Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

5 uživatelů půjde

hledání


SUN RA ARKESTRA /USA
(directed by Marshall Allen)

Mimozemský jazz
Sun Ra pocházel ze Saturnu, a byl geniálním hudebním vizionářem 20.století. Jeho hudba oslovuje už čvtrou generaci posluchačů. Jeho orchestr pokračuje už druhou dekádu po jeho smrti, současným vedoucím orchestru je téměř devadesátiletý Marshall Allen, dlouholetý vedoucí saxofonové sekce Sun Ra Arkestra. M. Allen nahrál více jak 200 alb, mimo jiné například i s Medeski Martin & Wood či Sonic Youth.

Jeden z geniálních hudebních vizionářů 20 století, pianista, kapelník a skladatel, Sun Ra (1914–1993) pocházející ze Saturnu, spojoval avantgardní free jazz s převratnými myšlenkovými koncepty: zatímco hráči jiných big-bandů stáli jak přikovaná k zemi a očima viseli na notových pultech, Sun Ra se svými hudebníky neustále komunikoval očima i nonverbálními signály, byl průkopníkem svobodné, ale organické improvizace. Hlásal dynamičnost místo strnulosti, a i když jeho přínos nebyl nikdy plně doceněn, jeho hudba oslovuje už čtvrtou generaci posluchačů. Jeho orchestr pokračuje už druhou dekádu po jeho smrti, současným vedoucím je téměř devadesátiletý Marshall Allen, který byl dlouholetým vedoucím saxofonové sekce Sun Ra Arkestra.

Ansámbly nesoucí jména slavných hudebníků, které objíždějí mainstreamové festivaly dlouho po jejich smrti, budí oprávněné podezření – to je ale v případě Sun Ra Arkestra zcela zbytečné. Jazzoví znalci potvrdí, že Sun Ra byl unikátním hudebním vizionářem 20. století. Hlásal dynamičnost místo strnulosti, do světa big-bandů vnesl kolektivní improvizaci, své hudebníky interaktivně vedl nonverbálními signály, a to už od padesátých let, kdy v Chicagu začal vystupovat s ansámblem nazvaným Solar Myth Arkestra.

Kult slunce převzal z antiky od Egypťanů a své umělecké jméno si vybral podle egyptského boha slunce Ra. Druhým pilířem jeho někdy až provokativního myšlenkového systému byly vesmírné cesty, před půl stoletím velmi žhavé téma. Sun Ra se prohlašoval za mimozemšťana, který přišel na Zem ze Saturnu. „Nikdy jsem nechtěl být součástí planety Země, jsem z jiné dimenze – a na zemi jsem, protože lidé mě tu potřebují,“ vysvětloval Sun Ra a své kosmické teorie dokumentoval divokými pódiovými kostýmy, které kombinovaly křiklavé barvy s futuristickými kovovými maskami.

Kritika tvrdí, že Sun Ra byl prvním jazzovým hudebníkem, který použil elektrické klávesy a který svým kompozičním ztvárněním kosmických cest o patnáct let předstihl mnohem slavnější skupiny typu Weather Report. Saxofonovou sekci jeho Arkestra řídil Marshall Allen, veteránská postava světového jazzu. Allen si udržuje plnou tvůrčí sílu i ve svých 88 letech a je současným vedoucím ansámblu, který vystoupí v Akropoli ve středu 26. září.

Pořádá Rachot v rámci cyklu Other Music.
Projekt se uskutečňuje za finančni podpory Ministerstva kultury ČR.


DYS_X
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DYS_X --- 13:21:33 27.9.2012
naprosto dokonali uzil jsem si to skvele
MIRAMIRA2 --- 11:48:02 27.9.2012
Hodně dobrý - i když u nás na Saturnu nic vyjímečnýho ;-)
DYS_X --- 12:55:57 19.9.2012
na to si penizky vyclenim kdo vi jestli tu nedky zas budou
XAKROO --- 11:34:39 19.9.2012
hudba naprosto úžasná, škoda že nemám prachy :(
DYS_X --- 11:27:44 19.9.2012
kdyby jste nekdo chtel jit tak dejte vedet at nejdu sam.)