Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

hledání


Debata s pamětníkem, který se celý život zajímá o téma soběstačnosti. Pro přátele vstup zdarma.

A jak vstup zdarma docílit?
Napište nám na mail info@divadlokampa.cz proč máte Divadlo Kampa rádi. Do předmětu prosíme "divadlo duše".


Básník, spisovatel a překladatel Miroslav Matouš se narodil 28.10. 1921 v Nevraticích na Jičínsku. Dětství a mládí prožil v malebném kraji Českého ráje. Po maturitě na reálném gymnáziu v Jičíně studoval rok angličtinu v ústavu moderních jazyků v Praze.
Totálního nasazení v Torgau byl uchráněn hospitalizací v jičínské nemocnici. Po jejím ukončení se uchýlil k přátelům na venkov a pracoval zde jako kočí. Totálnímu nasazení však přesto neunikl.  Jako zaměstnanec Svazu zemědělství a lesnictví byl nuceně nasazen ve Skřivanech u Nového Bydžova, kde se z cukrovaru postupně stala továrna na výrobu vojenského materiálu. Právě zde Miroslav Matouš prožil konec války.

Po jejím skončení se přihlásil na Filosofickou fakultu University Karlovy a věnoval se studiu filosofie, češtiny a srovnávací vědy náboženské. Po únoru 1948 však odstoupil pro nesouhlas se zaváděním ateistických ideí ze studia. O rok později se se stal učitelem náboženství ve Škvorci a poté v Praze. V náboženské obci v Praze na Žižkově byl vysvěcen a stal se zde farářem Církve československé husitské. V prosinci 1958 mu byl pro údajné překročení církevní pravomoci odňat státní souhlas a byl propuštěn z církevní služby.

Následující léta pak prožil jako dělník, řidič, skladník a strážný. V roce 1967 přijal nabídku Jednoty bratrské a stal se jejím kazatelem v Dobřívě u Rokycan.

Knižně byly M. Matoušovi vydány např. básnické sbírky Únik z Babylónu (Archa 2000), Odkud vyvěrá zřídlo (Cevap 2007), Znělky pro mou milou (Ermat), Pouť za světlem (CČSH 2008). Miroslav Matouš je také autorem knihy Zvláštní člověk Přemysl Pitter (Bonaventura 2001), v níž vzpomíná na jednu z nejvýraznějších duchovních postav našich dějin 20. století. V neposlední řadě je Miroslav Matouš také vynikající překladatel. V roce 1993 přebásnil z němčiny básnický soubor Angela Silesia Cherubský poutník; vydalo jej nakladatelství Zvon.


Setkáním provází: Robin Čumpelík
Cena: 150,-/180,-
 

AMINETA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.