Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

27 uživatelů půjde

hledání


BATTLE OF IDEAS: discussion about music (in Eng)

http://www.crossclub.cz/cs/program/2345-who-needs-classical-when-we-ve-got-dubstep-grime-and-hopping

Institute of Ideas & Cross Club present:
BATTLE OF IDEAS 2012
'Who needs classical when we’ve got dubstep, grime and hopping house?'

Institute of Ideas in cooperation with the Cross Club present:
BATTLE OF IDEAS 2012
Who needs classical when we’ve got dubstep, grime and hopping house??

A discussion about music phenomenons
(celá diskuze bude probíhat v Aj)

Diskuze: 19.00 - 21.00

poté hudební program/performance afterwards:
Djs Raveboy - Crome - Mustakillah Sound


Diskutujici/Speakers confirmed so far:

Varhan Orchestrovič Bauer
Composer and conductor

Jan Němec
a.k.a RaveBoy, underground philosopher and cultural activist

Karel Veselý
freelance music journalist

Dolan Cummings
associate fellow, Institute of Ideas; editor, Culture Wars; editor, Debating Humanism; co-founder, Manifesto Club

Tom Hutchinson
clarinettist, Britten Sinfonia; teacher; arts project co-ordinator, Royal Philharmonic Society

Chair:
Alan Miller
co-director, NY Salon; co-founder, London's Truman BreweryWho needs classical when we’ve got dubstep, grime and hopping house??

Who’s better? Who’s best? Mozart or Madonna? Dvořák or Dizzee Rascal? Beethoven or the Beatles? Prague is home not only to a world-renowned club scene but equally to a fine tradition of classical music, with many more orchestras than its size might suggest. It would appear that both forms of music exist happily side-by-side. Underneath the surface, though, there are clear divides, with the clubbers likely to dub the classicists posh, elitist and old, while many classical aficionados have never heard of dub. If one believes no form of music can be better than any other, then maybe this divide doesn’t matter. Each to his own. But can we truly understand music unless we try to make judgements of quality?
Aesthetic theories have always tended to promote a certain ranking of the arts. For existentialists theatre was the best; for Aristotle the tragic; for Plato music (good music at least) could bring a soul into harmony from discord. It can be argued that if we are to understand what is special about any particular art form, we have to be open to the possibility that one form might be better than another. So might classical music be better than modern music? Or is it the other way round? What would be involved in making such a claim? The superficial health of classical music in cities like Vienna, Berlin and Prague tells us little about whether or not it is a thriving tradition. After all, many of those listening to performances are the elderly or tourists brought in by young musicians dressed as period Mozarts. Do we even really understand what counts as ‘classical’ today? It can be hard to draw a line between Bach, Schoenberg and John Cage. Is postwar classical music the same thing as before? Is it still in the same tradition?
What about contemporary claims that one does not need to read music to be a musician? That it might be just as easy, just as hard, to be a rock star as a concert pianist? Do both require as much work, training and discipline? Does it matter? Is pop just play while classical demands commitment? What would pop, rock and rap be without the vocals? Is pop ephemeral, the classical, well, classic? Does the relatively longer tradition of classical music represent just a quantitative or a qualitative difference? Might it be the case that modern music simply hasn’t been around long enough to build up the same tradition, the same critical appreciation, around it? But that it will over time? Does classical music retain any claim to be simply the best?


***


Kdo je lepší? Mozart nebo Madonna? Dvořák nebo Dizzee Rascal? Beethoven nebo Beatles?
Praha je domovem nejen světoznámé klubové scény, ale také místem s velkou tradicí vážné hudby, kde sídlí více orchestrů, než by mohlo na první pohled zdát. Vypadá to tedy, že obě tyto tváře hudby dobře fungují bok po boku.
Pod povrchem jsou však jasné rozdíly, kdy clubbeři by například mohli příznivce vážné hudby považovat za nóbl, elitářské a "staré", zatímco spousta vyznavačů vážné hudby nikdy neslyšela o dubu. Pokud věříme, že není žánru, který by byl lepší než ty ostatní, potom zřejmě na tomto dělení nezáleží. To je na každém z nás. Ale můžeme opravdu porozumět hudbě, dokud se nepokusíme posoudit její kvalitu?

