Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

1 uživatel půjde

hledání


http://www.youtube.com/watch?v=zmZDQMDFP3w&feature=share

Do půlky února můžete v galerii D&V ART shlédnout výstavu Patrika Hábla: Z čista černa.

http://dvart.cz

"Patrik Hábl (1975) vystudoval VŠUP u prof. Pavla Nešlehy, absolvoval roční školení v grafickém ateliéru Mikoláše Axmanna, rok pobyl na Akademii Muchina v Petrohradu a rok na pražské AVU v ateliéru Vladimíra Kokolii.

Patrik Hábl patří ke generaci vstupující na výtvarnou scénu na přelomu tisíciletí. Hlavním tématem a inspirací je pro autora krajina, ovšem krajina spíše tušená, zvnitřněná, abstraktní. Nevyhýbá se ani figurální tvorbě, ale na rozdíl od počátečního období jeho figury z posledních let splývají s krajinou, se svým prostředím, stávají se spíše stínem než postavou z masa a kostí. Jeho malby působí velmi poeticky a citlivě. Tuto poetičnost svým způsobem vystihuje i název litoměřické výstavy – snozřivosti.

Ve své tvorbě Patrik Hábl nemá potřebu reagovat na aktuality dne, ale soustředí se na podstatu života, snaží se proniknout do hlubin duše člověka, kde odhaluje zrcadlící se univerzum. Jeho tématem je v podstatě bytí samo. Mnohé obrazy působí až meditativně a i pro samotného umělce jsou určitou technikou meditace. Tichým pevným krokem jde Patrik Hábl svojí vlastní cestou bez potřeby ztotožňovat se se současnými trendy.

Autor netvoří v cyklech, ale jeho díla se časem sama v cykly seskupují. Malíř se k některým tématům vrací, aby je znovu procítil, hlouběji pochopil a ve větší úplnosti zprostředkoval nám divákům.

I když se tematicky zabývá nadčasovými motivy, pro mladého umělce je typická touha po experimentu. Experimentuje s technikou malby, která má odkrýt podstatu tvorby, ne šokovat. Hábl maluje na různá plátna, i na nenašepsovaná, aby nechal promlouvat strukturu podkladu a tím spoludotvářet dílo. Kromě tradičních pláten používá i len, jutu, samet, přičemž využívá barevnosti těchto pláten. Současně téměř nepoužívá štětec. Barvu na plátno stříká, lije, nechává ji stékat, nanesenou malbu vymývá, nechává ji zamrzat, nebo naopak vysychat na slunci. Pracuje i s otisky a výjimečně malbu vrství. Samu malbu nechává spoluutvářet výsledný obraz a sám se stává jakýmsi médiem.

Některá jeho díla evokují díla například Josefa Šímy nebo Jiřího Johna, v geometrických obrazcích můžeme spatřovat Kupkovské variace, Hábl však nemá konkrétní vzor a pokud se k uvedeným malířům přibližuje, tak pouze intuitivně, nevědomě navazuje na kontinuitu české výtvarné tvorby."

SIIMA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.