Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

8 uživatelů půjde

hledání


http://1maj.cz/2012/

Přednáškový blok o anticiganismu zástupci Romů, Yasar Abu Ghosh, AFA Novi Sad, Antifa.cz v rámci akčních dnů v Praze od 27.4. do 2.5.2012

Moderovaná debata 29. 4. 2012 od 15:00 za účasti zástupců z řad Romů, Jakuba Poláka, sociálního antropologa Yasara Abu Ghoshe (Praha) a antifašistů z Česka a Srbska.
http://1maj.cz/2012/autonomii-proti-paternalismu-anticiganismu

Postavení Romů v majoritní společnosti - Alternativy dalšího vývoje - Jak vnímáme problematiku coby pořadatelé
http://1maj.cz/2012/postaveni-romu-v-majoritni-spolecnosti-alternativy-dalsiho-vyvoje

Miřme na správné cíle!

FNF
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
_MARIE_ --- 13:49:46 30.4.2012
existuje nejaky zaznam aspon casti prednasky?
diky
THEORY161 --- 9:01:39 30.4.2012
Poslední přednáška letošních akčních dní proběhne dnes od 15.00 v Bio Oko. Řecký sociolog a člen protestního hnutí ve Shromáždění náměstí Syntagma, Charalampos Magoulas promluví o řecké krici.
Zvláštní host ze Srbska - člen srbské Antifašistické akce - vystoupí s přednáškou o současném Balkáně a zastoupí Andreje Grubačiće, který musel zůstat s akutními zdravotními problémy v USA,

[ Řecká krize, romské Kosovo / konferenceconference / 7.2.2106 / CR - Praha - Bio Oko ]

A doufám, že se uvidíme na zítřejší demonstraci na Náměstí Republiky :)
[ 1. máj 2012 DEMONSTRACE / ostatniother / 1.5.2012 / CR - Praha - nám. Republiky (pro aktuální info sleduj web) ]
UFOSS --- 11:25:07 29.4.2012
THEORY161 --- 8:40:30 29.4.2012
A pro jistotu jeste upozornim, ze akce byla presunuta z Divusu do Cafe v Lese (Krymska 12, Vrsovice)
THEORY161 --- 8:32:55 29.4.2012
Tak zaciname dnes od 15:00 :)

Mimochodem na Deníku Referendum vyšel článek uvádějící do tématu od Jakuba Poláka - jednoho z diskutujících.

Romové jsou v médiích představováni jako „problém“. Přes všechny „programy inkluze“ jsou dvaadvacet let po revoluci objektem sociálního vyloučení. Existuje nějaké východisko? Dlouholetý antirasistický aktivista navrhuje řešení založené na autonomii a samosprávě.

http://denikreferendum.cz/clanek/13079-autonomie-misto-paternalismu
FNF --- 14:53:16 25.4.2012
FNF --- 14:52:59 25.4.2012
změna místa a času 15:00 Café v lese a přidán ofi flyer

THEORY161 --- 13:17:33 23.4.2012
Akce presunuta do Cafe v Lese, prosim upravte to v nazvu, kdo ste to zalozil :) Diky.

FNF --- 9:47:44 18.4.2012
info k letošnímu 1. maji

Neonacisté a Vandasova DSSS mají 1.5. ohlášenou demonstraci v ulici Na můstku pod Václavským náměstím od 14:00

Antifašistická demonstrace k 1. máji 2012 je svolána na náměstí Republiky od 13:00

[ 1. máj 2012 DEMONSTRACE / ostatniother / 1.5.2012 / CR - Praha - nám. Republiky (pro aktuální info sleduj web) ]
[ 1. máj 2012 Akční dny 27.4.-2.5. / festivalfestival / 27.4.2012 / CR - Praha - Praha více míst ]

http://1maj.cz/2012/http://www.youtube.com/watch?v=-SAcbAlPpOo
FNF --- 21:00:55 14.4.2012
Rozhovor s Yasarem Abu Ghoshem v LN

Lidové noviny 14. 4.2012, Petr Kamberský

Rozmáhá se tady vykupitelský rasismus

"Vláda ani neskrývá, že jde cestou tupých úspor," říká vedoucí katedry obecné antropologie na Fakultě humanitních studií UK Yasar Abu Ghosh.

- LN Máme vládu rozumných hospodářů, nebo vymazaných technokratů?

S vaším dovolením bych si nevybral ani jedno. Vláda přece nijak neskrývá, že jde cestou plošných, až tupých úspor. Prostě v prvních dvou letech škrtá. Problém je, že ty opravdu systémové a zásadní věci mají teprve přijít, a zkušenost říká, že vláda s takovou většinou se příliš nezdržuje demokratickou diskusí se sociálními partnery. Ukázalo se to u vysokoškolského zákona i u důchodové reformy a čeká nás to teď i u zdravotnictví.

- LN Reformy jsou tedy málo demokratické? Slovy ústavní soudkyně "šílené a asociální"?

