Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

4 uživatelé půjde

hledání


3.3.: JOZEF VAN WISSEM (nl) & Oldřich Janota (cz)

folk / impro / lute / hypnagogic

https://www.facebook.com/events/290067401120926/
http://www.last.fm/event/3467160+Jozef+van+Wissem+at+K4+Students+Club+on+3+March+2013

Zvuk loutny je neodmyslitelně spjatý s dávnými časy, ale v Americe usazený Holanďan Jozef van Wissem všemožně otvírá tomuto nástroji nové horizonty. Ať už v kontextu soudobé improvizace nebo v rámci svých hypnotických skladeb, které mají často palindromickou strukturu, a jimiž si získal obdiv Davida Tibeta nebo Jima Jarmusche - s tím mimochodem loni natočil tři společné dlouhohrající desky. Jarmuschova zvazbená kytara, jež hodně připomene Neila Younga z Dead Mana, se na nich vyrovnaně snoubí s Wissemovým ornamentálním pletivem jeho loutny.
Jozef zpočátku vydával na svém labelu Incunabulum (kde najdete i další zajímavé interprety), ale posledních nahrávek se chytili Important Records nebo Sacred Bones Records. Spolupracoval mj. i s Greggem Kowalskym, Keiji Hainem, Tetuzi Akiyamou, Jamesem Blackshawem, Gary Lucasem (kytarista Captaina Beefhearta) nebo Smegma. Jeho klasickou hudbu uslyšíte i v komerční produkci; vedle řádky filmů (nepřekvapivě i těch Jarmuschových) a dokumentů se nedávno zařadil také herní průmysl (Sims Medieval).
Oldřicha Janotu netřeba zeširoka představovat - v 70. letech člen Mozart K (jedné z našich nejzajímavějších kapel na pomezí rocku a folku), poté velmi osobitý písničkář, který se často pouštěl do oblasti až ambientního minimalismu (zejména nahrávky s manželi Havlovými), dnes patří mezi legendy české hudby. Příznačně stál ovšem vždy stranou hlavního zájmu a většina jeho nahrávek je bohužel stále nezvěřejněná.
Kvůli zrušenému turné v roce 2011 letos uvádíme repete koncertu přesně v tom samém složení a na tom samém místě, jen 3.3.2013. Vstup na místě za 180czk.

http://youtu.be/Z3wV5qF94EA
http://youtu.be/IcqCymM-qIk
http://www.jozefvanwissem.com/listen.html

http://www.oldrichjanota.com
http://youtu.be/pgocplbKDmA
http://youtu.be/_HVgiX7Wqzs

http://letmo.net/productions
http://www.k4klub.org


AMALGAM
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.