Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

55 uživatelů půjde

hledání


http://alerta.cz/?p=5023

Po úspěšně proběhlé Bezpeněžní zóně v ulicích pražského Žižkova v mnoha lidech zůstal blažený pocit uspokojení a ochota v této aktivitě pokračovat.

Bezpeněžní zóna byla v českém prostředí zcela novým druhem experimentu, u kterého nebylo dopředu jasné, jaký bude jeho výsledek. Výsledek byl uspokojivý a i proto na neděli 10. června 2012 plánujeme pokračování. Tentokrát však akce bude koordinována nejen Alertou, ale ve spolupráci dalších kolektivů. Mezi nimi je například obyvatelstvo usedlosti Cibulka, kolektiv Infocentra Salé, Food Not Bombs a další. Kolektiv lidí koordinující Bezpeněžní zónu je otevřený. To znamená, že se jeho součástí mohou stát další kolektivy a jednotlivci. Pro lepší domluvu spolupráce je možné nás kontaktovat na e-mailu: B-zona(zavináč)safe-mail.net

Po úspěšně proběhlé Bezpeněžní zóně v ulicích pražského Žižkova v mnoha lidech zůstal blažený pocit uspokojení a ochota v této aktivitě pokračovat. Bezpeněžní zóna byla v českém prostředí zcela novým druhem experimentu, u kterého nebylo dopředu jasné, jaký bude jeho výsledek. Výsledek byl uspokojivý a i proto na neděli 10. června 2012 plánujeme pokračování. Tentokrát však akce bude koordinována nejen Alertou, ale ve spolupráci dalších kolektivů. Mezi nimi je například obyvatelstvo usedlosti Cibulka, kolektiv Infocentra Salé, Food Not Bombs a další. Kolektiv lidí koordinující Bezpeněžní zónu je otevřený. To znamená, že se jeho součástí mohou stát další kolektivy a jednotlivci. Pro lepší domluvu spolupráce je možné nás kontaktovat na e-mailu: B-zona(zavináč)safe-mail.net

Bezpeněžní zóna – prohlášení

Vše v současném světě je podřizováno zvrácené logice kapitalistického trhu, který prohlubuje sociální nerovnosti a způsobuje ekologickou nestabilitu. Tržní mechanismy nás nutí sklánět se před šéfy, prodávat jim své schopnosti a nechat se jimi vykořisťovat. Trh produkuje ohromné množství nekvalitních a škodlivých produktů a pak nás tlačí k jejich konzumaci. Ten samý trh zároveň komodifikuje významné sociální výdobytky jako je zdravotní péče a vzdělávání.

Má smysl vyjmenovávat všechny ostatní příklady toho, jak kapitalismus negativně ovlivňuje naše životy? Všichni přeci moc dobře vidíme, co se ve společnosti děje. Den za dnem přicházíme o pozitivní hodnoty, které před námi jiní vybojovávali a rozvíjeli. Šíleným tempem se vytrácí společné sdílení hodnot, smysl pro solidaritu a prostor pro kooperativní jednání. Egoistický individualismus a soupeření se stávají dominantními hodnotami, které nekompromisně likvidují ducha spolupráce a umlčují veškeré volání po svobodné lidské pospolitosti. Korporace nadále expandují a hromadí ohromné bohatství v rukou privilegovaných elit, zatím co mnozí lidé nemají přístup ani k jídlu, bydlení a zdravotní péči.

Je na čase dát najevo, že už toho máme dost! Je na čase vzdorovat kapitalistickému systému, který nás ničí! Je na čase konfrontovat struktury, přetvářející služby, věci i životy v obchodovatelné komodity. Pojďme hledat způsoby, jak se vymanit ze sevření trhu a kapitalistické diktatury. Rozšiřujme společně zóny, kde tržní uvažování a jednání nebude mít své místo. Pojďme 10.6.2012 jednu takovou zónu vytvořit v ulicích Prahy pod názvem Bezpeněžní zóna!

Co je Bezpeněžní zóna?!

Již samotný název jasně naznačuje, o co jde, ale i přes to si to ujasněme, aby nedošlo k nedorozumění. Bezpeněžní zóna by měl být kolektivně spravovaný a otevřený prostor, kde peníze a s nimi související vztahy nebudou mít místo. V takové zóně se nebude nic prodávat a nic se zde nebude nakupovat! Pouze zde budeme svobodně tvořit hodnoty a distribuovat je za účelem individuálního a kolektivního užívání. Nebudeme to dělat proto, abychom akumulovali zisk, ale kvůli přímému uspokojení našich potřeb a tužeb.

