Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

6 uživatelů půjde

hledání


Letmo & Marast Music & Cáry mlhy present: ALUK TODOLO (fr), LUSSURIA (us) at K4 Students Club

Jednoduchá žárovka osvětlující soustředěnou trojici. Závany psychedelie a neúprosný krautrockový rytmus ze sedmdesátých let, blackmetalová temnota z devadesátých, vyznění přesahující oboje. Nasazení hudebníků odpovídá trans publika. Tak vypadal téměř přesně před dvěma lety pražský koncert Aluk Todolo.

Kapela pochází z Francie, jméno je z indonéštiny a znamená „rituály předků“ či „víra starých časů“. Toto prolínání známého a exotického, starého a nového je pro trojici příznačné. Výsledek však není jen jednoduchou fúzí, ale vznikem něčeho nového, tajemné zvukové masy spojující abstraktní, až hlukovou temnotu s rituálem hypnoticky jednoduchých rytmů. Na rozdíl od kosmických krautrocků nebo satanského black metalu nemají Aluk Todolo jeden konkrétní koncept, spíše všechny jejich znaky směřují k neurčené temné slavnosti (nabízí se přirovnání k hlubinám Sunn O)))).
Tento dojem potvrzuje i jejich poslední dílo, loňský Occult Rock, jenž vyšel po společné desce s Der Blutharsch a jehož archetypální název se ironicky pojí s fotografií tajemného, mlhami skrytého skaliska. Album, jemuž se konečně dostalo zasloužené mediální pozornosti (namátkou Pitchfork či The Quietus), sestává z osmi bezejmenných částí zabírajících osmdesát minut a zachycuje skupinu v méně abstraktní a o to chytlavější poloze. Cílem je naprosté pohlcení pulzující temnotou. Koncert bude právě takový.

„Jedna z nejpůsobivější věcí, které kdo udělal v psychedelické hudbě za posledních několik let“ The Wire.

„Že psychedelický rock a black metal nejsou přirozenými partnery dobře ilustruje fakt, že průměrný obal desky psychedelického rocku obsahuje víc barev, než obaly všech black metalových desek dohromady … Nervní rytmika a negativistický náboj Aluk Todolo bude u netrénovaných posluchačů probouzet záchvaty úzkosti nebo agresivity, a dělejte pak havlovské véčko, když máte ukousané prsty … Pokoušet se sledovat jednotlivé linky pozornost zaměstnává zcela spolehlivě podobně jako rozplétání klubka jedovatých hadů. Fascinující je, že i přes zjevnou technickou vyspělost je Occult Rock především rock ohlodaný na kost, bez kudrlinek a rušivých elementů … I když jde především o specifické podání psychedelického rocku, světlo se skrz krystal neláme na barevné spektrum ale na odstíny tuše a mávání rukama před obličejem nezanechává duhové stopy, ale jenom víří mlhu.“ Anek, Full Moon.
www.amortout.com/aluktodolo

Americká Lussuria se motá kolem Prurientova vydavatelství Hospital Productions a jejich opravdu temný dark ambient měl vždycky znepokojivý odstín a zároveň silnou vnitřní dramaturgii, kterými upomíná na nahrávky Sea-Green Series či pozdní Propergol. Poslední dobou taky víc vystrkuje růžky i rytmická složka, čímž se Lussuria přece jen přibližuje kolegům z labelu jako namátkou Alberich nebo Vatican Shadow a jejich pohledu na studený industriál/elektro.
http://lussuriaambient.tumblr.com


18.5.2013 od 20:30 za 300 v pražské K4 (Celetná 20).
https://www.facebook.com/events/176062909215708/
http://www.last.fm/event/3529933+Aluk+Todolo+at+K4+Students+Club+on+18+May+2013

EVAD
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.