Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

53 uživatelů půjde

hledání


Zachraň jídlo a dobře se najez! (for English scroll down)

V úterý 10. září uvaříme tisíc obědů zdarma ze surovin, které by supermarkety musely zbytečně vyhodit, a to kvůli blížícímu se datu spotřeby nebo kosmetickým vadám výrobků. Spolu s vámi i známým kuchařem Romanem Vaňkem poukážeme na problematiku plýtvání jídlem.

Přijďte do dolní části Václavského náměstí a pomozte nám zachránit jídlo! Máte-li doma nepotřebný hluboký talíř či lžíci, dejte jim nový smysl života a přineste je na sběrná místa (http://bit.ly/19jVX5M). Použijeme je pro vydávání jídla na hostině a poté poputují charitativním organizacím.

Více na www.zachranjidlo.cz
______________________________________________

Save food and have a tasty lunch! Feeding the 1000

On Tuesday September 10 we are ready to feed one thousand people with food that would be eventually thrown away due to approaching date of expiration, bad packaging or wrong shape or size.

The meal is going to be served for free in lower part of Vaclavske namesti. We warmly invite you to come and help us to save the food and tackle the problem of food waste here in the heart of Prague. Roman Vaňek, well-respected chef and director of the Culinary Institute of Prague, will come and support us during the Feeding the 1000.

If you have an extra soup plate and a spoon at home, bring them with you or leave them at one of "collecting places" (http://bit.ly/19jVX5M). We will give those plates a second chance – after the event they will be donated to charities.

You can find out more on our website www.zachranjidlo.czFACECOOK: https://www.facebook.com/events/514847275250052/


PSYTKA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
RAINBOF --- 11:39:37 13.9.2013
NEKROMANT: myslim ze v podpore toho ci onoho retezce neni cesta. vidim cestu v podpore stylu jako takoveho. retezce se budou muset prizpusobit.
NEKROMANT --- 23:52:55 12.9.2013
Škoda že sem tam nebyl, jídlo vypadalo lákavě.. Můj antikapitalistický post najdete níže:)
Tady nějaká videa na čt24:
Václavské náměstí se změnilo v jídelnu, tisíc obědů bylo do dvou hodin pryč — Regiony — ČT24 — Česká televize
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/241471-vaclavske-namesti-se-zmenilo-v-jidelnu-tisic-obedu-bylo-do-dvou-hodin-pryc/

Možná by to chtělo vytvořit jinou akci zaměřenou na zviditelnění a podporu českých prodejen a trhů..
Nemyslím farmářskétrhy, ty mají podporu dobrou.. Třeba dobrý trh mi připadá v holešovicích tak podpořit ten a jemu podobné.
Nebo řetězce COOP a ESO market.

Ještě si dovolím reklamu na jinou akci..:
Pondělí 16. 9. 2013
Zahájení celoevropského Týdne za nepodmíněný základní příjem
Zahájení celoevropského Týdne za nepodmíněný základní příjem - Všeobecný základní příjem
http://www.vseobecnyzakladniprijem.cz/zahajeni-tydne-za-vzp#.UjIp-1MlS9Y
RAINBOF --- 15:00:29 10.9.2013
Malý report právě jsem se odsud vrátil. (chceteli foto něco najdu)
k akci samotné, je to dobrý nápada řekl bych že to splnilo přesně co mělo. že by se tam mluvilo některých sponzorech v dobém se mi nezdá. Fronta na baštu byla díky chybě v dopravě hodinu a půl. fronta celkem živě diskutovala o problematice, proběhla nějaká ta seznámení, výměna receptů, pokec. pohoda.

K baště bylo kari něco :) a bylo to dobry. Dozvěděl jsem se jak to s odpady a obecně s nákupy vypadá jinde.
KVIIIK --- 14:37:43 10.9.2013
OTAMAN: super článek!
"Je však hlavním chodem skutečně jídlo nebo spíše apolitičnost akce? Není to první krok k tomu, aby z akce byla pouze agitka firem, které darují? A je to vhodná strategie pro boj proti plýtvání jídlem?"
IJACZEK --- 10:28:54 10.9.2013
dneska rychlá zmínka na radiožurnálu

"Organizátoři rozdají 1000 obědů uvařených z potravin, která by jinak supermarkety vyhodily vzhledem k blížícímu se datu spotřeby"

za mě dobrej počin, sponzoři nesponzoři
OTAMAN --- 21:34:07 9.9.2013
Petr Pávek: Na Hostině pro tisíc chybí druhý chod, antikonzumerismus - Deník Referendum
http://www.denikreferendum.cz/clanek/16356-na-hostine-pro-tisic-chybi-druhy-chod-antikonzumerismus
TERESTRIS --- 12:18:16 9.9.2013
tak to jsem ráda a budu tam:))
DREAMCASTER --- 10:25:14 9.9.2013
TERESTRIS: jop!
PSYTKA --- 17:12:30 7.9.2013
TERESTRIS: no jasne, budou urcite radi!! :)
TERESTRIS --- 16:18:20 6.9.2013
lze donést nádobí ten den přímo na místo?
OTAMAN --- 10:51:35 6.9.2013
To je slovo do pranice!
NEKROMANT --- 3:34:06 6.9.2013
To je věčný problém. Jak reformovat systém a přitom ho tím reformováním nelegitimizovat a nepodporovat. Navíc v situaci kdy se revoluce jeví nemožně a reformy neúčině a na hrozně dlouho.
Podobně to citím třeba ohledně nepodmíněného základního přijmu...