Důvodů pro existenci takové zóny je spousta. Existuje zde mnoho vyprodukovaných a nepoužívaných věcí a zároveň mnoho lidí, kteří by je mohli smysluplně použít k naplnění svých potřeb. Je tu také mnoho kreativních lidí, které uspokojuje poskytovat služby, aby potěšili ty, kteří nedisponují penězi, za které jim podobné služby nabízí kapitalistický trh. Je tu také mnoho těch, které politika kapitalismu hodila přes palubu a vzala jim nástroje či prostor pro seberealizaci. V Bezpeněžní zóně se tito lidé mohou opět stát plnohodnotnou součástí společenství, které jim umožní naplnit individuální potřeby. Zároveň jim zóna může poskytnout i možnost být tvůrčí v zájmu širší komunity.

Bezpeněžní zóna by však neměla být „alternativní trh“, ani to co známe pod názvem „férový obchod“. Měl by to být prostor, který konfrontuje veškeré tržní a obchodnické uvažování, jež do našich myslí zasely roky autoritativní výchovy a vzdělávání. V Bezpeněžní zóně by měla být finanční pravidla trhu nahrazena principem každému podle jeho potřeb, každý podle svých schopností a možností. Tento princip je nejen základem dočasné Bezpeněžní zóny, ale je také nedílnou součástí vize světa, po kterém toužíme.

Chceme žít ve světě, kde se člověk nemusí stávat otrokem šéfa, aby si za mizernou mzdu mohl zajistit oblečení, jídlo, zdravotní péči a vzdělání. Chceme žít ve světě, kde již neexistuje rozdělení společnosti na hrstku těch, co mají tolik, že tím mohou plýtvat a mnoho těch, kterým je znemožněn přístup k životně důležitým hodnotám. Chceme žít ve světě, kde hodnoty slouží zájmům celé společnosti a stávají se předmětem společného užívání. Toužíme po světě, kde se „přebytečné“ věci raději darují těm, co je potřebují, než abychom jimi nezodpovědně plnili skládky a spalovny. To po čem toužíme je svět, ve kterém budeme kooperativně tvořit a distribuovat pro lidské potřeby, nikoliv pro zájmy kapitalistických elit. Chceme svět, ve kterém životy jsou pod přímou kontrolou těch, kdo je žijí.

Abychom se přiblížili k tomu, po čem toužíme, učíme se za běhu zpochybňovat zvrácenou logiku trhu a podkopávat struktury sociální nerovnosti. Bezpeněžní zóna by měla být dílčím krokem a vzdělávací lekcí. Chceme, aby se tato zóna stala laboratoří, ve které společně můžeme experimentovat se vztahy rozvíjejícími mimo kapitalistické struktury a v opozici vůči nim.

Pojď s námi zpochybňovat svět prodeje a nakupování!
Přijď se i ty stát součástí Bezpeněžní zóny v ulicích Prahy!

start: neděle 10.6..2012 od 12:00 do 22:00
místo: Kostnické náměstí – Praha – Žižkov → okolí infocentra Salé ( sale.s.cz )


Jak můžeš Bezpeněžní zónu podpořit a co od ní můžeš očekávat?!

- Vznik Bezpeněžní zóny je iniciován sítí kolektivů a jedinců. Prostor na společné vytváření zóny však bude poskytnut i dalším organizacím, skupinám a jednotlivcům, jež o to mají zájem.

- Do Bezpeněžní zóny je možné volně vstupovat a kdykoliv z ní vystupovat. Je možné do ní vnášet předměty či služby, které mohou plnit společensky přínosnou funkci. Hodnoty mohou také vznikat přímo v zóně. Lidé je tedy nemusejí přinášet již „hotové“ z okolí. V zóně je možné služby a věci volně vytvářet a distribuovat mezi zájemce a to zásadně bez poplatku! Základním distribučním principem by měla být volná dohoda mezi distribuující osobou (kolektivem) a osobou (kolektivem), jenž službu či věc chce přijmout.

