Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

4 uživatelé půjde

hledání


Druhá plzeňská Bezpeněžní zóna - Nekupuj, vyměňuj

https://www.facebook.com/events/202592169876022/

Po vzoru Alerty (www.alerta.cz), která ji pořáda v Praze, expanduje Bezpeněžní zóna do Plzně, protože peníze nemusí být pokaždé potřeba.

Jablka za 19,90, rajčata za 39,90, tričko za 199,-, nejnovější sestřih za 399,-, ... křičí na nás poutače ze všech stran. Kličkujeme mezi slevovými lákadly, které slibují výhodnou koupi. Bombardují nás reklamy, které nám vnucují to, bez čeho nebudeme moci žít. Číhají a násilně okrádají naši peněženku a my se bezhlavě vrháme do konzumní propasti. Sami však lapají po dechu, když propast z vlastní svobodné vůle míjíme ...
I my jsme se rozhodli tuhle propast minout a jedinou cestou, která se nám naskýtá je směna. A proč směna? Snad každý disponuje dovedností, kterou druhý postrádá, snad každý má plno nepotřebných věcí, které druhý naopak využije. Proč hned utíkat do krámu a utrácet? Můžete však namítnout, že můžeme prodávat, ale je také pravdou, že za získané peníze si zase koupíme to, co nám chybí. A už jsme uvízli v kolotoči, který se točí a točí a nejde z něj vyskočit. My chápeme směnu, jako záchrannou brzdu, která kolotoč přibrzdí. proto jsme se rozhodli, po vzoru Alerty, Bezpeněžní zónu uskutečnit i tady v Plzni. Chceme se pokusit a sami vyzkoušet, že právě směna, je tou brzdou kolotoče. Přijďte i vy směnit.
Jen činem bude svět takový, jaký si jej přejeme!

Doneste nepotřebné věci a odnéste si místo nich to, co vám padne do oka.
Bude připraveno výměnné FNB distro, kadeřnické umění, jóga, promítání a další.
Ale program tvoříte především vy!

YYUGH
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
YYUGH --- 16:25:19 9.11.2012
Ale to my taky nečekáme! Prostě to co máme k neupotřebení dáme dál, aniž bychom od toho očekávali nějakou protislužbu. Nejde nám o to směňovat za každou cenu ... Ale nepřijde mi také špatné nevyhýbat se směnnému obchodu. Když mám jabka a druhý má hrušky, tak proč si je nesměnit? Jasně může mi je dát jen tak, ale proč mu za ně nedát jabka? Kdo mi to zakazuje? Ano jde o obchod, ale o nenucený ochod. Alespoň si hrušky nekoupím v marketu a tím nepodpořím tržní ekonomiku a zároveň odvracíš potřebu nadbytku, která je v současné společnosti "žádaná". Ale tu odvacíš i tak ...
SHAMOT --- 13:15:15 9.11.2012
mi přijde že poselství týhle akce je uplně jinde než u pražský bezpeněžní zóny..

ta se právě snaží nabourávat nejenom logiku peněz, ale i směnných vztahů obecně..osobně mi nepřijde nijak progresivní vracet se k modelu "mam jabka, vyměnim za brambory", daleko silnější mi přijde právě princip "každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb"..proto do bezpeněžních zón který pořádáme v praze nosíme věci (a nabízíme služby) bez toho, abychom čekali cokoliv na oplátku..

ŽÁDNÉ PENÍZE - ŽÁDNÉ VÝMĚNY - ŽÁDNÉ OBCHODY!
http://alerta.cz/wp-content/uploads/2012/05/1006-2012-b-zona_web-724x1024.jpg