Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

1 uživatel půjde

hledání


Pohled do nitra experimentů v Evropské laboratoři

CERN je nejrozsáhlejší výzkumné centrum částicové fyziky na světě. V současné době se jedná o nejvýkonnější zařízení pro zkoumání elementárních částic

CERN je nejrozsáhlejší výzkumné centrum částicové fyziky na světě. Tisíce fyziků zde pracují na analýze dat z experimentů na urychlovači LHC, který byl spuštěn v roce 2010. Obrovské zařízení ve tvaru prstence s obvodem 27 km je umístěné v tunelu přibližně 100 m pod povrchem. V současné době se jedná o nejvýkonnější zařízení pro zkoumání elementárních částic a zároveň o nejsložitější přístroj na planetě. Dva roky po uvedení do provozu se v proton-protonových srážkách, které zařízení produkuje, podařilo potvrdit existenci teoreticky předpovídané částice, tzv. Higgsova bosonu. Tato částice byla zásadním chybějícím článkem ve Standardním modelu mikrosvěta: efektivní teorii, která popisuje přírodní zákony na mikro úrovni pomocí kvantových polí. Experimentátoři tu mají jedninečnou možnost ověřovat platnost nejmodernějších teorií a rozšířit tak naše znalosti fundamentálních přírodních zákonů. Chtěli byste vědět jak práce na takových experimentech vypadá? A k čemu potřebujeme ten bájný Higgsův boson? A jak se vlastně taková částice hledá? Přijďte do Duhové čajovny v 19:30 na přednášku:

"Pohled do nitra experimentů v Evropské laboratoři pro jaderný výzkum CERN"

Přednášející studuje doktorát na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské v Praze a na Université Paris-Sud XI ve Francii. V CERNu se od roku 2008 věnoval především technické práci na experimentu ATLAS, od roku 2011 se věnuje fyzikální analýze dat. V současnosti pracuje na měření účinného průřezu leptonového rozpadu dvojice W bosonů, což je jeden z procesů, jejichž znalost je nutným předpokladem pro zkoumání rozpadů Higgsova bosonu.

TTYGR
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.