- Je nám jasné, že některé věci, které budou vnesené do Bezpeněžní zóny, již dříve byly jinde prodávány a nakupovány – byly součástí tržního systému. Tomu již asi nezabráníme. Podstatné je však to, že těmto věcem v Bezpeněžní zóně můžeme společně dát jiný charakter, než jim před tím dával kapitalistický trh. Navíc se můžeme snažit přinášet do zóny především takové hodnoty, které byly získány alternativními způsoby – sběračstvím, dumpster divingem, pěstitelstvím, domácí výrobou, recyklací, expropriací…

- V Bezpeněžní zóně by se hodnoty měly tvořit a distribuovat pro přímé užívání a spotřebu. Je tedy nežádoucí, aby někdo věci ze zóny odnášel pryč za účelem následného prodeje.

- Mezi hmotnými věcmi v distribuci mohou být například: knihy, časopisy, oblečení, jídlo, nádobí, drobný nábytek, hračky, elektrospotřebiče, nářadí, gramodesky, bižuterie, kosmetika, hygienické potřeby aj.

- Mezi nabízenými službami mohou být například: hudební či divadelních vystoupení, distribuce jídla, poskytování kadeřnických služeb, pořádání vzdělávacího programu (přednášky, diskuze, promítání), malba obrazů, provozování dětského koutku, pomoc s opravami poškozených věcí, realizace praktických workshopů, poskytování masáží aj.

- Věci, které se v dočasné Bezpeněžní zóně nerozdistribuují, by měl jejich distributor či distributorka opět odnést a odstranit případné znečištění prostoru. Je také možné věci darovat kolektivu, který zajistí pozdější distribuci na jiném místě. Domluvit se lze např. s kolektivem Food Not Bombs, s Asociací ALERTA, Iniciativou Ne rasismu atd.

- V Bezpeněžní zóně by nemělo docházet k výrobě či distribuci drog a zbraní!

- V Bezpeněžní zóně nebudou tolerovány projevy rasismu, sexismu a speciesismu ani podpora autoritářských ideologií jako je fašismus, nacismus, bolševismus, kapitalismus…

- Plánuješ se zapojit do produkce či distribuce v rámci Bezpeněžní zóny? O tom jak konkrétně by to mělo být, nás můžeš informovat na e-mailu B-zona(zavináč)safe-mail.net. Pokud nám napíšeš, usnadní to koordinaci aktivit v zóně. Není to však podmínkou pro tvou aktivní účast! Klidně přijď se svými nápady a realizuj je přímo v Bezpeněžní zóně. Nebude-li to v rozporu s dohodnutými pravidly zóny, nikdo ti v tom nebude bránit.

AHANKA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MIKATCHOU --- 17:29:52 10.6.2012
sakra, proč tam tak prší? probíhá akce za jakéhokoliv počasí? a bude se někdy brzo opakovat?
LAFLY --- 0:00:01 3.6.2012
BROZKEFF: hezky pekne :)
BROZKEFF --- 2:22:41 31.5.2012
Pěkné, fandím (z bezpeněžní permakulturní farmy v Belgii :-))
MR_DAN --- 14:13:08 28.5.2012
ROMANITO: ba ze neni zac :-) poradatel akce je jasny, publikum jsou ti kdo prihlizeji, ale sami se aktivne neucastni (nepocitejme potlesk, piskot, vyjadrovani nazoru, ..) .. myslim ze to nechce nadstandardni porci predstavivosti, aby clovek pochopil, jak to myslim..
FREETEKK --- 14:12:30 28.5.2012
MR_DAN: publikum je akci pritomno a hodnoti na zaklade zazitku, nikoliv ze fabuluje dopredu..
ROMANITO --- 13:51:44 28.5.2012
MR_DAN: poradatel? publikum?...diky za vyjadreni tveho svobodneho nazoru na vec :)
MR_DAN --- 13:22:04 28.5.2012
VYPLIVBLITEKK: no bodejt, jeste aby nutil :-) mame svobodu slova, jen vyjadruju svuj nazor na vec a poukazuji, ze myslenka teto akce mi prijde prinejmensim usmevna, spis smesna :-)
muzeme to nazyvat treba zpetnou vazbou pro poradatele od publika...
VYPLIVBLITEKK --- 12:51:13 28.5.2012
LALINA: Děkujeme, strašně zajímavý.