Teorie estetiky vždy prosazovaly určitou formu umění. Existencialisté považovali divadlo za to nejlepší, pro Aristotela to byla tragédie, pro Platóna zase byla hudba (tedy alespoň ta dobrá) něčím, co dokáže uvést duši do harmonie. Mohli bychom tedy říci, že pokud rozumíme tomu, co je mimořádné na konkrétní formě umění, musíme být otevřeni možnosti, že jeden styl je lepší, než ten druhý. Může tedy vážná hudba být lepší než ta moderní? Nebo je to opačně? A jaké atributy by o tomto rozhodovaly? Vysoká popularita vážné hudby ve městech jako je Vídeň, Berlín nebo Praha nám napovídá, nakolik se tato tradice udržuje. Ale přecejenom mnozí z těch, kteří na tyto koncerty zavítají, jsou turisté, přilákáni muži oblečenými za Mozarty.
Opravdu rozumíme tomu, čemu se v dnešní době říká “vážná hudba”? Mohlo by být těžké vymezovat ji mezi Bachem, Schoenbergem a Johnem Cagem.
Je poválečná vážná hudba stejná jako ta předválečná? Přechovává se stále stejná tradice?

A co novodobá tvrzení, že člověk nemusí umět číst noty, aby mohl být hudebníkem? Že by mohlo být stejně jednoduché a zároveň i stejně těžké být rockovou hvězdou nebo koncertním pianistou? Vyžadují obě činnosti obdobné množství práce, tréninku a disciplíny? A je toto vůbec důležité? Je pop jen hraním si, zatímco vážná hudba vyžaduje oddanost? Čím by byli pop, rock a rap bez vokálů? Je pop pomíjivý a vážná hudba.. vážná? Představuje relativně dlouhá tradice vážné hudby kvantitativní nebo kvalitativní rozdíl? Může také být, že moderní hudba s námi ještě jednoduše není dostatečně dlouho na to, aby měla vybudovanou stejnou tradici a stejné kritické uznání, ale že se tak časem stane?
Může se vážná hudba pyšnit tím, že je zkrátka nejlepší?


INSTITUTE OF IDEAS

BATTLE OF IDEAS

BATTLE OF IDEAS IN CROSS


DASHA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
RAVEBOY --- 17:51:09 12.10.2012
Tak můžu sem pastnout moje pocity z toho, co se tam dělo, jak jsem to vnímal já, což už jsem někomu psal v poště:

Celý se to hlavně točilo kolem toho, jaký kvalitativní kritéria vůbec lze aplikovat na hudbu, takže filharmonici tíhli k formální komplexitě a hloubce osobního prožitku, a alternativci spíše k nutnosti rozlišovat hudbu na základě jejího kontextu a důvodů, proč kdo kterou muziku dělá (tudíž pokud plní hudba svůj účel - ať už je taneční, sakrální, diskotéková nebo určená pro hudební teoretiky - tak je tím pádem dobrá). Alan samotnej tam pak přišel s tezí, že čím lepší hudba, tim tě dělá lidštějším, s čímž jsem ale ostře nesouhlasil já, protože neznám výsostně lidštější projev než hopsání fotbalovejch fanoušků do rytmů Michala Davida a kontroval jsem tim, že pokud hodlám objektivně soudit nakolik lidská je libovolná lidská vlastnost, tak to můžu už rovnou začít soudit lidi a označovat některý za lepší lidi než ostatní. Karel Veselý pak tlačil svojí teorii hudby jakožto komunikačního jazyka, což je rozhodně zajímavější kontext než kompatibilita s učebnicí hudební výchovy pro základní školy ;-D

