Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

1 uživatel půjde

hledání


Každý občas v noci koukáme na hvězdy a mnozí si určitě už jako malé děti kladli otázky jako "jak velký je vesmír?" "jak daleko od nás jsou hvězdy na o

Vesmír je všude kolem nás, i my sami jsme jeho součástí. S překotným vývojem vědy a techniky ve 20. století se rychle prohlubovaly i naše vědomosti o vesmíru, tomto většinou prázdném, temném, chladném a nehostinném prostoru. Každý občas v noci koukáme na hvězdy a mnozí si určitě už jako malé děti kladli otázky jako "jak velký je vesmír?" "jak daleko od nás jsou hvězdy na obloze?" a podobné.
Ve svojí přednášce bych vás chtěl blíže seznámit s tím, co to vlastně je vesmír, jak je veliký, co všechno se v něm nachází a jaké je v něm naše místo. Další část bude zaměřena detailněji na hvězdy a jejich životní cyklus, na což volně navazuje téma neutronových hvězd, pulsarů, černých děr a kvasarů.
Součástí bude také povídání o letech do vesmíru včetně nikdy nerealizovaných (a notně šílených) projektů jako byl například ORION a MAGORION (jak výstižný název) a výhledu do budoucnosti, dále možná úskalí a problémy dlouhých pilotovaných letů do vesmíru a mezihvězdných letů.
V poslední části přednášky se přesuneme z oblasti vědy a tvrdých dat více do vod sci-fi a spekulací a řekneme si něco o červích dírách, teleportaci a cestování časem.
Odhadovaná délka přednášky je 2 - X hodin, kde X může nabývat i poměrně velkých čísel v závislosti na tom, jak vás co zaujme. Budu mít v zásobě i několik "přídavků" pro případ, že by v místnosti byl někdo ještě nespící a dychtící po dalších informacích např. o zajímavostech ve Sluneční soustavě, meteoritech, nástinu fyziky, která se používá a dalších.

Autor je absolventem oboru Jaderná zařízení na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, v současné době studuje obor elektroenergetika na Fakultě elektrotechnické na ČVUT a zároveň pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, kde se zabývá výzkumem jaderných reaktorů IV. generace. O vesmír, astronomii a astrofyziku se zajímá jako o svého koníčka a chce se s vámi podělit o své nadšení.

TTYGR
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.