KRUP:
MR_DAN: Nikdo vás nenutí se účastnit, já si třeba chci vyzkoušet, jaký to bude, až se naše měna položí a budeme muset dokázat sami definovat hodnotu všeho kolem nás.
Ohledne techniky, aparátů apodobne: když se rozhoduju, co chci a co ne, docela hodne se ohlizim na cenu. Co je levny, tomu malokdy duveruju.
A pokud neco prodavam, jsem v klidu, podivam se, za kolik "se" to prodává a nastavim cenu a cekam..ale jakou hodnotu ty veci maji pro me, to se casto ptam.
EMMMA --- 2:02:38 24.5.2012
LALINA: v tom samym postu, ze kteryho jsem citovala, jsi s pozoruhodnou jistotou tvrdila, co bude a co nebude fungovat - ano, to me zaujalo:).
jinak si teda moc nedokazu predstavit, jak ti mohl festival burning man, permakulturni zahradkari, pirati atd. (viz romanito a http://www.processedworld.com/carlsson/nowtopia_web/index.shtml) posrat start do zivota, ale to uz je jedno. zda se, ze na sympatiich k bezpenezni zone se shodnem a to je vzhledem k tomu, v jaky diskusi jsme asi dulezity predevsim;)
LALINA --- 20:10:57 23.5.2012
ROMANITO: díky, mě a mým blízkým tyhle sny posraly kus života- bohužel mě start do života a vidím na světě i zajíměvější věci k prozkoumání...
LALINA --- 20:09:30 23.5.2012
EMMMA: v tom samým postu, ze kterého jsi citovala, jsem psala i o tom, že té bezpeněžní zóně fandím a proč... ale to asi nebylo tak zajmavý a tys to chtěla říct vlastními slovy, že? ;))
ROMANITO --- 16:55:39 23.5.2012
LALINA: kdyby te preci jen komunisticke sny zajimaly muzes se stavit do nasi knihovny a podivat se treba na http://www.akpress.org/realutopiaakpress.html nebo http://www.processedworld.com/carlsson/nowtopia_web/index.shtml
EMMMA --- 16:48:41 23.5.2012
jeste mi to prece jen neda..:) padlo tu i neco o "tehletech komunistickych snech, ktery jsou trochu mimo, protoze tak svet fungovat nebude"... sama fakt nevim a netroufam si rict, jak svet bude nebo nebude fungovat (i kdyz tezko se ubranit dojmu, ze nas moc peknyho neceka) ale kdyz nic jinyho, prijde mi tohle jako dobrej experiment, prostor pro otevirani otazek, ktery jakoby uz leckdy a leckde ani otevirat neslo (koneckoncu policejni pritomnost na posledni bezpenezni zone vypovida sama;). a taky jako prijemna a zabavna vec, kterou si clovek muze uzit bez ocasu pachuti servirovanejch instantnich zazitku, na kterejch nekdo vydela zatimco jinej na nich necha kuzi..

a je to sice klise, ale koneckoncu i v otrokarsky americe byla dlouho myslenka o tom, ze lidi nelze rozdelovat na zaklade barvy kuze na lidi a podlidi (zvirata) utopicka nebo dokonce nepripustna:)
XCHAOS --- 16:37:26 23.5.2012
EMMMA: "kapitalismus" nemůže chápat nic, protože je to (spíš pejorativní, jak si povšimla řada myslitelů) souhrnné označení pro řadu jevů moderní éry - prostě nebylo by dobré "vylíst s vaničkou i dítě" (ustálené rčení)

Mimopeněžní/mimotržní alokace zdrojů v dnešní době typicky funguje v rámci jedné domácnosti (a tento pojem nemusí zahrnovat jen tzv. "nukleární rodinu" v konzervativním slova smyslu - která v dnešní podobě ve skutečnosti existuje cca až od konce 19.století). Spousta lidí je dnes traumatizována tím, že je k individualizaci nucena nedobrovolně a nemá možnost být součástí fungující domácnosti.