Řekl bych to jinak, ale co mne na tom děsí, je ta víra v technickou znalost, která vše vyřeší. Jako by krize sociálního státu, krize veřejného zdravotnictví nebo důchodového systému byly pouhými početními problémy, na něž stačí použít správné algoritmy. Podívejme se na důchodovou reformu: permanentně se ve veřejné debatě snižuje závažnost toho, že její podobu do značné míry definují zájmové, tady kapitálové skupiny.

- LN Pojišťovna, fond, kapitál – to jsou sprostá slova?

Nikoliv. Problém není v tom, že někdo chce dělat penzijní byznys, to je jeho podnikatelské právo. Problém je v našem myšlení, v našich vnitřních apriorních soudech: jakmile něco nefunguje nebo nefunguje dostatečně dobře, předáme to byznysu, který to jistě vyřeší. Věc jako důchodová reforma, která se plánuje na desítky let dopředu, ale přece vyžaduje sociální kompromis, dohodu. Odpovědí na každý společenský problém nemůže být privatizace čehokoli. Privátní byznys z logiky věci nemůže zaručit například pocit soudržnosti ve společnosti.

- LN Takže vás neuspokojí, že většinovou část důchodu bude i nadále vyplácet stát a že kdo nechce, bude i nadále stoprocentně v rukou státu?

Samozřejmě že neuspokojí, protože peníze vyvedou jen ti, kteří mají naději na zhodnocení úspor, tedy ti nejlépe vydělávající, čímž se opět sníží onen solidární prvek.

- LN Čili vám vadí technický přístup...

Vy v Lidových novinách to slovo jistě nemáte rádi, ale on tady opravdu panuje neoliberální řád: na něco buď máme, nebo nemáme. Akdyž nemáme, tak to přenecháme trhu a privatizujeme. To je přímo učebnicová destrukce solidarity a sociálního státu ve prospěch těch, kteří chtějí profitovat z jednoznačně potřebných služeb. Proč by o to jinak usilovali?

- LN A není to náhodou tak, že právě sociální stát, který se chtěl postarat o vše možné i nemožné, je hlavní příčinou současné dluhové krize?

Nepopírám krizi sociálního státu, ale jeho demontáž začala už dávno – a možná právě některé z těch opatření, kterými jsme ho demontovali, krizi způsobilo nebo alespoň uspíšilo.

- LN Jak to myslíte?

Jako příklad uvedu úplně banální srovnání. Kolik bychom si ušetřili problémů, kdybychom se nezbavovali obecního bytového fondu a mohli jej využít pro sociální bydlení? Dnes za tuto nutnou výpomoc platíme mnohem vyšší sumy rovnou do rukou spekulantů. Pravda, trochu se ty prostředky mezitím ohřejí v rukou potřebných, ale jen asi tak po cestě z pošty domů. Přesná ukázka toho, jak je problematické si myslet, že pokud je sociální stát v krizi, privatizace a trh to napraví. A to nemluvím o tom, že případný daňový výnos úspěšných firem by se měl vrátit společnosti. Ani náhodou, kdo má, hned utíká do daňového ráje. Vodafone v UK daně neplatí vůbec.

- LN Ze statistického pohledu jsme stále až extrémně rovnostářskou zemí. Pouhých pět procent lidí má více jak dvojnásobek průměrné mzdy...

... těch nelituji, ti se o sebe vždycky postarají. Problém je spíše, kolik lidí má půlku průměrné mzdy.

- LN Je z vašeho antropologického pohledu zřejmé, jaké skupiny třeba neovlivní statistiky, ale jejich situace se zhoršila?

Samozřejmě. Jsme možná u toho nejdůležitějšího a nejméně viditelného. Krize, respektive politický způsob řešení krize vede k tomu, že se nám tady začal rozmáhat vykupitelský rasismus: ve společnosti se "vybarví" skupina, na níž se promítá nějaký obecný hněv a o níž si myslíme, že její odstranění by "nám všem", nebo spíše "nám většině", přineslo téměř ráj na zemi.

- LN Koho konkrétně myslíte?

Třeba na konci dvacátých a ve třicátých letec hv Německu to byli Židé. Skupina, která je ztělesněním problému a jejíž odstranění je hlavní součástí řešení. Dnes a tady jsou to "zneužívači sociálních dávek". Nechci srovnávat náš režim s hitlerovským, ale podstata té sociální logiky je stejná. Odstraníme žábu na prameni a bude nám všem mnohem lépe. Dnešní politika si dává extrémně záležet na tom, aby zejména zatnula tipec "zneužívačům" – přičemž lze snadno dokázat, že z hlediska rozpočtu jde o promile. Ale hlavní cíl je splněn: překážka sociální soudržnosti je identifikována.

- LN Myslíte, že vláda je skrytě, nebo otevřeně rasistická?

Řeknu to jinak: vykupitelský rasismus není nezamýšlený důsledek některých reforem. Neoliberální diskurz, jenž je této vládě zcela vlastní, vede k této patologii zcela přímo. Většina soudí, že bychom se měli mnohem lépe, kdybychom odstranili ty špatné mezi námi. Musíme je najít a nějakým technickým opatřením se jich zbavit. Samozřejmě nenaznačuji, že ministr sociálních věcí Drábek někde chystá cyklon B. Ale ten myšlenkový proces je bohužel stejný.