Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

7 uživatelů půjde

hledání


http://www.chapeaurouge.cz

▲ Shades of Gray LIVE (Om records, Beef, CZ/AU)
▲ Oldrich Sic Jr (Prague Electric, DE)
▲ Fatty M (Roxy, Flow)
▲ Ark (Be At:)
▲ Schwa (Be At:)

F

30. června Vás zveme na další pokračování elektronické noci BE AT: do Chapeau Rouge. Po velmi vydařené párty s francouzským producentem a djem AlexKid představujeme česko-australský projekt Shades Of Gray LIVE!
Příběh Shades Of Gray začal v roce 2005, kdy se Michal Schwa odstěhoval do Sydney s taškou plnou desek a vizí se za oceánem nějak prosadit. Tam potkává Nicka Westa a oba zjištují, že mají mnoho společného. Zanedlouho už sedí ve studiu a experimentují se synthesizéry, drum machines a počítačem. V roce 2007 spatří světlo světa jejích první EP, které si vydávají na svém vlastním labelu Beef records a hned poté následuje další vinyl na sublabelu německé značky Mutekki. Tyto desky mají obrovský uspěch – jsou téměř hned vyprodané a všimnou si jich producenti jako Laurent Garnier, Nick Warren, Slam a Oliver Klein. Tím se vše nastartovalo. Nyní Shades of Gray spolupracují s labely jako Lost My Dog, Om Records, Defected, Tronic Sole, Dark Energy a jsou remixování a remixují taková jména jako je Ian Pooley, Sasse, Miguel Miggs, Ramon Tapia, Dominic Martin, Deepchild, The Timewriter, Pezzner a další.
Na konci roku 2011 vydávají Shades Of Grat své první LP album Soul Machine (vinyl a CD), které sklízí úspěch po celém světě – bodují v mezinárodních charts jako Beatport, iTunes a Traxsource a všímají si jich magazíny DJ Mag, Debug, 5 Chicago, 3D World, Resident Advisor a MixMag.
Několik posledních let hrají Shades of Gray převázně live a remixují své tracky za chodu přímo na stage. Za tu dobu navštívili USA, Japonsko, Německo, Honduras, Nový Zéland, Francii, UK, Rusko a toto léto zahrají dokonce i na SONAR festivalu v Barceloně.
Shades Of Gray Live doplní rezidentní dj Ark, Oldřich Sic Jr z Augsburgy a Fatty M z Roxy bookingu. Vstup je pouhých 50 CZK. Nenechte si tuto jedinečnou noc ujít.

//// official afterparty at Le Clan from 6am ////


ENG:

In the summer of 2005 Czech national Michal Schwa landed in Australia with a bag full of vinyl, a string of DJ gigs and the promise of unchartered territory ahead. Soon after he met local producer Nick West; they discovered they shared a passion for electronic music and Michal offered Nick the opportunity to join him as a partner on his newly formed label Beef Records.

United by a love of producing and playing, and disillusionment with a music industry obsessed with genres, they soon began performing and working together in the studio under the Shades Of Gray moniker.

Michal and Nick quickly gained a reputation as one of the hottest acts on the Sydney underground scene by regularly rocking the floor at legendary Reckless Republic parties in Kings Cross. Schwa was resident DJ at Sydney's finest after-hours party Spice, where Shades debuted their unreleased tracks in the early days to rapturous response.

It wasn't long after that the boys were touring internationally, performing from Tokyo to Moscow and Paris to San Francisco. During their trips to Europe they would be based out of Schwa’s Prague studio, which is where some of their biggest tunes were produced including the download chart dominating track ‘Moog in the House’.

In the few short years since that first connection in 2005, Shades Of Gray have made a huge impact impact on the house music scene; Shur-i-Kan, Miguel Migs, Luna City Express, Miss Kittin, Jimpster, Pezzner, Laurent Garnier, Smash TV and The Timewriter are just the tip of an iceberg of fans. Their work, released on labels including Om Records, Dark Energy, Tronicsole and Lost My Dog has also led them to have their work remixed by more of their supporters, including Ian Pooley, Milton Jackson, Inxec, Soul Minority, Boris Brejcha, Ramon Tapia, Alex Kenji, Norm De Plume and Jef K.

Their debut album and career pinnacle to date, ‘Soul Machine’, was critically acclaimed by the press, receiving glowing reviews in DJ Mag and DeBug, and coverage from Resident Advisor amongst others, while its tracks were licensed to several mainstream brand compilations (Clubstar, Defected, Om records).


ARK3R
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TERCY --- 12:58:18 28.6.2012
dik ale jsem na jine party...