BTW pojem "domácnost" je dokonce terminus/technicus klasické ekonomické teorie! (ostatně eko-nomika = "domácí počty"). Ekonomika nebyla nikdy myšlená tak, že všichni členové domácnosti budou nuceni provádět "domácí počty" - jenže moderní doba dospěla k tomu, že od této povinnosti jsou osvobozeny jen nedospělé děti.

v podstatě kdyby tato akce přiznala "chceme zkusit udělat jednou velkou společnou domácnost", tak to nebude znít tak revolučně, ale bude to přesnější.
EMMMA --- 15:05:06 23.5.2012
XCHAOS: rict, ze problemem VSECH antikapitalistickych manifestu je "nepochopeni slozite struktury lidskych potreb" je nejen generalizujici a neduveryhodny (btw. tezko rict, co vsechno do kategorie "antikapitalisticky manifest" spadai), ale predevsim jakoby z toho vyplyvalo, ze jedine kapitalismus slozitou strukturu lidskych potreb chape. a to by byl nesmysl. naopak text ke vzniku bezpenezni zony celkem presne popisuje, jakym zpusobem kapitalismus nejen tyhle potreby nenaplnuje, ale jde proti nim.
navic (nastesti) neredukuje svet na misto, ktery slouzi k "naplnovani lidskych potreb".

to, co pak vypada jako "freudovska analyza" mi v tomhle pripade prijde jako uplne posunutej zmatek. nikdo tu prece penize nepopira ani nevytesnuje ze spolecenskyho (ci jinyho) vedomi. jestli neco, tak je jejich role v tyhle spolecnosti aktivitou typu "bezpenezni zona" spis zvedomovana. pokud uz tedy operovat nejakejma freudovskejma pojmama (a vlastne moc nevim proc), tak asi spis destrukci:), prip. treba thanatem - pudem smrti (prijde mi ale, ze v tyhle souvislosti je to spis akademickyho dada.. i kdyz je fakt, ze kdyz se rekne freud, kazdej nazor pak vypada zajimavejc, slozitejc a hlavne fundovanejc).

i kdyz to tak mozna nevypada, nema se tu jednat o prvni vykop k nejakymu nekonecnymu fightu - jen jsem nechtela, aby to tu zustalo hned od zacatku bez reakce.

kazdopadne diky moc sale za tu akci - i kdyz bohuzel nejspis nebudu moct prijit, prijemny vedet, ze se neco takovyho v pze kona
HARVIE --- 12:38:25 23.5.2012
KOTCHISTAAN --- 11:08:33 23.5.2012
LALINA: +1
MR_DAN --- 10:07:39 23.5.2012
TL;DR :-) chtelo by to na konci nejake resume, napriklad "dnes budeme na protest proti premrstenym cenam na trhu spolecne rafinovat benzin"
LALINA --- 23:15:40 22.5.2012
tyhlety komunistické sny jsou trochu mimo, veškerý svět takhle fungovat nikdy nebude, ale ostrůvky klidně můžou, až se tenhle systém sesype.
Lidi pořád budou různé a vždycky budou ti, kdo budou chtít jenom brát a hromadit.
Jak říká X-chaos, popírat je zbytečný, ale peníze nejsou výkjaly, je to prostředek směnného obchodu a samy o sobě nejsou zlé.
Je třeba se naučit střední cestě, vyhnout se extrémům -pro začátek by klidně stačilo přestat se chovat jako totální hovada, co jsou schopný vyhazovat a ničit metráky nespotřebovanýho jídla, myjou si auta pitnou vodou a pod...
Nicméně celkem týhle aktivitě fandím, už jenom vyzkoušet to, ohmatat, je dobré a poučné.
Vím, že v částech Německa a Švýcarska už pár let fungujou lokální měny, úplně navážno, takže nové a jiné možnosti tu jsou. Ostatně jak půjdou měny do háje, tak se začne víc a víc objevovat směnný obchod ( už teď se začíná rozvíjet) a je to tak v pořádku, ale úplně ve všem to nepůjde. Ani to není nutné.
Nutné je oprášit staré morální a etické hodnoty, jinak nebude fungovat nic, co by kdo vymyslel...
KRUP --- 20:48:33 22.5.2012
XCHAOS: zajímavej názor, ale moc teoretizuješ. jestli to dobře chápu, jde jen o experiment, o to zkusit si ekonomiku bez univerzální směnné hodnoty, o schopnost nabídnout nějaké zboží nebo služby, které mohou být druhým k užitku, bez zištné vidiny, bez primární touhy něco trhnout... až založíš nějaký alternativní trh, pak teprve může mít tvé přirovnání k vytěsňování výkalů nějakou váhu