Nejlepší byl ale Varhan. Napřed si stěžoval, že má bohužel absolutní hudební sluch, takže mu to neumožňuje prožít si hudbu čistě bez předsudků a pak tam začal prezentovat svoje vlastní úspěchy v crossoveru mezi symfonickou muzikou a drum'n'bassem. Je to strašně zajímavej typ - sympatickej chlapík, výtečnej muzikant se schopností organizovat lidi do orchestrů a následně z nich vymáčknout maximum, zároveň si to všecko míchá doma a nemá to úplně mizernej zvuk, ale má holt tu smůlu, že vyrost v akademicko-uměleckym prostředí, takže se strašně často exhibuje, mluví furt o sobě a tak nějak prvoplánově provokuje. Taxme mu pak na báru po debatě s Yukim vysvětlovali, že on je přece opravdu dobrej, takže nemá zapotřebí se podbízet takovejmhle šulinům (skládá i pro OSA, pro nejrůznější zazobance na zakázku, chodí často do bulváru a televizních talkshows), a že pokud si stěžuje, že nemůže dělat opravdu dobrou muziku sám pro sebe, tak že si za to může i tim, že bere právě takovýhle zakázky, protože tim si zavírá dveře k těm opravdu dobrejm věcem. Takže největší prdel na tom je, že sice jednou za rok udělá muziku Formanovi do Goyovejch přízraků nebo do nějakýho ruskýho velkofilmu, ale nakonec stejně nemá na složenky. Tak jsme mu naznačili, že jsme na tom ve finále úplně stejně jako on, akorát že my ty sračky neděláme a jde to i tak. Prostě je taková dobrá duše ztracená mezi pokrytcema, zbohatlíkama a akademickejma zevlákama.

Afterpárty jsme si pak docela užili - Varhan pouštěl svoje vály z notesu - všechno nahrávky živejch orchestrů s elektronikou - ať už se jednalo o gregoriánskej chorál, kterej se postupně rytmizoval až skončil v hip-hopu a rapu, symfonicky hranej lounge-jazz ústící v house ve stylu St. Germain nebo třeba slovenský lidovky ve sborovym aranžmá ve stylu Carla Orffa ;-D Prostě boží ;-D Pak ještě hodil pár vlastních reinterpretací věcí jako Mach a Šebestová, Křemílek a Vochomůrka, Fantomas nebo Dallas a bylo vymalováno. No a my jsme pak navázali ambientně někde mezi Klaus Schulzem a ranejma Test Dept a pak jsme to definitivně švihli do industriálních brejků a abstraktního dubstepu... takže fajne... ;-D

ASI/TAK
DEATHKA --- 17:01:13 12.10.2012
:)
OREA --- 14:25:20 10.10.2012
MIRAMIRA2: nejlepsi
VANJA --- 12:03:29 10.10.2012
muzete nekdo nastinit par highlitů te diskuze? taky jsem to nejak nezvladl prijit.:/ dik.:)
DEATHKA --- 10:02:28 10.10.2012
BONDA: bude záznam, dasha nahrávala.
jinak diskuze super, i když mi zas nic nového a zásadního nepřinesla, tak jen víc podobnejch akcí! a tada udivil mě počet diváků,..
BONDA --- 9:30:53 10.10.2012
Nemáte prosím někdo k dispozici jakoukoli reflexi - jaký to bylo? Chtěla jsem jít, ale nakonec to nevyšlo (sakra).

Záznam (viz dotaz níž) by byl luxusní...
MIRAMIRA2 --- 8:55:00 10.10.2012
Varhan Orchestrovič Bauer DJ !!
DASHA --- 18:46:43 23.9.2012
Po diskuzi zahraji tematicky DJs Raveboy, Crome a Mustakillah Sound ;)
DASHA --- 18:45:15 23.9.2012
Tadytomas: Jj,na strankach Battle of Ideas
TADYTOMAS --- 20:53:22 9.9.2012
bude někde online záznam diskuze?