Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

21 uživatelů půjde

hledání


Letošní zahradnická sezona pomalu začíná, a proto jsme se v rámci připrav na ni rozhodli uspořádat Partyzánský zahradnický víkend


Letošní zahradnická sezona pomalu začíná, a proto jsme se v rámci připrav na ni rozhodli uspořádat Partyzánský zahradnický víkend, který se uskuteční o víkendu 23.-24.března. Na to, aby jste se stali partyzánskými zahradníky či zahradnicemi nepotřebujete víc než zasadit pár semínek do země, ale pokud máte stejně jako my zájem se posunout dále, je tu mnoho věcí, které se můžeme naučit v teoretické i praktické rovině, či způsobů, jak se vzájemně podporovat v hledání funkčních alternativ ke konzumnímu způsobu života. Je nás víc, ale vzájemně se neznáme. Co dělají ostatní? Jakými způsoby bychom mohli spolupracovat či na jaké bázi se organizovat? Jak si můžeme vzájemně pomoci s našimi různými zdroji a dovednostmi? Možnosti a různé cesty spolupráce různých zahradnických kolektivů a jednotlivců budou proto hlavním tématem diskuze, která se uskuteční v soboru 23.března od 16hod v žižkovském Salé (Orebitská 14). Jako vždy bude tato diskuze otevřena všem a zároveň jejím prostřednictvím chceme nabídnou možnost zapojit se i těm, kteří nemají vlastní kolektiv či zahradnické zkušenosti.

Na diskuzi bude tematicky i časově navazovat promítání australského dokumentu s názvem Městská permakultura (Urban permaculture). Permakultura je koncept, jehož smyslem je vytvářet trvalé funkční přírodní koloběhy. Mohou to být ploty, které poskytují potravu, lesní zahrádky, vertikální (balkónové) zahrádky, bylinné spirály, inteligentní zavlažovací systémy, vytváření záhonů z odpadků, budování funkčních ekosystému, které omezí množství škůdců. Ve filmu budou vysvětleny základní principy tohoto konceptu.

V neděli (24.3.) bude na řadě praktická část zahradnického víkendu. V jednu hodinu se potkáme na zastávce tramvaje Albertov (ve směru z Karlova náměstí do Nuslí) odkud se přesuneme na místo jedné právě vznikající komunitní zahrádky. Zde bude Drudiger z permakulturního projektu DVP, který má s tímto konceptem více než bohaté zkušenosti, hovořit o možnostech jeho uplatnění v praxi vytváření městských permakulturních projektů. Teoretická prezentace bude provázána s praktickým workshopem. Bez ohledu na míru svých zkušenosti jsou všichni vítáni! (Pokud nestihnete sraz včas pište na číslo 723759565). V případě špatného počasí proběhne přednáška o permakultuře v Salé.

Kromě toho bude po oba dny prostor k výměně semínek. Neváhejte proto přinést to, co už sami nepotřebujete a vyměňte s ostatní tak, abychom mohli všichni pěstovat pestrou škálu druhů rostlin a nemusíme spoléhat na úspěch jednoho konkrétního druhu a zjistit, co dobře roste v naší půdě a vytvořit tak malý různorodý ekosystém.

Případné dotazy či návrhy na doplnění programu pište na kontakt@ekopartyzanka.cz

Více informací na ekopartyzanka.cz

SALE
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
FEFTAN --- 18:14:21 21.3.2013