Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

5 uživatelů půjde

hledání


IGNATZ (be) & INNERCITY (be) & Rouilleux (cz) & St

lo-fi / outsider / folk / blues / psychedelic / experimental / songwriter / hypnagogic / hauntology

https://www.facebook.com/events/581625231881976/
http://www.last.fm/event/3526289+Ignatz+at+K4+Students+Club+on+21+June+2013

Rčení „být papežštější než papež“ nemá obvykle pozitivní konotace. V případě belgičana Brama Devense (aka Ignatze) jde však v jeho vztahu k blues o jednoznačnou vyjímku, marně byste dneska hledali poctivějšího hudebníka, který blues dokonale ztělesňuje v jeho dřevní, zašlé a vřele lidské podobě.
Poťouchlý myšák jménem Ignatz vznikl v roce 1910 jako antagonista řady komiksů Krazy Kat a mezi jeho oblíbené kratochvíle patřilo hlavně metat cihly na hlavu nebohé číče, která si to vykládala jako projevy lásky. Příběh, jenž se u současného Ignatze téměř vždy znovu a znovu dočtete, ale velmi dobře vystihuje jeho tvorbu, jeho vlastní arzenál cihel, které mohou mířit i na vaši hlavu.
Sem tam se v souvislosti s ním skloňuje Jandek, ale Ignatz je úplně jinde, avšak klidně taky ve škatulce outsider folku. Jeho spontánní improvizace občas skrz smyčky a patinu šumu končí v rozvazbených vlnách nebo střídmých ozvěnách prázdnoty, čímž může připomenout kytaristu Lorena Connorse, i s jeho extrémní naléhavostí, kterou uslyšíte ovšem jen tehdy, když budete skutečně naslouchat.
Ignatzovy řadovky, to jsou ale většinou prosté skladby z dob dnes známých spíš už jen z vybledlých fotografií, nejinak je tomu u páté Can I Go Home Now?, která právě vyšla 3.6. u finských Fonal Records. Ti se tak zařadí po boku labelů jako K-RAA-K, Conspiracy, Celebrate Psi Phenomenon, Not Not Fun, Staalplaat (Mort Aux Vaches) a mnoha dalších, kde Ignatzovy nahrávky vyšly. Je to už pět let, kdy u nás Ignatz zahrál s LSD March (pokud nepočítáme jeho návštěvu v rámci kolektivu Sylvester Anfang), tak se moc těšíme na jeho druhé vystoupení.

„Pozorně poslouchejte a rozpoznáte skutečný návrat amerického folku. Žádné vousaté kytárky pohledných hippíků a snaživých neotrubadúrů. Tohle se nachází daleko před nima i pod nima. Hudba je hlučná a nespoutaná. Nevypráví o oblacích, ani o spravedlnosti. Sem tam na sebe ale vezme břemeno každého pravého blues, což je zúčtování s tíhou minulosti.“ Pitchfork
http://www.ignatz.be

Hans Dens, dnes říkající si Innercity, je další navrátilec. V roce 2009 u nás hrál spolu s Jamesem Ferrarem, Spencerem Clarkem, P.A.R.A. a Dolphins Into The Future, tehdy ovšem jako Infinite Space Research Program. Podobně jako u ex-Skaters dua, se kterými ho pojí i hudební spřízněnost, nezůstalo jen u těchto dvou pseudonymů (mimo jiné také DJ Ketamine). Jestliže počátky byly víceméně experimentální audio dokumenty účinků psychotropních látek, později Innercity našel svébytnější jazyk. Tzv. „hauntologie“ (připisovaná z velké části právě Skaters jako pionýrům) tu zanechala naštěstí jen opatrné stopy a retro-syntezátorová fascinace nebředne hluboko do new age po vzoru Emeralds, ale má mnohem blíž k nedefinovatelné poloze Daniela Lopatina (Oneohtrix Point Never). Rozpouštění vzorců, znejišťující dadaismus, modulární chaos,... dalšími referenčními body můžou být Nonhorse, Motion Sickness Of Time Travel nebo Ekoplekz. Lo-fi techno i field recordings z „třetího světa“.
Na turné ovšem budou Innercity v trojici – kromě Hanse i Father Sloow na kytaru (který se tu letos objevil už jako překupník pásků doprovázející Gonzáleze & Steenkisteho a Urpf Lanze) a David Colohan na saxofon (mj. z vynikajících United Bible Studies). Máme čekat prý experimentální psychedelický prog rock...
http://hansdens.tumblr.com

Rouilleux svými koncerty (a také debutovým albem) stále stvrzuje, že jde o písničkářský talent, jakých je v tuzemsku naprosté minimum. Místo původně avizovaného sólového vystoupní bude nakonec kompletní kapela, nově i s Petrem Vrbou (bicí, dechy). Těšit se můžete určitě i na úplně nové skladby, v létě je pak čeká vystoupení na Colours Of Ostrava. Ač stylově jinde, těžko by se k Ignatzovi hodil někdo jiný, právě kvůli vnitřní síle skladeb.
http://rouilleux.net

Lo-fi folkový objev domácí scény Strangers In The City, duo z Veselí nad Moravou, má s Ignatzem zase společnou zvukovou patinu. Jejich krátké skladby netrvají ani o okamžik déle než musejí, vše, co je potřeba říct, je řečeno. Mají za sebou třeba úspěšnou účast v soutěži 1 Man 2 Play, nasazenou skladbu do hitparády Rádia 1 Velká Sedma a ep na vydavatelství Červený Kůň.
www.facebook.com/strangersitc


21.6.2013 od 20:30 za 200 v pražské K4 (Celetná 20).
http://letmo.net/productions
http://carymlhy.blogspot.cz
http://www.k4klub.org

AMALGAM
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.