Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

1 uživatel půjde

hledání


Znáte pana Sousedíka? Takový náš Cimrman 20.let 20. století. První elektromobil, motor do vlaku, jehož rekord nepřekonalo ani Pendolino, přes 50 paten

Seznámení s odkazem zapomenutého českého vynálezce Josefa Sousedíka, který sestavil jeden z prvních hybridních elektromobilů na světě i rychlovlak Slovenská strela.


Josef Sousedík byl významný vynálezce v oboru elektrických strojů, účastník odboje a za První republiky také starosta města Vsetína. Mnozí ho nazývají Vsetínským Baťou. Proč?
Přijďte si poslechnout jeho unikátní životní příběh a seznámit se s počátky elektromobility na našem území.

Svůj první patent, automatický spouštěč, zaregistroval v roce 1920. Celkem je jeho jméno uvedeno u více než 50 patentů z oblasti elektrotechniky a strojírenství (některé z nich byly i patenty světovými). Patřily mezi ně např. letadlo s kolmým startem, elektrické kormidlo pro motorové lodě, pohony kolejových a silničních vozidel, elektrické stroje určené k užití v průmyslu apod.

Podílel se na vývoji benzino-elektrického hnacího agregátu pro motor rychlovlaku Slovenská Strela, který maximální dosahovanou rychlostí 150 km/h patřil ve své době k nejrychlejším vlakům na světě. Vzdálenost mezi Prahou a Bratislavou urazil za rekordní 4 hodiny a 28 minut, rekord nepřekonalo ani pověstné Pendolino.

Pan Sousedík mladší se i nadále rozhodl zachovávat odkaz svého otce a předávat ho dalším generacím. V rámci setkání bude představena dokončená kniha o Josefu Sousedíkovi.

Setkáním provází: Robin Čumpelík
Cena: 150,-/180,-

AMINETA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.