Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

1 uživatel půjde

hledání


Nová kultura: (R)evoluce kulturně kreativních

http://www.divadlokampa.cz/divadlo/tickets/578

Dokumentární film maďarského režiséra Frigyese Fogela (R)evoluce kulturně kreativních. (120,-/150,-)

"Probouzíme se do evolučního imperativu: vytvořit společně kolektivně moudrou kulturu, která je schopná své vlastní vědomé evoluce."

                Tom ATLEE, evoluční aktivista     Stále víc lidí si dnes začíná uvědomovat, že naše civilizace prochází zásadní proměnou. Zjišťujeme, že ve svém modernistickém zaujetí kontrolou a ovládáním světa jsme poněkud přehlédli skutečnost, že nejsme od okolní přírody odděleni, ale že jsme nedílnou součástí evoluce živého kosmu. Tento nový holistický příběh vzájemné jednoty dnes začíná sdílet víc a víc lidí, kteří v globálním měřítku formují novou kulturu. Americký sociolog Paul H. Ray je nazval kulturními kreativci.

            Dokumentární film maďarského režiséra Frigyese Fogela (R)evoluce kulturně kreativních, který si promítneme, nahlíží vůbec poprvé do světa této nové kultury s vědeckou důkladností a představuje její klíčové postavy z Evropy a USA (Paul H. Ray, Ervin Laszlo ad.).Promítání bude přítomen i autor Frigyes Fogel.

Film ukazuje, že kulturní kreativci překračují tradiční protiklady mezi modernismem a tradicionalismem a rozvíjejí novou obsáhlou kulturní syntézu. Jelikož jsou neobyčejně invenční a jejich počet neustále vzrůstá, mohly by se hodnoty, které prosazují, stát brzy jádrem hodnot celé lidské civilizace. Pokud by si kulturně kreativní uvědomili svůj skutečný potenciál, mohli by změnit svět. Jsou totiž těmi, kdo připravují budoucnost. Jejich poselství zní: Čas dozrál, je třeba vzít utváření sociálního života do vlastních rukou.

            Po promítnutí filmu se spolu s vámi pokusíme rozvinout společné přemýšlení, v němž se budeme snažit popsat svou vlastní situaci v kontextu této nově se vynořující kultury. Pokusíme se charakterizovat obrysy nového příběhu a nových lidských možností, které z této perspektivy pro každého z nás vyplývají při naplňování účelu a smyslu našeho vlastního života. Uvědomit si, čím sami můžeme přispět k proměně našeho kolabujícího světa.

Promítáním a diskuzí provedou:

Jirka Zemánek - historik umění, kulturní aktivista a publicista, člen sdružení Pilgrim a české sekce Budapešťského klubu.

Milan Smrž - chemik a energetik, předseda národní sekce sdružení Eurosolar a člen české sekce Budapešťského klubu.

SEIBEI