guests as well. Due to his unabating energy during his live dj sets, we can say without a doubt that he is almost an iconic figure of czech electronic music scene. He has become an equation for a great party.

www.deepsmoke.cz
www.soundcloud.com/robsmile
www.mixcloud.com/rob-smile
www.facebook.com/deepsmokedjs
www.facebook.com/djrobsmile

★Van Vega
(Vanatur Jeremian born 19.02.1989 Yekaterinburg Russia)
Russian/Armenian EDM DJ
Van Vega began his career in 2007 where he soon established himself with his own unique style and a recognizable way of music delivery and his ability to connect to the crowd.
Deep Sounds radio (Istanbul)
7Skies (Moscow)
Insomnia (Romania)
These are small part of radios where his mixes were supported.
In summer 2009 with WM promo group was on a journey across the Russia on the big boat. Than he was invited to the one of the famous underground club DaBar in Russia
In summer 2010 with south department was invited to Krasnodar city. Over 1000 of people were dancing under his vibes in a Fakel open air near the black sea.
Both in 2011 and 2012 played on one of the biggest festivals in the middle Europe – Pleasure Island and Mahac.
He played on a Haiti Donation Night…With the djs from all Czech Republic helped the UNICEF. Since 2012 he is a welcome guest to the best underground clubs all over the Europe. Currently Van Vega is being a constant resident at a Fabric club. Till now he is working at the Czech Republic.

Links:
http://www.mixcloud.com/vanaturl/
https://www.facebook.com/vanaturl
WEB:
http://promodj.ru/vanvega

★Granata
A young dj-girl from Novouralsk started her career not too long ago, sometime around the beginning of 2012. However within this relatively short time she has accomplished quite a bit. Granata has worked with djs like DJ Powar (now Max Powar), DJ Vova Lite, DJ Constantine, DJ Aleksander Baumshteyn, DJ Alexis Starr, DJ Brooklyn, DJ DFS, DJ Pirogkov, DJ Vino). After leaving her home country and moving to Czech Republic, she managed to maintain her passion and starts djing at various parties in The Czech Republic.
Early 2012, she starts studying at the local university, and she admits, that it's wasn't easy at first. However, thanks to her incredible diligence, determination and big love for music she has been slowly gaining a place within the czech electronic music scene.
Furthermore, after finishing her dj school "PAPA Production", she was noticed and invited to play as the first resident dj girl.
Her dj sets, which are made from her heart, quickly garnered a lot of interest from the public. Suddenly, she gets a lot of offers to play at various parties, and with every new performance the audience seems to be more and more delighted with her style. As of July 2012 she has been playing as a regular guest in the Cristal Club and in The Art-Club "Malevich". Living in the Czech Republic, she has played in The Two Faces Music Club and appeared alongside a lot of czech djs. Currently she focuses mainly on underground genres of house music such as deep, deep tech and techno.

Links:
http://ru.showbiza.net/djgranata
https://soundcloud.com/dj-granata
http://promodj.com/granatadj

Entry:
to 10:00 pm - free
from 10:00 pm - 50.- czk/2 €

BICA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.