Bojovat proti chudobě pomocí reforem upadajícího sociálního státu či škemrání u korporací o zbytky v systému který je založený na plítvání, vytváření a využívání nerovností je ubijející.
Je to taková hra... Mi si hrajem na to, že budeme mít rádi tesco za to že nám nebo jiným, kteří to potřebují dá zbytky a že tam budeme víc nakupovat díky tomu jak jsou "hodní". A tesco si hraje na to, že když lidem rozdá zbytky že se jim to vyplatí v propagandě(reklamě)-konkurenčním boji a zvýší zisky.
Možná že hladoví spotřebují o trošku jídla více a na chvíli jim bude líp.
Ale pro někoho kdo je na ulici se dostat do systému potravinových bank je nemožné. A organizace jako armáda spásy a naděje nevím jestli stačí a bude stačit dostatečně mírnit dopady chudoby (natož aby je řešila).

Mám obavu, že si tesco umí dobře spočítat jestli na tom vydělají. A když by ne, nebo je to ohrozilo tak tento nebo podobný projekt nepodpoří..

V zájmu tesca je podporovat současný systém nerovností a peněz/dluhů..
Kdo je to tesco? Co si vlastníci počínají se ziskem? rozkoš? ženy? drogy? Jídlo je droga a mi jsme závislí - dobrou chuť :)

Nejlepší by pro antikapitalisty bylo masivní přechod k pranické výživě a bretarianství ( jestli to je reálně možní či nějaký druh podvodu/lži/mystifikace nevím).
Anarchisté jsou zatím v té fázi že vybírají koňtáky a vaří kolektivně ovoce/zeleninu pro kohokoliv (FNB 2 dny v tádnu - je to také forma PR, než něco co by mohlo dostatečně uspokojit potřby bezdomovců a lidí bez peněz "pomůže to, ale jejich situaci to zásadně nezmění") - ale i to je oproti zbytku většinové společnosti pokrok a jsem rád že to dělají :)
DREAMCASTER --- 16:44:07 3.9.2013
Ok reklamni podtpny souhlas ze to neni ideal ale tuhle akci dela skupina studaku s holou prdeli. A jde jim ciste o to upozornit spolecnodt na problemy ktere se v ni vyskytuji. Dale chteji zalobovst na vladu cr aby zde vznikla legislativa umoznujici jakymkoli soukromym subektum darovat "prochazejici " jidlo bez nutnosti placeni dane potrvinovym bankam. V tuto chvili se jim vyplati vsechno toto jidlo vyhodit. Ad Osn zas tak jednoznacne jak tp ti nekdo prezentuje bych to nevidel. Ad podpora makra teska at chceme nebo ne tyhle řetězce tu s nami jsou a asi nejakou dobu budou pro to jakakoli spolurace ve veci dobre je dobra. Svet neni jen cerno cerveny . Tak ze by stalo za to si o vecech nrkprve neco vic zjistit a nesoudit hned na zaklade letaku.
OTAMAN --- 14:56:24 1.9.2013
Někteří partneři mi také vadí, ale např. Glopolis je vcelku užitečný projekt. Kolik tam bude Startkařů (mezi organizátory)? Nebude tam vařit kuchař ze Sladkáče?
DOOMBRINGER --- 7:13:17 30.8.2013
DOOMBRINGER: A kdyz, tak s necim, co pujde do perel nyxu.. :)
DOOMBRINGER --- 7:12:48 30.8.2013
FREETEKK:
CICIFIL:
Ten uz se neozve.. :)
WYNDMYLL_238 --- 13:31:16 29.8.2013
v tomhle pripade asi plati, ze ucel sveti prostredky. pravda je, ze FNB delaji totez uz roky a nakrmili za tu dobu mnohem vic lidi bez nejakyho medialniho povyku... ale snad bude tady na tom vaclavaku mezi tisicovkou stravniku taky nekdo potrebnej, jidlo se nevyhodi ale sni, takze mise splnena. samozrejme, ze je to v jadru populisticky gesto a marketing, ale na druhou stranu se tim poukazuje na jeden z palcivych problemu soucasne spolecnosti. a mozna se o tom dozvi i lidi, pro ktery je FNB presprilis underground na to, aby se k jejich aktivitam dostali a zamysleli se nad nimi v souvislostech a bez predsudku ("fuj mamo, anarchisti, co zerou zbytky z popelnice"). a osobne se tam pujdu podivat uz jenom ze zvedavosti, jakym zpusobem tam bude problematika plytvani jidlem prezentovana...
ROMANITO --- 17:57:52 28.8.2013
MIHAAL: hale treba tim, ze makro kontaky zavira, nebo na tebe vybiha ochranka, ktera ti popravde na ruku moc nejde (nerikam, ze se tam kontit neda vubec)...a radsi budu podporovat cestu food not bombs, ktery dokazou tejden co tejden nakrmit desitky lidi bez kryti dobromyslenkaru z telefonici, zmrdu z prahy 1 (aka disneyland managers), bo retezcu, ktery urcite nepodporujou potravinovej system, kterej bych ve vyspelim svete cekal...dobry, ze se to dela, pro me super ukazat, ze se to deje, ale ty reklamni podtony me tam proste serou...
MIK23 --- 15:18:35 28.8.2013
Škoda ze né večeře....
IJACZEK --- 14:25:49 28.8.2013
A můžu se pod záštitou MHD dopravit do práce? :D