Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

hledání


http://cafevlese.cz/setkani-v-lese

Výstava a koncert pod taktovkou them a the sound of biblical violence

21.11.2012 19:00
(vstup volný)

Setkání v lese, http://cafevlese.cz/


Výstava a koncert pod taktovkou them http://bandzone.cz/them

a the sound of biblical violence http://bandzone.cz/biblicalviolence


them – setkání v lese


Marek Jakš tvoří pod přezdívkou them. Jako autor básní se už od roku 2004 pravidelně objevuje na básnických čteních alternativní scény. Od dětství se věnuje i výtvarným aktivitám. Základní zdroje pro jeho tvorbu je buddhistická praxe a studium religionistiky.
„Them“ nemá být jen další tvář člověka s občanským jménem Marek Jakš. Je to mnoho různých „já“, která se snaží docílit harmonie i tím, že se odlišují ztvárněními svých tváří, barevností, maskami. Každá z nich je možnost, cesta, která tu paralelní nepopírá.
Jejich díla jsou vedená snahou o vnitřní evoluci. Umělecké vzdělání ani „vysoké Umění“ zde nehraje roli. Tvorba má být intuitivním projevem přítomným před příchodem znalostí a dovedností. „Hledám předchůdce antického dramatu, původ jakéhokoli divadla, performance, přednesu. Hledám tibetského mnicha tančícího tradiční čhamový rituál mezi lidmi na Manhattanu.“
Them vědomě podporuje spiritualitu ve svých dílech. Cestuje po Evropě do pousteven, nebo se jen toulá. Takřka rok stavěl v Rumunské pustině u pobřeží meditační srub. Tam jej potkal jeho životní zlom:
Jednoho dne přichází ke stavbě pes. Mladík sedí před rozestavěnou boudou a nemá se k dílu. Pes se zastaví na metr od něho. Sedne si. Mladík hledí na psa – skoro vlka. Pes – skoro vlk na něj. Sedí tam až do setmění. Čtyři dny tam sedí, nikdo nic neřekne a hledí na sebe. Pátého dne je to pes / vlk, kdo přeruší ticho. Nadechuje se, aby něco pronesl, otevírá tlamu: chrup, tesáky seřazené. Pes / vlk to vzdá, sklapne čelisti, otočí se a odchází.
Filip JakšVaše účast v masce je velmi vítána.

Za them MarekHEMOKE
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.